۱۶۰۰۰ دستگاه ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای برای اربعین نیاز است
۱۶۰۰۰ دستگاه ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای برای اربعین نیاز است

مقام مسئول سازمان راهداری با اعلام این‌که‌ برای سفرهای اربعین ۱۶۰۰۰دستگاه ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای نیاز است، گفت: هنوز به عدد تامین ۵۲۰۰ دستگاه ناوگان جاده‌ای ازدستگاه‌های دولتی نرسیده‌ایم.

به گزارش سرمایه فردا، داریوش با قرجوان با یادآور این‌که از ۲۱ مرداد پیش‌فروش بلیت سفرهای اربعین آغاز شد، اظهار کرد:‌ تمامی تلاش این است از تمامی ظرفیت‌ها علاوه بر ناوگان حمل و نقل عمومی جاده‌ای برای تسهیل در تردد زائران بهره ببریم.

وی افزود:‌ با توجه به اینکه ظرفیت بالایی از ناوگان جاده‌ای در مسافت‌های میانی و بلند اختصاص یافته درصددیم تا ظرفیت ناوگان مینی‌بوسی، ون و سواری را از طریق سامانه‌های نرم‌افزاری و حضوری در اختیار زائران قرار بدهیم.

وی ادامه داد‌: از سوی دیگر به‌دنبال استفاده از ظرفیت دستگاه‌های دولتی، کارخانه‌ها، نهادها، ارگان‌ها و معادن هستیم. اگرچه تاکنون به عدد ۵۲۰۰ دستگاه ناوگان حمل و نقل جاده‌ای نرسیده‌ایم اما انتظار داریم در آغاز سفرهای اربعین تکمیل شود.

مدیرکل دفتر حمل‌ونقل سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با یادآوری این‌که در سفرهای بازگشت مرزهای اربعین به ویژه مرزهای مهران، شلمچه و چذابه بیشترین تقاضای سفر را دارند تصریح کرد: پایانه مرزی شهیدسلیمانی و پارکینگ برکت با تلاش شبانه‌روزی همکاران سازمان راهداری آماده‌سازی و مناسب‌سازی شد.

باقرجوان با اشاره به پیش‌فروش بلیت سفرهای رفت اربعین گفت: برنامه‌ریزی برای بازگشت از عراق به داخل ایران نمی‌تواند دقیق باشد زیرا زمان‌بندی بازگشت از عراق دقیق نیست و به شکل خطی انجام می‌شود به همین سبب، همزمان برای سفرهای بازگشت بلیت، قابل رزرو و خرید است.

مدیرکل حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در خصوص میزان اتوبوس‌های آماده برای سفرهای اربعین توضیح داد: از مجموع ۱۵ هزار دستگاهی که کارت حمل و نقل هوشمند دارند، حدود ۷ هزار دستگاه توان حرکت و پیمایش مسیرهای ۳۰۰ کیلومتر به بالا را دارند و در سفرهای اربعین مورد استفاده قرار خواهند گرفت. در کنار آن بهره‌مندی از ظرفیت سایر دستگاه‌ها به تعداد ۵۲۰۰ دستگاه وسیله حمل و نقل عمومی در حال انجام است.

وی تاکید کرد:‌ مصوباتی از ستاد مرکزی اربعین در زمینه تامین ناوگان از کشورهای همجوار داریم که در نهایت چنانچه توان داخلی و دستگاه‌های دولتی پاسخگو نباشد ناگزیر هستیم تا از این ظرفیت نیز استفاده کنیم.

وی افزود: پیش‌بینی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای از سفرهای درون شهری و سفرهای اربعین در این ایام نیازمندی ۱۶ هزار دستگاه ناوگان حمل و نقل جاده‌ای است که تلاش می کنیم با مدیریت و کار شبانه روزی حداکثر بهره برداری از ظرفیت موجود ناوگان را داشته باشیم./تسنیم