فرش‌های ماشینی باید با برچسب حاوی کد استاندارد عرضه شوند
فرش‌های ماشینی باید با برچسب حاوی کد استاندارد عرضه شوند

طبق اعلام مدیرکل استاندارد استان تهران، فرش‌های ماشینی باید با برچسب حاوی کد استاندارد عرضه شوند؛ بنابراین شهروندان در هنگام خرید می‌توانند با ارسال کد ۱۰ رقمی درج شده زیر نشان استاندارد به سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۵۱۷ از صحت علامت استاندارد و کیفیت محصول خریداری شده مطمئن شوند.

به گزارش سرمایه فردا، محمدحسین طاهری – مدیرکل استاندارد استان تهران – تاکید کرده که برچسب مشخصات و اطلاعات فنی فرش ماشینی اجباری است و توزیع و فروش این فرآورده بدون برچسب دارای کد استاندارد ممنوع است. بر این اساس بر چسب مشخصات و اطلاعات فنی فرآورده “فرش ماشینی” طبق استاندارد ملی شماره ۱۳۶۰ مشمول مقررات استاندارد اجباری است و مطابق ماده ۱۵ قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد، توزیع و فروش این فرآورده بدون برچسب حاوی مشخصات فنی و کد ۱۰ رقمی ذیل نشان استاندارد یا تایید سازمان ملی استاندارد ایران ممنوع است. در صورت مشاهده فرش ماشینی بدون برچسب حاوی اطلاعات فنی و کد  ۱۰ رقمی استاندارد در مراکز توزیع و فروش، فرآورده مذکور توقیف و با متخلفین مطابق قانون برخورد می‌شود.

گفتنی است روی برچسب‌های دارای نشان استاندارد باید اطلاعاتی نظیر مشخص بودن جنس نخ تار و پود، خواب فرش، تراکم شانه، پود و گره، درجه فرش و سایر اطلاعات فنی درج شود و مصرف‌کنندگان در انتخاب فرش مورد نظر با توجه به ویژگی‌های یاد شده، فرش بخرند.

از کالای غیراستاندارد به کجا شکایت کنیم؟

طبق اعلام سازمان ملی استاندارد، شهروندان در هنگام خرید می‌توانند با ارسال کد ۱۰ رقمی درج شده زیر نشان استاندارد به سامانه پیامکی  ۱۰۰۰۱۵۱۷ از صحت علامت استاندارد و کیفیت محصول خریداری شده مطمئن شوند. همچنین در صورت غیراستاندارد بودن کالای خریداری شده نیز امکان شکایت وجود دارد.

در صورتی که کالای مشمول استاندارد اجباری با نشان استاندارد مشکلی داشته باشد، خریدار می‌تواند از طریق سایت سازمان ملی استاندارد یا اداره کل استاندارد یا تماس با شماره ۱۵۱۷ شکایت خود را مطرح کند./ایسنا