خودکفایی آلومینیوم المهدی در تأمین برق
خودکفایی آلومینیوم المهدی در تأمین برق

مدیرعامل آلومینیوم المهدی گفت: فاز اول نیروگاه اختصاصی با ظرفیت ۱۸۳ مگاوات افتتاح شد. با راه اندازی سایر فازهای این نیروگاه، نیاز این مجموعه به تامین برق به صورت کامل برطرف می‌شود.

به گزارش سرمایه فردا، مدیرعامل آلومینیوم المهدی، در مراسم آغاز فاز اجرایی و تکمیل پروژه احداث، تجهیز و راه‌اندازی کمپرسورخانه شماره ۲ و افتتاح انبار ۸۰ هزار تنی ذخیره پودر آلومینا در شرکت آلومینیوم المهدی گفت: این مجموعه وظیفه‌ی تولید شمس با ارزش آلومینیوم را برعهده دارد. با افزایش ظرفیت تولید این محصول، المهدی می‌تواند موجب ارزآوری و اشتغال‌زایی بیشتر برای استان و کشور شود.

سرمایه‌گذاری ۲۵۰ میلیارد تومانی در آلومینیوم المهدی

حمید رجب‌پور افزود: در حال حاضر ظرفیت تولید این شرکت برای سال جاری به میزان ۱۷۰ هزار تن برنامه‌ریزی شده است. با اقدامات در حال انجام، این رقم افزایش خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت آلومینیوم المهدی به افتتاح انبار ۸۰ هزار تنی ذخیره پودر آلومینای این شرکت اشاره کرد و گفت: این انبار نقش بسزایی در جلوگیری از هدر رفت پودر آلومینا دارد. این سالن نگهداری پودر با سرمایه‌گذاری ۲۵۰ میلیارد تومانی در مدت زمان یک سال ساخته شده است.

جزییات تولید آلومینیوم المهدی

مدیرعامل آلومینیوم المهدی بیان داشت: تولید هوای فشرده برای تولید آلومینیوم یکی از شروط اساسی است. این واحد تولیدی سالیان سال با مشکل تامین هوای فشرده روبه‌رو بوده است.

وی ابراز کرد: با برنامه‌ریزی و تأمین سرمایه برای این پروژه موفق شدیم فاز اجرایی و تکمیل پروژه احداث، تجهیز و راه اندازی کمپرسورخانه شماره ۲ این شرکت را آغاز کنیم.

به گفته مدیر عامل شرکت آلومینیوم المهدی هدف از اجرای این پروژه را افزایش ظرفیت تولید هوای فشرده به میزان ۳۰ هزار متر مکعب در ساعت است. او افزود: این پروژه با سرمایه‌گذاری دو میلیون دلار ارزی و ۳۵۰ میلیارد تومانی ریالی تا پایان سال‌جاری به بهره‌برداری می‌رسد.

رجب‌پور گفت: برای تامین کمپرسورها قرار داد آن منعقد شده و تا چند ماه آینده وارد سایت می‌شود و سایر اقلام مورد نیاز شامل تابلوهای برق، ترانس‌ها و … در داخل کشور در حال تامین است.

فعالیت نیروگاه اختصاصی آلومینیوم المهدی


وی به بازدید مسئولان از روند فعالیت نیروگاه اختصاصی سیکل ترکیبی ۵۴۶ مگاواتی این شرکت اشاره کرد و افزود: یکی از عوامل مهم و بسیار اثرگذار در تولید و بهره‌وری این واحدی تولیدی موضوع تامین برق پایدار است.

مدیرعامل آلومینیوم المهدی ادامه داد: با توجه به برخی محدودیت‌ها در شبکه برق استان و نیاز مبرم صنعت آلومینیوم به تامین برق پایدار به خصوص در فصل تابستان است. از این رو این شرکت با سرمایه گذاری ۲۳۵ میلیون یورویی در مرداد ماه ۱۴۰۱ اقدام کرد. این پروژه به منظور افزایش اطمینان از تامین برق پایدار و جلوگیری از ضررهای متعدد ناشی از قطع برق انجام شد. نیروگاه اختصاصی سیکل ترکیبی ۵۴۶ مگاواتی را در زمینی به مساحت ۱۷ هکتار در محوطه المهدی برنامه ریزی و اجرا کرد. فاز اول این نیروگاه با ظرفیت ۱۸۳ مگاوات با حضور وزیر صمت در بهمن ماه سال گذشته در سفر دور دوم رئیس جمهور شهید افتتاح شد.

