تاثیر کاهش قیمت دلار بر قیمت طلا و بورس
تاثیر کاهش قیمت دلار بر قیمت طلا و بورس

قیمت دلار در هفته جاری وارد کانال ۵۸ هزار تومان شد. اما بازارهای دیگر به این تغییر نرخ واکنش نشان ندادند. جزئیات آن را در این گزارش بخوانید.

به گزارش سرمایه فردا، با وجود اینکه کاهش قیمت دلار بر قیمت طلا و بورس در هفته جاری تاثیر چندانی نداشت. اما پیش بینی می شود که در هفته آینده قیمت طلا با دلار همگان شود. همچنین بورس نیز در واکنش به کاهش انتظارات تورمی روندی مثبت پیدا کند.

کاهش قیمت دلار آزاد

🔹 کاهش قیمت دلار آزاد که در بازار روز‌های میانی هفته در کانال ۵۹ هزار تومانی نوسان داشت. در روز گذشته با افت ۲۰۰ تومانی دیگر به کانال ۵۸ هزار تومانی سرک کشید.

🔹 البته در بازار روز‌های ابتدایی هفته جاری برخی از مراجع نرخ‌دهی قیمت فروش این ارز را در کانال ۵۸ ارائه می‌دادند.

🔹اما بررسی بازار نشان می‌داد که معامله‌گران خرد تمایلی به فروش دارایی‌های خود در این کانال نداشتند. روز گذشته بخش عمده بازار خرد در رقم ۵۸ هزار و ۹۰۰ تومان بسته شد.

کاهش حباب اهرمی‌های بورس

🔹با وجود رشد شاخص بورس در دو روز ابتدای هفته، در روزهای پس از آن با افزایش عرضه‌ها مواجه شد.

🔹کاهش معنادار حباب «صندوق‌های اهرمی» نیز یکی از نکات جالب توجه معاملات این روزهای بورس تهران است.

🔹کاهش قیمت واحدهای این صندوق و افزایش وجه نقد سبد سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها دو دلیل کاهش حباب صندوق‌های مذکور به‌شمار می‌آید که سیگنال نااطمینانی به فضای بازار را مخابره می‌کند.

🔹بررسی‌‌‌‌‌ها نشان می‌دهد؛ افت قیمتی این صندوق‌ها در روزهای اخیر و همچنین افزایش سهم وجه نقد در پرتفوی این صندوق‌ها عامل کاهش حباب صندوق‌های اهرمی بوده‌است.

🔹از سمت دیگر، افزایش تعداد این صندوق‌ها نیز می‌تواند بر کاهش تقاضا در این صندوق‌ها اثرگذار بوده و نهایتا به افت حباب قیمتی آنها بینجامد.

قیمت طلا با افت دلار تراز نشد

🔹قیمت طلا و سکه در پنجمین روز هفته برخلاف کاهش قیمت دلار در روند افزایشی قرار گرفت.

🔹معامله‌گران زور دلار را برای شکل‌گیری ریتم نزولی بازار طلا کم می‌دانند.

🔹قیمت سکه امامی روی رقم ۴۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی معامله شد و رشد ۲۶۱ هزار تومانی داشت. قیمت سکه‌ بهار با رشد ۱۳۵ هزار تومانی یک کانال بالا رفت و در کف کریدور ۳۷ میلیون تومانی معامله شد.

🔹 هر گرم طلای ۱۸ عیار هم با رشد ۳۶ هزار تومانی روی رقم سه میلیون و ۳۸۰ هزار تومانی بسته شد.