لغو یک‌‌‌‌‌طرفه روادید استقبال اتباع خارجی از گردشگری سلامت
لغو یک‌‌‌‌‌طرفه روادید استقبال اتباع خارجی از گردشگری سلامت

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، صنایع‌‌‌‌‌دستی و گردشگری گفت: لغو یک‌‌‌‌‌طرفه روادید، استقبال اتباع خارجی از گردشگری سلامت را مضاعف می‌‌‌‌‌کند.

به گزارش سرمایه فردا، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، صنایع‌‌‌‌‌دستی و گردشگری گفت: لغو یک‌‌‌‌‌طرفه روادید، استقبال اتباع خارجی از گردشگری سلامت را مضاعف می‌‌‌‌‌کند. علی‌‌‌‌‌اصغر شالبافیان با اشاره به پیشنهاد لغو روادید یک‌‌‌‌‌طرفه، گفت: وزارت خارجه در حال بررسی نهایی این امر است، طبیعتا این اقدام استقبال از گردشگری سلامت را مضاعف خواهد کرد.

وی در نشست هم‌‌‌‌‌اندیشی توسعه خدمات بین‌‌‌‌‌الملل سلامت که در محل وزارت بهداشت برگزار شد، با تشریح دستاوردهای دولت سیزدهم در حوزه گردشگری سلامت، گفت: در دولت سیزدهم، نگاهی که بین همه دستگاه‌‌‌‌‌ها بوده سبب شده تا با هم‌‌‌‌‌افزایی بین بخشی، اتفاقات خوبی در قالب شورای راهبردی گردشگری سلامت شکل گیرد.

او با تاکید بر لزوم حمایت از شبکه رسمی فعالان حوزه گردشگری سلامت، اظهار کرد: این مهم، دستورالعمل راهبردی ما بود و مصوبات حمایتی خوبی در قوانین و آیین‌‌‌‌‌نامه‌‌‌‌‌ها قرار گرفت، به عنوان مثال در پیش‌‌‌‌‌نویس لایحه اصلاحیه قانون مالیات‌‌‌‌‌های مستقیم، فعالیت‌‌‌‌‌های حوزه گردشگری و گردشگری سلامت از مالیات مستقیم معاف شدند.

از طرفی هزینه قابل قبول مالیاتی قلمداد شدنِ تبلیغات و معرفی ظرفیت‌‌‌‌‌های گردشگری سلامت در دستور کار قرار گرفت که به بیمارستان‌‌‌‌‌های دارای IPD تسری یافت. معاون گردشگری ادامه داد: اکنون غالب بیمارستان‌‌‌‌‌ها این مشکل را دارند که اگر هزینه تبلیغات آنها از درصدی فراتر برود، ممیز مالیات این موضوع را نمی‌‌‌‌‌پذیرد، ولی طبق مصوبه اخیر مقرر شد ۱۰۰درصد این هزینه‌‌‌‌‌ها در بُعد قابل قبول مالیاتی قرار گیرد.

طبق مصوبه دیگری نیز مقرر شد درآمدهای حوزه گردشگری صادرات محسوب شود و به موجب این مصوبه، پس از ۱۳ سال با حمایت سازمان توسعه تجارت، جوایز صادراتی حوزه گردشگری احیا شد و به موجب این سیاست راهبردی، یک سرفصل جداگانه‌‌‌‌‌ هم برای گردشگری سلامت قائل شدیم که پرداخت شد. وی گام حمایتی دیگر وزارتخانه متبوع خود در راستای توسعه گردشگری سلامت را این‌‌‌‌‌گونه شرح داد: سازمان توسعه تجارت به درخواست ما اقداماتی برای حمایت از شرکت در نمایشگاه‌‌‌‌‌های گردشگری انجام داد تا برخی هزینه‌‌‌‌‌های حضور در نمایشگاه‌‌‌‌‌ها را تقبل کند.

شالبافیان افزود: در این دولت، مصوبه دیگری با عنوان حمایت از اشتغال مرزنشینان داشتیم که در استان‌‌‌‌‌هایی مانند کردستان، کرمانشاه و… مراکز بیمارستانی دارای IPD را تقویت کنیم که در این راستا استانداران هم موظف به حمایت شدند به شکلی که طبق اختیار خود می‌‌‌‌‌توانند تا ۲۰ درصد از اعتبار تملک دارایی سرمایه خود را در قالب کمک‌‌‌‌‌های فنی و اعتباری برای بخش‌‌‌‌‌های مختلف از جمله گردشگری اختصاص دهند.

معاون گردشگری تاکید کرد: در حوزه بازاریابی دو تجربه موفق با دوستان وزارت بهداشت در این دولت داریم، از بین ۱۰ سالن نمایشگاه گردشگری، یک سالن کاملا به گردشگری سلامت اختصاص یافت و بیش از ۱۰ دانشگاه علوم پزشکی و بیش از ۷۰ مرکز درمانی دارای IPD در این همایش شرکت کردند که تجربه بسیار خوبی بود. همچنین در زمینه معرفی ظرفیت‌‌‌‌‌های گردشگری سلامت به جز زحماتی که در وزارت بهداشت کشیده شد ما هم در قالب بروشورهایی به هفت زبان، محتوای گردشگری سلامت منتشر کردیم و در عین حال تورهایی برای آشناسازی از سایر کشورها برگزار شد که در مورد اخیر، توری از کشور روسیه با اهداف آشنایی با مراکز درمانی به ایران سفر کردند./دنیای اقتصاد