مازاد تولید برق در آلومینیوم المهدی

مدیرعامل آلومینیوم المهدی در پایان بیان داشت: با راه اندازی سایر فازهای این نیروگاه، نیاز این مجموعه به تامین برق به صورت کامل برطرف می‌شود. حتی مازاد تولید برق هم خواهیم داشت. از این رو به شبکه توزیع سراسری بر خواهد گشت. این امر اقدام بزرگی در جهت توسعه این صنعت خواهد بود.

المهدی مسئله برق را در مجموعه خود حل کرد
در ادامه این مراسم، مهدی دوستی استاندار هرمزگان، اظهار داشت: مجموعه المهدی جزو مجموعه‌هایی است‌که شاهد رشد تولید در آن بوده‌ایم. توانسته است مسئله برق را در مجموعه خود حل کند.

توسعه زنجیره معدن در هرمزگان

و ی افزود: تولیدات صنعتی استان ۱۰ میلیون تن رشد داشته است. چنانچه در ابتدای دولت کل تولیدات صنعتی هرمزگان ۶ میلیون تن بوده در پایان ۱۴۰۲ به ۱۶ میلیون تن رسیده است. در زنجیره معدن نیز ۱۱ میلیون تن افزایش داشته ایم که اتفاق بزرگی است.

استاندار هرمزگان عنوان کرد: مجموع صادرات استان هرمزگان در ابتدای دولت یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار بوده است. بخشی از آن مربوط بنزین بود؛ اما طی سال‌های گذشته بنزین از سبد محصولات صادراتی استان حذف شده است. با این وجود در پایان سال ۱۴۰۲ صادرات ما بیش از سه میلیارد رسیده که رشد ۱۰۵ درصدی را نشان می‌دهد.

جذب سرمایه‌گذار راهبرد اصلی در هرمزگان

دوستی بیان داشت: مجموع سرمایه‌گذاری‌های استان روی کاغذ ۷۵۱ هزار میلیارد تومان است که تمام مجوزها برای آن صادر شده است. و عمدتا پیشرفت آن‌ها زیر ۵ درصد است اما ۳۵۳ هزار میلیارد تومان پروژه سرمایه‌گذاری آغاز شده با پیشرفت فیزیکی بیش از پنج درصد داریم. ضمن اینکه طی دولت سیزدهم ۱۰۲ هزار میلیارد تومان پروژه‌ سرمایه‌گذاری به بهره‌برداری رسیده است.

وی با تاکید بر اینکه کماکان سرمایه‌گذاری و جذب سرمایه‌گذار راهبرد اصلی دولت در استان است، گفت: یکی از موضوعات استان ایجاد توسعه در صنعت فولاد است. که برای حل محدویت‌های حوزه سنگ آهن مگنتیت، بروی زنجیره هماتیت تمرکز کرده‌ایم. امروز به بیش از ۸۰۰ میلیون تن ذخایر سنگ آهن هماتیت رسیده‌ایم که می‌تواند چالش تأمین سنگ آهن را به حداقل برساند.

تولیدات استان هرمزگان بر پایه سنگ آهن

استاندار هرمزگان خاطرنشان‌کرد: با تلاش‌های انجام شد. تا سال ۱۴۰۴ مجموع تولیدات استان هرمزگان بر پایه سنگ آهن هماتیت از ۱.۵ میلیون تن به ۳.۵ میلیون تن خواهد رسید. ضمن اینکه بهره‌برداری از نیر‌وگاه اتمی ۵ هزار مگاواتی سیریک چالش صنعت استان در حوزه تأمین انرژی را مرتفع خواهد کرد.

دوستی با اشاره آغاز اکتشافات معدنی در پهنه‌های امید بخش استان از کشف ذخایر جدید سنگ آهن مگنتیت نیز خبر داد و گفت: خروج مواد معدنی کشف شده در هرمزگان از استان ممنوع شده است. چرا که معتقدیم برای اینکه اشتغال و ارزش افزوده محصولات اکتشافی به استان برسد باید فرآوری محصولات در استان انجام شود.