۷۵۰میلیون تومان و به ازای هر شغل پایدار سرمایه گذاری نیاز است
۷۵۰میلیون تومان و به ازای هر شغل پایدار سرمایه گذاری نیاز است

معاون امور تعاون وزارت کار گفت: سرانه سرمایه‌گذاری به ازای ایجاد هر شغل موقت (تعاونی‌های مسکن) ۷۵۰میلیون تومان و به ازای هر شغل پایدار (تولیدی و خدماتی و سایر توزیعی) ۷۷۰میلیون تومان است.

به گزارش سرمایه فردا، در حالی که هزینه اشتغالزایی در بخش تعاون حدود یک چهارم هزینه اشتغالزایی در سایر بخش‌ها است اما اقتصاد تعاون به عنوان اقتصاد مردم نهاد باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

در قانون اساسی کشور، اقتصاد در ۳رکن دولتی، خصوصی و تعاونی خلاصه شده اما آن طور که از بخش دولتی و خصوصی در اقتصاد صحبت می‌شود، بخش تعاون مورد کم لطفی قرار می‌گیرد، بخشی که همان حضور مردم در اقتصاد را می‌تواند فعال کند؛ همان مردمی کردن اقتصاد.

مهدی مسکنی ، معاون تعاون وزیرکار  درباره افتتاح ۳۷۳طرح تعاونی در هفته تعاون گفت: در هفته تعاون سال‌جاری تعداد ۳۷۳طرح تعاونی با مشارکت ۲۴۱۵۱عضو، سرمایه‌گذاری بالغ بر ۶۳۸۴میلیارد تومان، ایجاد اشتغال برای۸۴۵۴ نفر و سرمایه مردمی۵۸۱۵ میلیارد تومان (معادل ۹۱درصد کل سرمایه‌گذاری) افتتاح و به بهره‌برداری خواهند رسید.

وی افزود: از مجموع ۳۷۳طرح افتتاحی؛ ۲۳۳طرح (معادل ۶۳درصد) در حوزه تولید، ۷۹طرح در بخش‌های خدمات و سایر توزیعی (معادل ۲۱ درصد) و ۶۱طرح مسکن (معادل ۱۶درصد) مورد بهره‌برداری قرار خواهند گرفت.

مسکنی تصریح کرد: در مجموع در طرح‌های افتتاحی حدود ۶۳۸۴ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری صورت‌گرفته که از این مبلغ حدود ۲٫۲۶۹۸ میلیارد تومان (معادل ۴۲درصد کل) در طرح‌های تعاونی‌های تولیدی، ۶٫۲۵۴ میلیارد تومان (۴درصد) در طرح‌های خدماتی و سایر توزیعی و ۲٫۳۴۳۱ میلیارد تومان در طرح‌های مسکن (معادل ۵۴درصد) سرمایه‌گذاری شده است.

وی تأکید کرد: ۹۱درصد از مجموع ۶۳۸۴میلیارد تومان سرمایه‌گذاری انجام‌شده در طرح‌های به بهره‌برداری رسیده توسط مشارکت مستقیم ۲۴۱۵۱ نفر اعضای تعاونی‌ها و مردم به مبلغ ۵۸۱۵میلیارد تومان انجام پذیرفته است.

معاون امور تعاون گفت: مجموعاً ۴۵درصد اشتغال حاصل از طرح‌های افتتاحی در بخش مولد و به‌صورت پایدار ایجاد شده که تعاونی‌های اشتغال‌زای تولیدی با تعداد ۳۰۶۰نفر (۳۶درصد) اشتغال طرح‌های افتتاحیه را به‌صورت پایدار ایجاد کرده و تعاونی‌های خدماتی و سایر توزیعی برای ۸۱۹نفر(کمتر از ۱۰ درصد) شغل دائمی و مولد ایجاد می‌کنند.

مسکنی اضافه کرد: طرح‌های افتتاحیه مجموعاً برای ۸۴۵۴ نفر شغل ایجاد کرده‌اند که از این تعداد سهم تعاونی‌های مسکن به‌عنوان هسته محرک ایجاد اشتغال برای ۴۵۷۵نفر (۵۴درصد) در طول زمان احداث خود، شغل به‌صورت موقت است.

وی اعلام کرد: بیشترین سرمایه‌گذاری طرح‌های افتتاحیه تعاونی در اصفهان (۵٫۸۶۷ میلیارد تومان)، گیلان (۶٫۸۰۵میلیارد تومان) فارس (۴٫۶۴۴میلیارد تومان) صورت پذیرفته و بیشترین تعداد طرح‌های تعاونی که در هفته تعاون سال‌جاری افتتاح می‌گردند به ترتیب در استان‌های گیلان و اصفهان (۳۲طرح)، آذربایجان‌شرقی (۲۸طرح) و خوزستان (۱۸طرح) است و همچنین بیشترین اشتغال طرح‌های افتتاحی در استان‌های اصفهان (۷۷۳نفر)، البرز (۶۴۴نفر) و فارس (۶۱۹نفر) رقم‌خورده است.

معاون امور تعاون گفت: سرانه سرمایه‌گذاری به ازای ایجاد هر شغل موقت (تعاونی‌های مسکن) ۷۵۰میلیون تومان و به ازای هر شغل پایدار (تولیدی و خدماتی و سایر توزیعی) ۷۷۰میلیون تومان است.

وی تصریح کرد: هر طرح به‌طور متوسط ۲۳شغل ایجاد می‌نماید که متوسط ایجاد شغل به ازای هر طرح در تعاونی‌های تولیدی ۱۳نفر، مسکن ۷۵ نفر (به‌صورت موقت) و خدمات و سایر توزیعی ۱۱نفر است.

مسکنی افزود: از طرح‌های افتتاحیه (۳۷درصد) در مناطق روستایی و (۶۳درصد) در مناطق شهری و شهرک‌های صنعتی استقرار داشته‌اند./تسنیم