شامخ نساجی و پوشاک از متوسط اقتصاد بالاتر است
شامخ نساجی و پوشاک از متوسط اقتصاد بالاتر است

شامخ نساجی و پوشاک از متوسط اقتصاد و صنعت بالاتر بوده و نسبت به خرداد سال گذشته به ترتیب ۳ و ۳۶ درصد رشد داشته است.

به گزارش سرمایه فردا، محسن گرجی مدیرکل صنایع پوشاک و نساجی وزارت صمت با بیان اینکه در صنعت نساجی کاملاً بخش خصوصی فعال است، افزود: شاخص مدیران خرید (شامخ) که توسط اتاق بازرگانی منتشر می‌شود نشان می‌دهد که متوسط شامخ اقتصاد ما در خرداد ۵۳، متوسط کل صنعت ۵۵، متوسط صنعت نساجی ۶۴.۱۷ و متوسط پوشاک و چرم ۶۴.۲۹ بوده است. بنابراین شامخ نساجی و پوشاک از متوسط اقتصاد و صنعت بالاتر بوده و نسبت به خرداد سال گذشته به ترتیب ۳ و ۳۶ درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: البته با توجه به فصل و ایام محرم و صفر، شامخ در حوزه پوشاک و نساجی نزولی بوده است؛ شامخ این بخش در اردیبهشت ۷۵ بوده و امروز ۶۴ است.

گرجی به تأمین مواد اولیه اشاره کرد و گفت: در تأمین مواد هم به دلیل مسائل ارزی که از بهمن پارسال با آن دست به گریبان بوده‌ایم، مشکل داشته‌ایم و امروز شاهد هستیم که موجودی انبار به عنوان یکی از شاخص‌های شامخ منفی ترین بخش بوده است.

مدیرکل صنایع پوشاک و نساجی وزارت صمت افزود: در حوزه چرم به دلیل کاهش کشتار، شاهد کاهش تولید بودیم که اثر خود را بر حوزه کفش هم گذاشت و منجر به کاهش تولید ۴ تا ۵ درصدی تولید کفش شد.

گرجی ادامه داد: در حال حاضر ۷ هزار تن پلی اکرلیک تولید می‌شود که رشد ۳۰۰ درصدی یافته است و برنامه داریم تولید را به ۲۰ هزار تن برسانیم.

صادرات ۲۸۰ میلیون دلاری فرش ماشینی

وی با بیان اینکه صادرات فرش ماشینی ۲۸۰ میلیون دلار است، افزود: در حوزه طراحی فرش ماشینی مزیت خوبی داریم و تیم‌های دانش بنیان ما حدود ۷۰ درصد از قطعات، تجهیزات ماشین آلات و … را داخلی انجام می‌دهند.

گرجی اضافه کرد: حدود هزار واحد صنعتی در کاشان فرش ماشینی تولید می‌کنند. بازار داخل غنی است. این بخش ظرفیت صادرات تا یک میلیون دلار را دارد اما این موضوع مشروط به این است که قواعد ارزی، برگشت ارز حاصل از صادرات و … اصلاح شود. در واقع از نظر زیرساخت صنعتی توان داریم.

مدیر کل نساجی و پوشاک وزارت صمت در ادامه با اشاره به تولید پارچه چادر مشکی در کشور گفت: وضعیت ما در تولید چادر مشکی خوب است و به دنبال آن هستیم که این ظرفیت را بیشتر کنیم. در حال حاضر میزان تولید پارچه چادر مشکی در کشور حدود ۸ میلیون متر اما میزان نیاز ما به پارچه چادر مشکی چندین برابر این عدد است. بنابراین وزارت صمت تصمیم گرفته تا به صورت ویژه روی این محصولات تمرکز کرده و پروژه‌های توسعه‌ای را در کمترین زمان اجرا کند.

وی ادامه داد: مجموعه حجاب شهرکرد طرح توسعه ۶ میلیون متری دارد که تا آخر امسال محقق خواهد شد. همچنین یک طرح توسعه ۱۲ میلیون متری نیز مصوب شده که احتمالاً تا سال ۱۴۰۳ محقق می‌شود. علاوه بر این یک واحد تولیدی جدید در قم به ظرفیت ۱۸ میلیون متر پارچه چادر مشکی است که بخشی از طرح آن اجرایی شده و ماشین آلات آن نیز تا آخر سال وارد می‌شود و در مجموع به میزان ۴۰ میلیون متر زیر ساخت پارچه چادر مشکی در کشور موجود است.

گرجی در خصوص واردات چادر مشکی گفت: واردات این محصول انجام می‌شود اما به صورت دقیق میزان آن مشخص نیست اما برای حمایت از افرادی که از این پوشش استفاده می‌کنند تعرفه واردات چادر مشکی به ۱۰ درصد کاهش داده‌ایم.
وی در خصوص لایحه عفاعف و حجاب نیز اظهار داشت: پیشنهاد دادیم کالاهای فرهنگی از مالیات معاف شود که این موضوع شامل فعالین حوزه چادر مشکی می‌شود.

گرجی در خصوص وضعیت تولید اسپان باند و مشکلات تهیه مواد اولیه گفت: ملتهب ترین حوزه مواد اولیه پلی پروپلین است. سال قبل یک محدودیتی بود که این مواد به صورت دو گروه عرضه می‌شد و این سبب رانت و محدود شدن عرضه بود بنابراین با وجود فشارهای پیدا و پنهان مصوب شد که عرضه تمام گریدها به صورت یکپارچه صورت بگیرد که این امر سبب شد فضای رانت و انحصاری که برای برخی شرکت‌ها ایجاد شده بود از بین برود. با اینکه این افراد از طریق رسانه‌های زرد حواشی ایجاد کردند اما وزارت صمت با قدرت این مصوبه را پیش خواهد برد اعداد و ارقامی که امروز ما داریم نشان می‌دهد که این تصمیم درست بوده است.

گرجی در مورد واردات برای جبران کمبود منسوجات بی بافت هم گفت: با توجه به وضعیت بازار و کمبودی که بازار دچار آن شده لازم است که واردات صورت بگیرد با توجه به آمار و اطلاعاتی که کمیته بی بافت انجمن صنایع نساجی ایران به وزارت صمت داده لازم است برای جلوگیری از کمبود در بازار و افزایش قیمت مقداری واردات داشته باشیم تا در تولید پوشک و سایر کالاها مشکلاتی ایجاد نشود.

گرجی تصریح کرد: برخی در مخالفت با این عرضه تلفیقی میگویند سبب شده که سایرین نیز این مواد را تهیه کنند در حالی که مطابق آماری که انجمن نساجی به عنوان نماینده بخش خصوصی و آمار وزارت صمت به صورت مستند ارائه دادند فقط ۵ درصد بوده بنابراین این جوسازی‌ها فقط برای زیر سوال بردن عرضه تلفیقی بوده که خوشبختانه بی اثر بوده و وزارت صمت این مصوبه را به صورت قاطع اجرا خواهد کرد.

گرجی همچنین با بیان اینکه ۸۰ درصد پارچه مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود، گفت: ارزبری پارچه سالانه حدود ۶۰۰ میلیون دلار است.

وی با بیان اینکه واردات پارچه با تعرفه آزاد است، گفت: هدف گذاری کردیم در اولین نمایشگاه پارچه که در شهریورماه برگزار می‌شود، میزبان تجار خارجی با هدف توسعه صادرات باشیم./مهر