پیش بینی قیمت ارز تا پایان سال ۱۴۰۳
پیش بینی قیمت ارز تا پایان سال ۱۴۰۳

محمد جواد صدیقی گفت: در بهترین حالت و بدون در نظر گرفتن چالش های سیاسی پیش بینی قیمت ارز تا پایان سال ۱۴۰۳ این است که قیمت دلار در محدوده ۶۲ هزار تومان بماند.

به گزارش سرمایه فردا، یک کارشناس اقتصادی درباره تحلیل بازار ارز در سال ۱۴۰۳ گفت: در حال حاضر قیمت دلار در محدوده ۶۰ هزار تومان تثبیت شده است. اما با شوکهای خبری منفی می تواند تا ۶۲ هزار تومان افزایش یابد. همچنین در زمان کاهش انتظارات تورمی تا ۵۸ هزار تومان نیز می تواند افت داشته باشد.

تاثیر انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا

محمد جواد صدیقی با تاکید بر اینکه قیمت دلار تا زمان انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا احتمالا در همین محدوده باقی می‌ماند، تصریح کرد: اما در صورتی که ترامپ رییس‌جمهور آمریکا شود نمی توان پیش‌بینی قیمت دلار را به صورت دقیق داشت. چراکه سیاست‌های ترامپ در قبال ایران قابل پیش‌بینی نیست.

او افزود: هرچند انتخاب ترامپ به عنوان رییس‌جمهور انتظارات تورمی دارد. به عبارت دیگر در تمام دنیا قیمت‌ها افزایش می‌یابد. به همین دلیل پیش‌بینی می شود تا زمان مشخص شدن موضع گیری او در قبال ایران ابتدا یک رشد قیمت دلار را تجربه کنیم.

سیاست بازار ارز در سال ۱۴۰۳

او در ارزیابی سیاست بازار ارز در سال ۱۴۰۳ تصریح کرد: در حال حاضر میزان صادرات نفت ایران افزایش پیدا کرده است. به همین دلیل منابع ارزی کشور داشته است. به همین دلیل تخصیص ارز برای واردات کالا در مرکز مبادلات طلا و ارز بالا رفته است.

این کارشناس ادامه داد: به همین دلیل واردکنندگان کالا دیگر خارج از این مرکز برای خرید ارز تقاضای ندارند. از این رو میزان تقاضا در بازار آزاد افت کرده است.

صدیقی با تاکید بر اینکه در حال حاضر سیاست‌های ارزی کشور به روابط خارجی گره زده شده است، تصریح کرد: هرچقدر ایران بتواند محدودیت های صادراتی را برطرف کند. به همان اندازه در بازار ارز مدیریت بهتری خواهد داشت. در بهترین حالت و بدون در نظر گرفتن چالش های سیاسی پیش بینی قیمت ارز تا پایان سال ۱۴۰۳ این است که قیمت دلار در محدوده ۶۲ هزار تومان بماند. مگر اینکه تقاضا در بازار افزایش یابد و منجر شود که قیمت ها به سمت سقف قبلی حرکت کند.