چرا قیمت طلا و سکه بازدهی مثبت داشت؟
چرا قیمت طلا و سکه بازدهی مثبت داشت؟

در حالی که نیمی از روزهای هفته گذشته در تعطیلی بازار تهران گذشت قیمت طلا و سکه بازدهی مثبت داشت و افزایشی شد. به اعتقاد فعالان بازار طلا این افزایش قیمت متاثر از معاملات پشت خطی معامله‌گران رخ داده است.

به گزارش سرمایه فردا، قیمت طلا و سکه در نیمه دوم هفته‌ نخست مرداد روند صعودی داشت. این افزایش قیمت باعث شد تمام قطعات سکه یک کانال بالاتر معامله شوند. در هفته اخیر سکه امامی نزدیک به یک میلیون تومان گران شد.

فعالان بازار طلا و سکه این افزایش قیمت را متاثر از معاملات فعالان و بازیگران بزرگ بازار طلا با یکدیگر عنوان کردند.

بازار طلا بعد از بازگشایی بازار تهران روند می‌گیرد؟

خلاف معامله‌گران بازار ارز که در انتظار روند افزایشی قیمت دلار بعد از بازگشایی بازار تهران هستند، فعالان بازار طلا معتقدند بعد از تعطیلات، روند قیمت تغییر خاصی نخواهد داشت و این معاملات پشت خطی است که ریتم بازار را صعودی کرده است.

به گزارش سرمایه فردا روند نزولی قیمت طلا و سکه از ابتدای سال جاری دور از انتظار فعالان بازار طلا بود. آنها دلایل متعددی را برای این روند نزولی عنوان می‌کنند. به اعتقاد معامله‌گران این بازار انتشار اخبار سیاسی، ثبت‌نام خودرو، کاهش قدرت خرید مردم و نبود تقاضا، نوسانات و کاهش نرخ ارز، هر کدام طی هفته‌های متوالی سبب نزولی شدن قیمت‌ها در بازار طلا و سکه شده است.

اما با این وجود کارشناسان اقتصادی روند قیمت طلا و سکه را با توجه به آینده قیمت انس جهانی طلا صعودی می‌دانند. سکه امامی این هفته بازدهی ۳.۶۰ درصدی داشت و پرچمدار بیشترین رشد قیمت در بازارهای مالی بود.

کارشناسان اقتصادی در پاسخ به اینکه الان زمان مناسبی برای خرید طلاست یا خیر، معتقدند که اکنون زمان خروج از بازار نیست و موقع خرید طلا است. به اعتقاد آنها قیمت‌ها خیلی خوب است.

آرامش به بازار سکه برگشت

دیروز پنجم مرداد قیمت سکه امامی با کاهش محدود ۲۰ هزار تومانی با قیمت ۲۸ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان مبادله شد. برخلاف سکه امامی سایر قطعات سکه نسبت به روز چهارشنبه تغییر قیمتی نداشتند. روز گذشته سکه بهار با رقم ۲۵ میلیون و ۷۰۱ هزار تومان مبادله شد.

نیم‌سکه و ربع سکه به ترتیب با قیمت ۱۵ میلیون و ۲۰۰ و ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی معامله شدند. روز گذشته سکه گرمی نیز با قیمت ۶ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان معامله شد.

افزایش حباب سکه در روند باثبات قیمت

دیروز قیمت طلا میان افزایش و کاهش قیمت سرگردان بود و در نهایت با افزایش محدودی به کار خود پایان داد. هر مثقال طلا با رقم ۱۰ میلیون و ۱۰۸ هزار تومان مبادله شد.

هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با قیمت دو میلیون و ۳۳۲ هزار و ۹۰۰ تومان معامله شد. دیروز طلای دست دوم به قیمت دو میلیون و ۳۰۱ هزار تومان رسید. دیروز حباب تمام قطعات سکه افزایش داشت.

گفتنی است انس‌ جهانی طلا در لحظه نگارش این گزارش با قیمت ۱۹۴۷ دلار معامله می‌شود./خبرآنلاین