شرق آسیا و خاورمیانه بازار اصلی صادراتی صبا فولاد
شرق آسیا و خاورمیانه بازار اصلی صادراتی صبا فولاد

دشتیانه با بیان اینکه شرق آسیا و خاورمیانه بازار اصلی صادراتی صبا فولاد هستند، گفت: در شرایط کنونی یکی از مهمترین موانع صادرات دو نرخی بودن ارز است و باعث شده روند صادرات شرکت ها در نیمه دوم سال نزولی شود

به گزارش سرمایه فردا، مدیرعامل صبا فولاد خلیج فارس با اشاره به اینکه امسال با ابتکار عملی که در بورس انرژی رخ داد تا واحدها بیش از سهمیه با قیمت رقابتی تامین کنند، گفت: ما از این فرصت استفاده کرده ایم و بخشی از نیاز خود را تامین کردیم اما در شرایط بحرانی هم برق بورس انرژی پاسخگو نبود.
دشتیانه با بیان اینکه جایگزین هیدروژن نیازمند حجم سرمایه گذاری بالاتری است، افزود: در تکنولوژی فولاد سبز علاوه بر سرمایه گذاری بالاتر منجر به خروج معادن زغال سنگ می شود و به عبارت دیگر برای هر تن فولاد سبز ۴ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد هزینه این بخش تا ۴ برابر افزایش می یابد و منجر به بالا رفتن قیمت فولاد می شود، به همین دلیل فعلا پروژهای این چنینی چالش برانگیز است.
او با تاکید بر اینکه افزایش سرمایه شرکت از محل صرف سهام این که زمانبر است، گفت : در حال حاضر در مرحله آخر برای افزایش سرمایه هستیم و بعد از ثبت شرکت ها اجرایی می شود.
دشتیانه با اشاره به اینکه مهمترین مشکل ارز برای صادرکنندگان دو نرخی بودن ارز است، اظهار کرد: در شرایط کنونی نرخ صادراتی ۳۸۵۰۰ تومان برای ارز صادراتی در نظر گرفته شده و بانک مرکزی به دنبال تثبیت این نرخ است از طرف دیگر با نرخ بازار آزاد فاصله زیادی دارد و صادرکنندگان با روش های مختلف به دنبال پرکردن این گپ هستند و در نهایت بین بازار داخلی و خارجی ناهمگونی به وجود آمده است.
مدیرعامل صبا فولاد خلیج فارس با تاکید بر اینکه سیاست های نرخ ارز تثبیتی منجر شده روند صادرات در نیمه دوم سال کاهشی شود، گفت: در حال حاضر باید از مزیت های رقابتی در بازار داخلی یعنی عرضه در بورس کالا و همچنین صادرات استفاده کرد.
او در پاسخ به خبرنگار نبض اقتصاد گفت: بازار هدف صادراتی شرکت بیشتر منطقه خاورمیانه و شرق آسیا هستند، همچنین درباره تامین گاز بسیار نقش چندانی نداریم، اما رایزنی ها برای جلوگیری از همیشه انجام می شود. از طرف دیگر با توجه به اینکه در تامین مواد اولیه آهن اسفنجی بورس کالا نقش حیاتی داریم وزارت صنعت باید این موضوع را ببیند. همچنین تفاهم‌نامه برای تامین برق امضا کرده ایم که با بهینه سازی نیروگاه و تامین اعتبار از طریق افزایش سرمایه انرژی شرکت تامین شود. همچنین استفاده از فاینانس و منابع مالی خارجی برای پروژه ها در دستور کار قرار دارد.
دشتیانه با نگاهی به عملکرد شرکت گفت: تولید شرکت در شش ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۸ درصد افزایش داشته که ناشی از اصلاح ساختارها و نوسازی و بهینه سازی و اصلاح فرایندها انجام شده است.
او با تاکید بر اینکه سند چشم شرکت تدوین شده است، تصریح کرد: بر مبنای این سند استراتژیک مشخص شده در سال های آینده در کجا قرار داریم و در سال ۱۴۰۵ پروژه جدید راه اندازی خواهیم کرد و در سال ۱۴۱۰ تولیدکنندگان ده تن محصول نهایی با ارزش افزوده بالا خواهیم بود.
مدیرعامل صبا فولاد خلیج فارس با بیان اینکه افزایش سرمایه آموزش نیروی انسانی افزایش یافته است، گفت: به دنبال این هستیم که در سال آینده صبا فولاد یکی از برترین شرکت های فولادی از نظر تولید باشد.
او با بیان اینکه یکی از دلایل تاخیر در اجرای پروژه های توسعه ای خود تحریمی های داخلی است، گفت: به دلیل نبود نگاه توسعه ای چالش های وجود دارد و از طرف دیگر تحریم ها محدودیت های برای تامین سرمایه ایجاد کرده با این حال از ظرفیت های بازار سرمایه استفاده می کنیم و پیش بینی ما این است که موانع تحریمی ها تا چند سال این ه رفع می شود، هرچند نمی توان محدودیت بروکراسی های اداری را نادیده گرفت.