شایعه انحلال بورس کالا جدی است ؟
شایعه انحلال بورس کالا جدی است ؟

با شایعه انحلال بورس کالا بازار سرمایه با یک وضعیت ریزشی قوی مواجه شد.

به گزارش سرمایه فردا، شاخص کل بورس در نیم ساعت پایانی با یک سقوط همه جانبه نزدیک به ۳۰ هزار واحدی مواجه شد و دلیل آن هم شایعه انحلال بورس کالا بود.

بلافاصله سازمان بورس در تکذیبیه ای برای این خبر اعلام کرد: «خبر منتشر شده در فضای مجازی کاملاً کذب بوده و خبرهای کذب منتشر شده در این زمینه صرفاً در راستای تشویش افکار عمومی و آسیب رساندن به روند بازار سرمایه است.

مجید عشقی، دبیر شورای عالی بورس نیز در این رابطه گفت: به موجب قانون بازار اوراق بهادار، صدور، تعلیق و لغو مجوز فعالیت بورس‌ها جزو وظایف شورای عالی بورس بوده و به هیچ وجه موضوع اشاره شده در دستور کار شورای عالی بورس قرار ندارد. بورس کالا در سال‌های اخیر به شفافیت معاملات کالاهای پذیرفته شده کمک شایانی داشته و عملکرد این بورس در اقتصاد ملی انکارناپذیر است.

ارزش معاملات خرد عدد ۵,۷۵۸ میلیارد تومان را به ثبت رسانده است که نسبت به میانگین هفتگی، ۱۴ درصد افزایش داشته است و نسبت به میانگین ماهانه، کاهش قابل توجهی نداشته است اما این میزان ارزش معاملات به شدت پایین بوده و نمی‌توان در شرایط فعلی با این ارزش معاملات به بورس امیدی داشت مگر اینکه به یک باره با چند خبر تغییرات بنیادی رخ بدهد.

با شایعه انحلال بورس کالا، ۳۹۵ نماد بورسی منفی شده و ۱۳۷ نماد نیز در وضعیت صف فروش گرفتار شدند، تنها ۶۳ نماد مثبت و ۵۳ نماد صف خرید بودند./ مهر