صادرات فرش دستباف سقوط کرد
صادرات فرش دستباف سقوط کرد

مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی فرش دستباف با اشاره به مشکلات بخش فرش گفت: صادرات فرش دستباف از ۵۰۰ میلیون دلار در سال طی ۱۰سال گذشته به ۵۰میلیون دلار در سال رسیده است.

به گزارش سرمایه فردا، عبدالله بهرامی ،مد‌‌‌‌یرعامل اتحاد‌‌‌‌یه سراسری تعاونی های تولید‌‌‌‌کنند‌‌‌‌گان فرش د‌‌‌‌ستباف ایران بااشاره به مشکلات در بخش فرش گفت: متأسفانه قشر فرش مستضعف هستند و نیازمند بخش حمایت در بخش تأمین اجتماعی هستند. بیمه روستاییان و عشایر بحث درمان را ندارد و همین باعث ناراضیتی آنها است. 

وی با بیان این که بیمه قالیبافان یکی از ابتدایی‌ترین خواسته و نیاز حوزه فرش است، گفت: سال ۸۸مصوب و مقرر شد حداکثر در مدت ۱۰سال، حداقل یک میلیون بافنده فرش، بیمه شوند در مدت ۵سال تا سال ۱۳۹۲, چهارصد و شصت هزار بافنده بیمه شدند، اما از سال ۹۲به این طرف به علت تامین نکردن بودجه لازم، این روند ادامه نیافت و اکنون از ۲میلیون بافنده فقط حدود ۲۳۰تا ۲۴۰هزار قالیباف بیمه شده داریم. تنها ابزار فعلی ما بیمه روستایی و عشایر است.

 وی با اشاره به مشکلات پیمان ارزی در بحث صادرات فرش افزود: مسئله پیمان ارزی همچنان به قوت خود باقی است و این موضوع باعث شده است که طی چندساله گذشته بحث صادرات به طور چشمگیری کاهش یابد.

بهرامی با تأکید بر اینکه تنها ۱۰درصد بحث فرش دستباف بازار داخلی دارد اظهارداشت:۹۰درصد بحث فرش دستباف صادراتی است.با بی توجهی و عدم حمایت دولت, صادرات فرش دستباف از ۵۰۰میلیون دلار در سال طی ۱۰سال گذشته به ۵۰میلیون دلار در سال رسیده است. صادرات فرش دستبافت  در بدترین شرایط تحریم، کمتر از ۵۰۰میلیون دلار نبود و حتی به یک میلیارد تا یک میلیارد و ۲۰۰میلیون دلار هم می‌رسید.

وی با بیان اینکه قیمت مواد اولیه طی چند سال اخیر به شدت بالارفته است بیان کرد:درصنعت فرش در رقابت با کشورهای دیگر هستیم, کشورهای دیگر اگر ۱۰سال گذشته فرشی را با مبلغی مشخص تولید می کردند,‌اکنون نیز با همان قیمت تولید می کنند, اما در کشور ما به دلیل تورم و گرانی هزینه تولید برای تولید کننده ها بسیار افزایش یافته است. 

مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی فرش دستباف با بیان اینکه گلوگاه مشکل صادرات فرش ما، ناشی از خودتحریمی داخلی است، گفت: محدودیت بانک مرکزی برای صادرکنندگان فرش باید برداشته شود.

به گفته مدیرعامل اتحادیه تعاونی های فرش دستباف، علاوه بر تحریم های بیرونی، تحریم های داخلی از جمله مصوبه تعهد ارزی بانک مرکزی و عدم حمایت از قالیبافان و صادرکنندگان باعث شد تا تولید فرش دستباف به یک سوم و صادرات آن به شدت کاهش یابد در حالی که هنر صنعت فرش دستباف علاوه بر ارزآوری برای کشور، اشتغالزایی و درآمدزایی برای قالیبافان به دنبال دارد.

مد‌‌‌‌یرعامل اتحاد‌‌‌‌یه سراسری تعاونی های تولید‌‌‌‌کنند‌‌‌‌گان فرش د‌‌‌‌ستباف ایران با اشاره به عدم فراوری مواد اولیه فرش گفت: هنوز یک سرمایه گذار چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی وجود ندارد که این همه پشم عالی و درجه یک را فرآوری و استفاده کند. ایران وارد کننده پشم و ابریشمی شده است که زمانی تولید کننده و صادرکننده پشم و ابریشم بوده است. در حال حاضر سالیانه ۷۰۰تن ابریشم وارد می کنیم.

وی با بیان اینکه اکثر تولید کنندگان کارگاه خود را تعطیل کرده اند گفت: فرش ها را بافته اند اما نتوانسته اند به فروش برسانند و این باعث شده تا در انبارهای آنها فرش های زیادی مانده است. 

بهرامی با اشاره به نمایشگاه فرش دستباف گفت: مبلغ نمایشگاه بسیار افزایش پیدا کرده است و این باعث کاهش مشارکت شده است. نمایشگاهی که در حوزه فرش در شهریور ماه برگزار می شود, بزرگترین نمایشگاه فرش جهان است،‌در چنین شرایطی موفق نشدیم که حتی یک تاجر در حوزه فرش را دعوت کنیم. تاجر باید ۶ماه قبل دعوت شود. بحث امور نمایشگاهی و وزارت صمت در این حوزه بسیار کوتاهی کردند و این باعث شد که فرصت را برای رونق فرش از دست بدهیم./تسنیم