۵۰ درصد فوتی‌های ناشی از کار در ساختمان سازی رخ داده
۵۰ درصد فوتی‌های ناشی از کار در ساختمان سازی رخ داده

بر اساس تحلیل آماری در ۵ سال گذشته، ۳۷ درصد حوادث ناشی از کار در صنعت ساختمانی بوده و ۵۰ درصد فوتی‌های ناشی از کار در ساختمان سازی رخ داده است.

به گزارش سرمایه فردا، امروز یکشنبه پنجم شهریور ۱۴۰۲ نشست معاون کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد. در این نشست علی حسین رعیتی فرد، معاون وزیر کار به برنامه‌ها و اقدامات این معاونت در یک سال گذشته اشاره کرد و گفت: ۸۴۰ بازرس کار در کشور وجود دارد که موضوع ایمنی و شرایط کارگران را رصد می‌کنند.

وی با بیان اینکه این بازرسان به عنوان ضابطان کار موضوع مسائل کارگران را پیگیری می‌کنند، افزود: ۹۰۰ هیأت رسیدگی به دعاوی کارگر و کارفرما در کشور فعالیت دارند که از این آمار ۶۰۰ هیأت مربوط به هیأت تشخیص و ۳۰۰ هیأت حل اختلاف در حال رسیدگی به مسائل کار هستند.

وی ادامه داد: سالانه ۳۲۰ هزار پرونده در هیأت رسیدگی مورد بررسی قرار می‌گیرد و حدود ۸۰ هزار پروند در هیأت حل اختلاف رسیدگی می‌شود.

رعیتی فرد با اشاره به ماده ۴۹ قانون کار گفت: تمام واحدهای تولیدی باید طرح توانمندی و طبقه بندی مشاغل را پیاده کنند. در حال حاضر ۵ هزار و ۹۰۰ واحد این طرح را اجرایی نکرده‌اند که پیگیر موضوع هستیم.

وی اضافه کرد: امسال حدود ۱۰۰۰ واحد تولیدی مبنا طرح قرار گرفته که سعی داریم طرح توانمندی و طبقه بندی مشاغل به سرانجام برسد.

معاون کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه سخنان خود درباره بحث ایمنی و رعایت بهداشت کار گفت: آئین نامه‌های مرتبط با ایمنی زیادی داریم تا ارتقا سلامت کارگران به حداقل برسد.

رعیتی فرد اظهار کرد: بر اساس تحلیل آماری در ۵ سال گذشته، ۳۷ درصد حوادث ناشی از کار در صنعت ساختمانی بوده و ۵۰ درصد فوتی‌های ناشی از کار در ساختمان سازی رخ داده است.

معاون کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به دو اقدام در زمینه طبقه بندی مشاغل عنوان کرد: برگزاری آزمون یکی از این اقدامات بود که پیش‌تر این امر انحصاری بود.

رعیتی فرد گفت: در این زمینه انتخاب مشاوران در طرح طبقه بندی مشاغل را منوط به آزمون سراسری کردیم که ١۶٠ نفر پذیرفته شدند و از مهر دوره‌های کارآموزی به اتمام می‌رسد. این امر به ما کمک می‌کند تا انحصار شکسته شود.

وی ادامه داد: در سال‌های گذشته طرح طبقه‌بندی به استان‌ها تفویض اختیار شد و همه استان‌ها موظف شدند تا طرح طبقه بندی را توسط کارشناسان انجام دهند.

معاون کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به جلسات شورای عالی حفاظت کار، گفت: اقدامات مؤثری را پیگیری می‌کنیم تا ارتقای ایمنی را در کارگاه‌ها داشته باشیم. در دولت سیزدهم به مقاوم نامه ایمنی و بهداشت کار در سازمان جهانی پیوستیم. همچنین در مرکز حفاظت بهداشت و ایمنی کار، بحث آموزش ایمنی کارفرمایان و کارگران و بررسی تجهیزات و محیط کار را برای سخت و زیان آور نیز انجام می‌شود.

وی اظهار کرد: در حوزه ایمنی کار معاونت کار ۵ تا ۶ بسته تهیه کرده است. حوادث ناشی از کار باید به جداقل برسد و هنگامی که نیروی کار برای فعالیت در کارگاه و کارخانه عازم محل کار خود می‌شود خانواده باید کمترین نگرانی را داشته باشند. امسال حوادث ناشی از کار ۱۱ درصد کاهش داشت.

بیمه بیکاری
رعیتی فرد درباره وضعیت بیمه بیکاری هم عنوان کرد: سال ١۴٠٠، ٢٧٠ هزار نفر مشمول بیمه بیکاری بودند که در تیر امسال به ١٧۶ هزار نفر رسید، تلاش‌ها منجر شده که برگشت به کار و کاهش اخراج نیروی کار داشته باشیم؛ علاوه بر اینکه ٨٠٠ هزار نفر در شرایط کرونا مشمول بیمه بیکاری بودند.

به گفته معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در دولت سیزدهم قانون بیمه بیکاری نیاز به اصلاحات داشت که بر روی چندین موضوع تمرکز کردیم و مشارکت سه جانبه گرایی را در مقرری بیمه پیشنهاد کرده‌ایم، همچنین اصلاح قانون کار را پیگیری می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه در دولت سیزدهم حدود ٨۴ درصد افزایش دستمزد کارگران رقم خورد، گفت: این رقم برای سال ١۴٠١، ۵٧ درصد و برای امسال ٢٧ درصد بود./مهر