موضع گیری متناقض منجر به ادامه اصلاح شاخص بورس شد
موضع گیری متناقض منجر به ادامه اصلاح شاخص بورس شد

رییس مجلس شورای اسلامی می گوید نرخ خوراک پتروشیمی ها اصلاح شده در حالی که رییس کمیسیون اقتصادی مجلس خواستار اصلاح نرخ خوراک شده و این موضع گیری متناقض  منجر به ادامه اصلاح شاخص بورس شد.

به گزارش سرمایه فردا، چند وقت اخیر که موضوع افزایش نرخ خوراک پتروشیمی ها مطرح شد بسیاری از کارشناسان تاکید کرده اند که شرکت های بورسی ها بیشترین آسیب را خواهند دید و حتی ایران بازارهای صادراتی خود را از دست می دهد و تبعات آن به دولت برمی گردد.

با توجه به اینکه قیمت متانول در آسیا بین ۱.۵۰ دلار تا ۴ دلار در هر تن نسبت به هفته قبل افزایش یافته احتمالا رشد قیمت ها ادامه دارد

در حال حاضر حاشیه سود شرکت های متانول ساز ایرانی کاهش یافته و تنها افزایش قیمت جهانی می تواند به داد شرکت ها برسد. با توجه به اینکه قیمت متانول در آسیا بین ۱.۵۰ دلار تا ۴ دلار در هر تن نسبت به هفته قبل افزایش یافته احتمالا رشد قیمت ها ادامه دارد تاکنون بیشترین سود نصیب چین شده است.
علت افزایش قیمت متانول ناشی از نگرانی‌هایی بود ریشه در کاهش تولید از سوی تولیدکنندگان منطقه دریای کارائیب داشت.
در حال حاضر تحلیل های مختلفی درباره قیمت متانول وجود دارد، برای نمونه پلتس قیمت متانول را براساس ترم تحویل CFR چین در روز ۴ آگوست با ۴ دلار افزایش نسبت به هفته قبل بر روی ۲۶۶ دلار در هر تن ارزیابی کرده است.
اما از آنجایی که یک محموله خرید آنی ۵ هزار تنی که قرار شده روز ۶ آگوست به چین برسد با قیمت ۲۶۹ دلار در هر تن در روز اول ماه آگوست معامله شد، احتمالا قیمت متانول تا پاییز صعودی باشد.

ابهام در اطلاعات مجلسی ها درباره نرخ خوراک

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در رابطه با تعیین تکلیف متانول گفت: موضوع بلاتکلیفی صادرات شرکت های بورسی و عوارضی که برای آن ها در نظر گرفته شده و مجموع نرخ تسعیر خوراک های پالایشگاهی که یک الی دو ماه قبل صورت گرفته، همگی نشان می دهد شرایط ایجاد شده در بازار سرمایه به شدت بر منافع ذینفعان اثر منفی گذاشته است.

رییس مجلس شورای اسلامی هم در پاسخ اعلام کرده نرخ خوراک پتروشیمی ها اصلاح شده است اما معاملات روزهای اخیر شرکت های پتروشیمی نشان نمی داد که نرخ خوراک اصلاح شده باشد یا حداقل به روال قبل بر نگشته است.

پور ابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفته «راهکارهایی مانند اینکه دولت هزینه ای را که قصد داشته بابت افزایش نرخ خوراک پتروشیمی ها به عنوان منابع دریافت کند بیش از ۱۰ برابر این هزینه را برای خود دولت ایجاد کرده لذا خواهشمندم اجازه دهید نشست تخصصی در اسرع وقت برگزار شود.»

پیش از این اوجی وزیر نفت مدعی شده بود که در نشستی با حضور تشکل های پتروشیمی درباره افزایش نرخ خوراک موافقت لازم را دریافت کرده بود، حالا رییس مجلس شورای اسلامی می گوید نرخ خوراک اصلاح شده در حالی که رییس کمیسیون اقتصادی مجلس خواستار اصلاح نرخ خوراک است این موضع گیری متناقض منجر به ادامه اصلاح شاخص بورس شد.

بیشتر بخوانید؛

چرا بورس در برنامه هفتم توسعه مغفول ماند؟

حباب جدید انتظارات تورمی

خبر درمانی برای بورس

در ابتدای اصلاح شاخص کل بورس که مصادف بود با تغییر نرخ خوراک پتروشیمی ها وزارت اقتصاد و سازمان بورس و اوراق بهادار صراحتا اعلام کردند که این نرخ خوراک باید شناور باشد و متناسب با بازار جهانی تعیین شود اما وزارت نفت نپذیرفت و این حکایت از این دارد که کسری درآمدهای نفتی جدی است و قرار شده شرکت های بورسی تاوان آن را بدهند.

یک کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار بازار با اشاره به اینکه در حال حاضر مسئولان با توجه به وضعیت بازار نسبت به نرخ خوراک پتروشیمی ها واکنش نشان می دهند، گفت: در چند ماه اخیر قبل از اینکه اصلاح شاخص کل بورس عمیق شود دولت اصرار به افزایش نرخ خوراک پتروشیمی ها داشت و سایر دستگاه ها همچون مجلس واکنش سختی نداشتند و این به نوعی چراغ سبز برای اصلاح بورس بود.

احمد جانجان با بیان اینکه در چند وقت اخیر به جز اصلاح عمیق و افزایش خروج پول از بورس شاهد زیان برخی شرکت های پتروشیمی بوده ایم، افزود: به همین دلیل دولت تصمیم گرفته که فعلا با خبرهای مثبت شاخص کل بورس را نگه دارد، از این رو تا زمانی که این نرخ اصلاح نشود وضعیت بورس هم بلاتکلیف است.

او با تاکید بر اینکه سیاست کنونی دولت قطعا به نفع سهامداران نیست، اطهار کرد: شاخص کل بورس در محدوده حمایتی قرار دارد اما نشانه ای از حمایت در آن دیده نمی شود، به همین دلیل به نظر می رسد فعلا بازار سرمایه واکنش مثبتی نسبت به خبرها نداشته باشد تا اینکه اصلاح شاخص کل بورس تکمیل شود و نرخ خوراک پتروشیمی ها تعیین تکلیف شود.