چه سرمایه گذاری سودآور است
چه سرمایه گذاری سودآور است

یک کارشناس بازار مالی در پاسخ به سوال چه سرمایه گذاری سودآور است گفت: در حال حاضر سیاست‌های انقباضی اقتصادی منجر به غیر اقتصادی شدن سرمایه گذاری مولد شده است.به همین دلیل جریان پول به سمت بازار مالی است.

به گزارش سرمایه فردا، فرزاد وجیهی کارشناس بازارهای مالی با اشاره به اینکه موفقیت در سرمایه گذاری به عوامل مختلفی از جمله سیاستهای کلان اقتصادی و هوش سرمایه گذار ارتباط دارد، گفت: بازارهای مالی در موقعیت های خاص رفتارهای متفاوتی دارند. به همین دلیل تریدرهای موفق به شاخص های کلان اقتصادی توجه می‌کنند.

عوامل موثر بر سرمایه گذاری سودآور

او در تشریح پاسخ سوال چه سرمایه گذاری سودآور است تصریح کرد: طبق گزارش موسسه‌ های مالی معتبر تولیدکنندگان تمایل به سرمایه گذاری مولد به دلیل سیاست های انقباضی پولی ندارند. درواقع تولید به دلیل افزایش ‎بهره بانکی و کاهش قدرت خرید مردم صرفه اقتصادی ندارد.

وجیهی درباره دلایل عدم صرفه اقتصادی تولید افزود: اگرچه بازدهی اوراق قرضه کاهش داشته است. با این حال برای رشد تولید همین نرخ اوراق بازهم بالاست. به همین دلیل جریان پول به دنبال بازارهای با بازدهی مناسب است. 

او افزود: هرچند هشت صنعت تولیدی از جمله فلزات اولیه و محصولات شیمیایی، ماشین آلات، تجهیزات حمل و نقل، تجهیزات الکتریکی، لوازم و قطعات و همچنین محصولات کامپیوتری و الکترونیکی رشد را گزارش کرده‌اند. اما داده نشان می دهد که در سطح جهان تولید با نرخ سالانه ۴٫۳ درصد در حال کاهش است. 

نقش منفی دولتها در سرمایه گذاری سودآور

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه بیشترین کاهش مربوط به کالاهای تولیدی است که سالها به صورت روتین تولید شده و هیچ نوآوری نداشته اند. تصریح کرد: از طرف دیگر  بخشی از مشکلات کنونی اقتصاد تحت تاثیر تورم و سیاست های رکودزای دولت‌هاست.

وجیهی با اشاره به اینکه بازارهای مالی انتظار دارند که بانک مرکزی ایالات متحده چرخه کاهش نرخ بهره را آغاز کند. تصریح کرد: اما سیاست گذاران اخیراً چشم انداز تنش زایی را در منطقه خاورمیانه با محوریت اسراییل و لبنان اتخاذ کرده اند. همین مسأله باعث بروز سیاست های تورمی در آینده خواهد شد.

اثر سیاست های انقباضی بر سرمایه گذاری سودآور

او با بیان اینکه در حالی که بسیاری از سرمایه گذاران پیش‌بینی کرده بودند، گفت: کاهش قیمت کالاها باعث اصلاح نرخ تورم ماهانه در ماه می شد. یا کاهش قیمت نهاده ها در ماه گذشته نویدبخش ادامه روند کاهش تورم در کل اقتصاد شود. اما تاکنون این اتفاق نیفتاد است. هزینه های ساخت و ساز در ماه می ۶٫۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته‌است.

وجیهی ادامه داد: هزینه های بالاتر وام گیری نیز باعث کاهش رشد در بخش ساخت و ساز شده است. این یعنی تعداد ساخت آپارتمان با تقاضا همخوانی ندارد. تبعات آن چیزی جز ادامه تورم بازار مسکن نیست. از طرف دیگر با کم شدن ساخت و ساز تعداد بیکاران افزایش پیدا کرده است.

کاهش سودآوری سرمایه گذاری در ساخت و ساز

این کارشناس بازار مالی با تاکید بر اینکه سرمایه گذاری در ساخت و ساز مسکونی تا حدودی افت کرده است، گفت: زیرا هزینه های پروژه های ساخت و ساز در مجموع تورم بالایی داشته است. در حالی که نرخ بهره وام مسکن در آمریکا از سطوح بالا  عقب نشینی کرده و ساخت مسکن کاهش یافته است. به تبع این مسأله تقاضا وارد رکود شده است.
به گفته وجیهی ادامه سیاست های انقباضی در حال حاضر رشد اشتغال در کارخانه ها نتوانسته پایدار باشد. اخراج، فرسودگی و توقف استخدام ها در شرکت‌های آمریکایی در نتیجه رکود در حال افزایش است.