کاهش شدید قیمت خودرو در بازار
کاهش شدید قیمت خودرو در بازار

بررسی روند بازار خودرو در طول ۴ ماه گذشته، از ریزش قیمت‌ها حکایت دارد؛ مسیری که منجر به کاهش شدید قیمت خودرو در بازار شده است.

به گزارش سرمایه فردا، فعالان بازار خودرو اعتقاد دارند که با وجود کاهش قیمت‌ها، اما در بازار خریداری وجود ندارد.

سعید موتمنی، رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودروی تهران درخصوص وضعیت فعلی بازار می‌گوید: بازار خودرو در رکود کامل است، مشتری کمتر مراجعه می‌کند و معاملات تقریبا صفر است.

وی در مورد دلایل رکود بازار خودرو عنوان می‌کنو: در روزهای گذشته با توجه به اینکه بحث واردات خودروهای نو و کارکرده داغ است، خیلی‌ها منتظر تاثیرات این طرح هستند.

موتمنی درباره تاثیر واردات خودروهای خارجی نو و کارکرده بر بازار خودروهای داخلی عنوان می‌کند: زمانی که واردات خودرو انجام شود، تاثیر خود را بر خودروهای داخلی هم خواهد گذاشت. به این صورت که ابتدا روی خودروهای مونتاژی تاثیر می‌گذارد، برای مثال خودروهای مونتاژی که در حال حاضر در بازار ۵۰ هزار دلار فاکتور و ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان بالاتر از قیمت مصوب فروخته می‌شوند زمانی که واردات آزاد شود حتی اگر قیمت مصوب آنها هم پایین نیاید به صورت اتوماتیک‌وار در بازار ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان زیر قیمت فروخته می‌شوند.

پراید ۶۰ میلیون تومان ارزان شد

در این شرایط، آن‌طور که بررسی‌ها نشان می‌دهد، از ابتدای امسال تاکنون قیمت پراید ۱۵۱ در حدود ۳۰ میلیون تومان ارزان شده است. این خودرو در حال حاضر ۲۶۰ میلیون تومان قیمت دارد. اگرچه این خودرو در ۲۱ فروردین ماه تا حد ۳۲۰ میلیون تومان هم بالا رفت و اگر بخواهیم قیمت‌ها را با این تاریخ مقایسه کنیم، پراید ۱۵۱ تاکنون در حدود ۶۰ میلیون تومان ریزش قیمت داشته است.

پژو۲۰۶ تیپ ۳ پانوراما مدل ۱۴۰۲ نیز از ابتدای سال تاکنون کاهش ۱۲۰ میلیون تومانی قیمت را تجربه کرده است. این خودرو هم‌اکنون در بازار ۵۲۰ میلیون تومان قیمت دارد.

قیمت پژو۲۰۶ MC اتوماتیک مدل ۱۴۰۲ نیز از ۹۵۰ میلیون تومان در ابتدای سال، به ۷۲۵ میلیون تومان رسیده است. این خودرو یعنی تاکنون ۲۲۵ میلیون تومان ریزش قیمت داشته است.

در این میان، پژوپارس LX مدل ۱۴۰۲ از ابتدای سال تاکنون ۱۰۵ تومان کاهش قیمت داشته و قیمت آن از ۷۱۰ میلیون تومان به ۶۰۵ میلیون تومان تغییر کرده است.

تارا اتوماتیک مدل ۱۴۰۱ از ۹۴۰ میلیون تومان در ابتدای سال به ۷۸۰ میلیون تومان کاهش قیمت داشته است. این خودرو یعنی ۱۶۰ میلیون تومان ارزان شده است.

تیبا صندوق‌دار SX بنزینی مول ۱۴۰۱ هم در طول این ۴ ماه ۳۰ میلیون ارزان شده و در بازار ۳۰ میلیون تومان قیمت پیدا کرده است.

اما دناپلاس اتوماتیک توربو مدل ۱۴۰۲ در طول ۴ ماه گذشته ۱۹۰ میلیون تومان ریخته است و در بازار ۸۱۰ میلیون تومان قیمت پیدا کرده است.

راناپلاس مدل ۱۴۰۱ در حال حاضر در بازار ۴۷۵ میلیون تومان قیمت دارد. این خودرو از ابتدای سال تاکنون ۱۲۵ میلیون تومان ریزش قیمت داشته است./خبرآنلاین