پروژه‌های مسکن ملی به پیشرفت فیزیکی ۷۵‌درصد می‌رسند قیمت مشخص می شود
پروژه‌های مسکن ملی به پیشرفت فیزیکی ۷۵‌درصد می‌رسند قیمت مشخص می شود

پروژه‌های مسکن ملی به پیشرفت فیزیکی ۷۵‌درصد می‌رسند قیمت نهایی پروژه تقریبا مشخص است و به متقاضیان اعلام می‌شود.

به گزارش سرمایه فردا، یک مقام مسوول در وزارت راه وشهرسازی نزدیک‌‌‌ترین زمان ممکن برای اعلام قیمت نهایی واحدهای نهضت ملی مسکن به متقاضیان این واحدها را اعلام کرد. بر اساس گزارشی که به نقل از یکی از مدیران راه و شهرسازی کشور در پایگاه خبری وزارت راه وشهرسازی، منتشر شده است در پروژه‌هایی که به پیشرفت فیزیکی ۷۵‌درصد می‌رسند قیمت نهایی پروژه تقریبا مشخص است و به متقاضیان اعلام می‌شود.

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که از ابتدا به عنوان یکی از مشکلات اصلی در مسیر متقاضیان واجد شرایط طرح خانه‌‌‌سازی دولتی-ساخت یک میلیون مسکن در سال- مطرح بوده و هست، مربوط به مشخص نبودن قیمت نهایی این واحدها برای متقاضیان است. در حالی که رقم آورده اولیه متقاضیان نهضت ملی مسکن ۴۰ میلیون تومان اعلام شد اما ارقام مربوط به پرداختی متقاضیان در مراحل بعدی نامشخص است. در واقع، مشخص نیست در چه زمانی هر متقاضی باید چه میزان پول برای تکمیل پروژه پرداخت کند.

ضمن آنکه قیمت نهایی ساخت این واحدها نیز مشخص نیست و پیش از این مسوولان اجرای نهضت ملی مسکن اعلام کردند که رقم نهایی بعد از پایان دوره ساخت و در زمان تحویل واحدها به متقاضیان مشخص خواهد شد. اگرچه به دلیل تورم ساختمانی و نوسان قیمت مصالح و سایر هزینه‌‌‌های ساخت اعلام قیمت دقیق تمام شده واحدها آسان نیست اما از سوی دیگر، عدم‌اعلام قیمت‌ها می‌تواند در مراحل بعدی متقاضیان این واحدها را با مشکل در تامین مبالغ مواجه کند.

به‌خصوص اینکه این متقاضیان جزو گروه‌‌‌های کم‌‌‌درآمد و آسیب‌‌‌پذیر با توان مالی شکننده هستند. این موضوع همچنین خطر برخورد پروژه‌‌‌ها با تاخیر به دلیل ناتوانی متقاضیان از تامین سهم آورده در مراحل بعدی را به دلیل نامشخص بودن ارقامی که باید در مراحل بعدی تامین کنند، به همراه دارد. به تازگی اعلام شده که قرار است متوسط هزینه ساخت هرمترمربع از واحدهای نهضت ملی مسکن به‌روزرسانی شده و با ارقام مربوط به هزینه‌‌‌های آما‌‌‌ده‌‌‌سازی زمین و محوطه‌‌‌سازی به قیمت امروز به حول و حوش ۸ تا ۱۰ میلیون تومان برسد./دنیای اقتصاد