روش کاهش قیمت دلار در ایران
روش کاهش قیمت دلار در ایران

به گزارش سرمایه فردا، روش کاهش قیمت دلار در ایران اینگونه است که بازارساز در هرات و دبی منابع ارزی جدید تزریق می کند. یا در بازار داخلی در سامانه نیما درهم تزریق می کند تا تقاضاهای سنگین را خنثی کند.

در حالی که شمارش معکوس برای برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری به صدا در آمده است، بازار ارز تهران در جریان فعالیت کاری امروز چهارشنبه ۱۳ تیر ماه آرایش نزولی به خود گرفت.

از منظر برخی از تحلیلگران ارزی در شرایطی که بازار به واسطه انتخابات سردرگم شده است؛ تزریق بازارساز در هرات و دبی با هدف بازگشت نرخ دلار به کانال ۶۰ هزار تومان، مسیر اسکناس آمریکایی را نزولی کرد.

در همین راستا، قیمت دلار در هرات  امروز با ۶۱ هزار و ۱۵۰ تومان بازگشایی شد و تا ۶۰ هزار و ۳۵۰ تومان پایین آمد.

گفتنی است تقویت عرضه درهم در بازار دوبی توانسته تا حد مناسبی پاسخگوی نیازهای ارزی بازار باشد. قیمت درهم امارات نیز که روز گذشته با ۱۶ هزار و ۹۱۰ تومان بسته شده بود امروز با گپ منفی باز شد و در نیمه ظهر  تا محدوده ۱۶ هزار و ۶۰۰ تومان عقب نشینی کرد.

به این ترتیب, نرخ دلار تهران که روز گذشته تا سطح ۶۱ هزار و ۵۰۰ تومان بالا رفته بود در بازار امروز یک کانال پایین‌آمد و در نتیجه ظهر در حدود ۶۰ هزار و ۴۵۰ تومان قیمت خورد.

همچنین امروز اگرچه نرخ طلای جهانی صعودی شد و به نزدیک ۲۳۵۰ دلار رسید اما نوسانات ارزی باعث شد زیر پای سکه بازان خالی شود.

در همین راستا و براساس آنچه که در سایت اتحادیه طلا و جواهر درج شده قیمت هر قطعه سکه امامی امروز تا ۴۲ میلیون و ۳۵۰ تومان پایین آمد.

طلا ۱۸عیار هم امروز ۳ میلیون و ۴۸۹ هزار تومان قیمت خورد.

روش کاهش قیمت دلار در ایران اینگونه است که بازارساز در هرات و دبی منابع ارزی جدید تزریق می کند. یا در بازار داخلی در سامانه نیما درهم تزریق می کند تا تقاضاهای سنگین را خنثی کند./دنیای اقتصاد