لزوم پیشگیری از تخلفات ساختمانی در شهر تهران
لزوم پیشگیری از تخلفات ساختمانی در شهر تهران

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با تأکید بر لزوم پیشگیری از تخلفات ساختمانی در شهر تهران گفت: نیاز است که با شکل‌گیری و هماهنگی منسجم پیش از بروز تخلف جلوی آن را بگیریم.

به گزارش سرمایه فردا، مهدی چمران پیش از آغاز یکصدوشصت‌وهشتمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران در جمع خبرنگاران در تشریح مصوبات جلسه امروز شورای شهر اظهار کرد: در جلسه امروز ابتدا قرار بود معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران گزارشی را از عملکرد این معاونت ارائه کند ولی به لحاظ روی دادن حادثه ناگوار فروریختن ساختمان در خلازیر که منجر به فوت پنج نفر شد برنامه تغییر کرد و مقرر شد شهردار منطقه و مدیرعامل سازمان آتش نشانی و اگر ضرورت داشت افراد دیگری همچون معاون خدمات شهری و مسئول ستاد بحران گزارشی را ارائه کنند تا مردم و اعضای شورا در جریان جزییات این حادثه قرار گیرند.

وی اضافه کرد: پس از آن انتخابات هیات رئیسه برای سال سوم در دوره ششم برگزار خواهد شد. همچنین نامگذاری‌ها و بررسی پرونده باغات نیز در جلسه امروز شورای شهر دنبال می‌شود.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران در خصوص لزوم پیشگیری از بروز تخلفات ساختمانی در شهر تهران نیز اظهار کرد: اولین اقدامی که در این حوزه باید انجام شود شکل‌گیری هماهنگی منسجم است به شکلی که مأموران شهرداری از طریق قوه قضاییه دارای حکم باشند و قبل از اینکه تخلف رخ دهد، جلوی آن را بگیرند.

چمران تاکید کرد: تخریب‌ها باید با حکم قضایی باشد و از نیروی انتظامی کمک بگیرند، لذا بهتر است از ابتدا جلوی این کار را بگیریم و امیدواریم این هماهنگی ایجاد شود و در همه نقاط شهر تهران همچون گلابدره و خاک سفید و … جلوی این تخلفات را از ابتدا بگیریم، البته نیازمند تسلط خوب نیروهای شهرداری در این حوزه هستیم افرادی که دست به این اقدام می‌زنند مافیا هستند که با قداره و تفنگ می‌آیند و این ساختمان‌ها را می‌سازند؛ لذا شهرداری مجبور است حکم بگیرد و با نیروی انتظامی هماهنگی کند و تجهیزات بسیاری را برای تخریب‌ها به کار بگیرد.

هشدار به دستگاه‌های مربوطه برای پیشگیری از تخلفات سازه‌ای

مهدی چمران همچنین در یکصد و شصت و هشتمین جلسه علنی شورای شهر تهران به حادثه فروریزش ساختمان غیرمجاز در منطقه ۱۹ شهرداری تهران که منجر به جان باختن ۵ نفر از هموطنان شد اشاره کرد و ضمن تسلیت به خانواده این افراد گفت: حادثه غم انگیزی که متأسفانه در روز یکشنبه ۱۵ مردادماه ۱۴۰۲ظهر شاهد بودیم؛ برای ما از جهات مختلف زجر آور است و جان باختن دو نفر از کارکنان خدوم شهرداری تهران، دو نفر از عوامل نیروی انتظامی و یک نفر شهروند تهرانی در حین اجرای قانون در تخریب ساخت و ساز ساختمان های غیر مجاز در منطقه خلازیر تهران، دردآور بود.

وی ضمن اعلام اینکه درگذشت دو تن از نیروهای خدوم شهرداری در جریان این حادثه، درگذشتی شهادت گونه است، از شهردار تهران خواست تا موضوع انتصاب لقب شهید خدمت در هیئت دولت مطرح شود چرا که این عزیزان در جریان اجرای فرامین قانونی بودند ضمن آنکه با این اقدام هم یاد و نام آنان گرامی داشته خواهد شد و هم تسلی خاطر خانواده آنان می‌شود.

چمران در ادامه با یادآوری روز ۱۷ مرداد، گرامیداشت مقام شهید احمد صارمی و نامگذاری این روز بنام روز خبرنگار در تقویم رسمی کشور ضمن تبریک این روز به اهالی رسانه و خبرنگاران رسانه های جمعی کشور اظهار داشت: واقعیت آن است که ما در دنیای امروز در مباحث خبری، چندان توانمند و قوی نیستیم. متأسفانه مخالفان ما به ویژه رسانه هایی که با سرمایه های صهیونیستی در دنیا سالها کار کرده و جزو صاحبان رسانه های بزرگ خبری در جهان هستند؛ زمینه هدایت خبری دنیا را هم در دست خودشان گرفتند و در بسیاری از مقاطع حقایق را وارانه جلوه می دهند چرا که منفعتشان در همین وارانه جلوه دادن هاست.

رئیس شورای شهر تهران ادامه داد: ما در بسیاری از مقاطع شاهد وارانه جلوه دادن ها بوده ایم و همچنان هستیم؛ به طور مثال در همین حوادث و اغتشاشات گذشته دیدیم که چه اخبار و مسائل راست و دروغی را کنار هم تنیدند و به افکار عمومی و جامعه تزریق می کردند و حقیقیت این است که حقایق را قلع می کردند.

چمران با تأکید بر اینکه واقعیت ها باید به صورت صحیح، درست و به موقع در اختیار افکار عمومی قرار گیرد افزود: قطعاً زمان و در لحظه انتشار کردن اخبار، اطلاعات و بازتاب رویدادها امری مهم و حیاتی است، چرا که ما در برخی حوادث دیدیم که عدم اطلاع رسانی به موقع آثار و تبعات مخرب تری را به همراه داشته است.

وی در ادامه با اشاره به روز ۱۸ مرداد روز بزرگداشت شهدای مدافع حرم، ضمن ادای احترام به مقام بلند شهیدان مدافع حرم خاطرنشان کرد: وقتی صحبت از مدافعان حرم می شود نام شهید حاج قاسم سلیمانی در اذهان متبادر می شود؛ نام این شهید نه تنها با شهدا و مدافعین حرم بلکه با رزمندگان دفاع مقدس نیز عجین است؛ شهیدی که از دوران جوانی فعالیت خود را شروع کرد و در نهایت در جبهه دفاع از حرم و در خاک کشور دیگر به فیض شهادت نائل شد.

چمران در ادامه با اشاره به آغاز پیش ثبت نام انتخابات دور دوازدهم مجلس شورای اسلامی ضمن دعوت از همه کسانی که برای آبادانی ایران اسلامی احساس تکلیف می کنند؛ خطاب به آنان گفت: بنده از همه افرادی که کاردان و دارای خلوص هستند و در خود می بینند که می توانند نماینده خدمتگذار و خادم مردم باشند؛ درخواست دارم که به میدان بیایند و برای خدمتگذاری به مردم، لبیک بگویند./ایسنا