گشایش بازارهای جدید را در دستور کار داریم
گشایش بازارهای جدید را در دستور کار داریم

ضیغمی رویکرد دولت را نیز در راستای تسهیل گشایش بازارهای جدید با شمار بیشتری از کشور تعریف کرد و گفت: این مسئله نقش مهمی در صادرات و توسعه زیر ساخت مالی و لجستیکی خواهد داشت.

به گزارش سرمایه فردا، مهدی ضیغمی در گفت و گوی رادیویی با اشاره به این که قرارگاهی واحد برای امر صادرات در کشور وجود ندارد، گفت: سازمان توسعه تجارت سخنگوی صادرکنندگان در نهاد حاکمیتی است و اختیاراتی نیز دارد و بسیاری از قوانین را تسهیل کرده و با همکاری بانک مرکزی، گمرک و اداره مالیات می‌کوشد قوانین خلق الساعه نباشند.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران افزود: گشایش بازارهای جدید را در دستور کار داریم و ورود به آفریقا، آمریکای لاتین و شرق آسیا از این جمله‌اند و منجر به ایجاد بازار جدید برای گروه‌هایی که پیشتر صادرات می‌کردند، می‌شود و همچنین زمینه صادرات جدید را فراهم می‌کند.

ضیغمی ادامه داد: سازمان توسعه تجارت اقداماتی نظیر راه اندازی ایران اکسپو را در دستور کار دارد؛ چراکه بسیاری کشورها امکان سفر به ایران را ندارند و از این رو ۱۳۰۰ تاجر را دعوت کردیم تا پتانسیل شرکت‌های ایرانی را شاهد باشند و از این رو به هم رسانی تجار با صادرکنندگان ایرانی اتفاق افتاده است.

وی حضور در بازارهای بین المللی را نیز از جمله رخدادهایی دانست که در سال‌های اخیر بسیار مشهود است و از طرفی پذیرش شرکت‌های خارجی را در نمایشگاه‌های معتبر داخلی داریم.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران از رخدادهایی مثبت در حوزه بریکس نیز سخن گفت و اضافه کرد: شاهد افزایش تعداد موافقتنامه‌های تجارت ترجیحی هستیم که شامل اوراسیا، شانگهای، بریکس و… می‌شود که به تسهیل تجارت کمک می‌کند و در یکی دو سال آینده اتفاقات خوبی در این زمینه خواهد افتاد.

وی افزود: این مذاکرات زمان بر است و به لحاظ بده بستان‌های کالایی مذاکراتی سخت را پیش رو می‌گذارد و در گذشته شاید سال‌ها برای به نتیجه رسیدن زمان برده است.

ضیغمی رویکرد دولت را نیز در راستای تسهیل گشایش بازارهای جدید با شمار بیشتری از کشور تعریف کرد و گفت: این مسئله نقش مهمی در صادرات و توسعه زیر ساخت مالی و لجستیکی خواهد داشت.

وی اضافه کرد: زمانی این مسیر تسهیل می‌شود که صادرات غیرنفتی را به عنوان اولویت کشور در نظر گیریم ولی در زمان‌های مختلف شاهد تغییر این اولویت بودیم و از طرفی با قوانینی رو به رو هستیم که به فزونی گرفتن روند دیوان سالاری دامن زده است.

به گفته ضیغمی، برخی نهادها نیز قوانینی را برای خود وضع می‌کنند که شاید در امر صادرات تأثیری نامناسب داشته باشد و به نوعی موانعی را پدید می‌آورد ولی به طور کلی نمی‌توان تصور کرد که دیوان سالاری از بین رفته است و ما با چنین رویه‌ای فاصله بسیار داریم./مهر