واکنش بورس به بازارهای جهانی تابع چین
واکنش بورس به بازارهای جهانی تابع چین

واکنش بورس به بازارهای جهانی تابع چین است، زیرا در حال حاضر پیش بینی ها از بازار این کشور حکایت از دارد که فعلا تقاضا برای کامودیتی ها کاهش یافته اما در ادامه روند معکوس خواهد شد.

به گزارش سرمایه فردا، بعد از یک هفته رشد و صعود بازار، برخلاف همیشه و انتظار فعالان بازار رونق نسبی در معاملات وجود داشت و ارزش معاملات در حد میانگین هفته بود.
همچنین با توجه به اینکه کدهای با میانگین خرید بالای ۵۰ میلیون تومان  بیشتر خریدار نمادهای بورسی بودند، می‌توان نتیجه گرفت بخشی از معامله‌ گران روزانه که در شاخص پایین تر اقدام به شناسایی سود کرده بودند، مجددا اقدام به خرید کردند و این به معنای شکست سناریو اصلاح بیشتر است.

اقتصاد چین و تاثیر آن بر اقتصاد سایر نقاط جهان
در حال حاضر بسیاری در بازارها احساس می‌کنند که ممکن است فدرال رزرو به مرور در سیاست انقباضی خودش تجدید نظر کند. در صورتی که سیاست فدرال رزرو تغییر کند و نرخ بهره روند کاهشی به خود بگیرد، انس و کامودیتی ها از جمله دارایی‌های مورد توجه در بازارها خواهند بود و می‌توانیم شاهد رشد قیمت این کالاها در بازارهای جهانی باشیم.

به گفته حسن کاظمی بسیاری از تحلیل گران کاهش نرخ رشد اقتصادی چین را با اتفاق مشابه برای اقتصاد ژاپن در سالهای گذشته مقایسه می کنند که نشانه ادامه یک رکود است و همین موضوع فروش محصولات معدنی و فولادی را تحت تاثیر قرار می دهد

حسن کاظمی کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه وضعیت اقتصاد چین و تاثیر آن بر اقتصاد سایر نقاط جهان و کامودیتی ها مورد توجه کارشناسان قرار گرفته است، گفت: بسیاری از تحلیل گران کاهش نرخ رشد اقتصادی چین را با اتفاق مشابه برای اقتصاد ژاپن در سالهای گذشته مقایسه می کنند که نشانه ادامه یک رکود است.
او با بیان اینکه کشورهای صادر کننده کامودیتی بیشتر از مابقی کشورها تحت تاثیر اقتصاد چین هستند، افزود: زیرا این کشور به تنهایی، یک پنجم نفت جهان، نیمی از مس و نیکل و روی و بیش از سه پنجم سنگ آهن جهان را مصرف می کند.
کاظمی با بیان اینکه گزارش تورم ناحیه یورو در روز پنجشنبه منتشر شده است، گفت: این انتشارات قبل از نشست بانک مرکزی اروپا در ۱۴ سپتامبر بسیار مهم است و اگر تورم کاهش بیشتری نشان دهد، می تواند بازدهی اروپا را کاهش دهد و به نفع طلا باشد.
در حال حاضر رصد بازار کامودیتی ها برای پیش بینی وضعیت معاملات گروه کانی های فلزی و فولادی در بورس مورد توجه قرار گرفته است زیرا پیش بینی ها درباره بازار جهانی و خریداران اصلی همچون چین منفی است.
هرچند اخیرا نحوه ی مدیریت بازار شمش فولاد در داخل ایران با کنترل درست عرضه و تقاضا، شرایطی را بوجود آورده که شرکت‌های سهامی عام متضرر نشود و به قیمت منصفانه بتوانند محصول خودشان را بفروشند. در حالی که حتی در گزارش تحقیق و تفحص فولاد مبارکه، بزرگترین تخلف از نظر عددی مربوط به منافع مصرف‌کنندگان محصولات شمش بوده است.

سیگنال های تراز تجاری به بازارهای مالی

تراز تجاری ۵ ماهه ابتدایی ایران حدود منفی ۹/ ۴میلیارد دلار بوده است. منفی‌تر شدن تراز تجاری نسبت به دوره مشابه در سال‌های گذشته می‌تواند نشان‌دهنده تغییرات در فروش نفت و ارزآوری بیشتر برای واردات باشد؛ موضوعی که پیش از این نیز برخی از منابع خارجی به آن اشاره داشته‌اند.

علی اکبر نیکواقبال معتقد است که در حال حاضر بسیاری از کشورهای جهان در حال بازسازی اقتصادی خود بعد از کرونا هستند و همین مسئله منجر به افزایش تقاضا برای خرید محصولات کامودیتی می شود، اما به دلیل تبعات تورمی دوران کرونا سیاست های انقباضی همچنان ادامه پیدا کرده است

میزان کالاهای وارداتی به کشور در ۵ماهه سال جاری ۱۴میلیون و ۴۰۰هزار تن کالا به ارزش ۲۴میلیارد و ۲۰۰میلیون دلار بوده که از حیث وزن ۱۷/ ۲درصد و از نظر ارزش ۴۹/ ۷درصد رشد داشته است. در ۵ ماه سال جاری ۵۵میلیون و ۹۰۰هزار تن کالا به ارزش ۱۹میلیارد و ۳۰۰میلیون دلار به خارج از کشور صادر شده است. بنابراین تراز تجاری ۵ماهه ابتدایی کشور معادل منفی ۹/ ۴میلیارد دلار بوده است.


یک استاد دانشگاه در گفتگو با خبرنگار بازار با اشاره به اینکه در حال حاضر بسیاری از کشورهای جهان در حال بازسازی اقتصادی خود بعد از کرونا هستند، گفت: همین مسئله منجر به افزایش تقاضا برای خرید محصولات کامودیتی می شود، اما به دلیل تبعات تورمی دوران کرونا سیاست های انقباضی همچنان ادامه پیدا کرده است.
علی اکبر نیکواقبال با بیان اینکه بورس ایران به دلیل اینکه کامودیتی محور است با نوسانات بازار جهانی کاملا تحت تأثیر قرار می گیرد، افزود: به همین دلیل رکود اخیر باعث شده نمادهای کامودیتی محور بورس ایران هم رشد کمی تجربه کنند در نتیجه رشد شاخص کل بورس هم خیلی نجومی نبوده است.

در حال حاضر وضعیت بازار نشان می دهد که معاملات حال و هوای رشد و صعود در هفته یا هفته‌های آتی دارد و اگر قرار باشد بازارهای مالی تحت تاثیر رکود ناشی از کاهش تقاضای محصولات کامودیتی محور در چین واکنش نشان دهند به طور قطع زمانی خواهد بود

او افزود: به طور قطع بعد از عبور از شرایط رکودی بازار جهانی شاهد رشد نمادهای گروه معدنی و فلزی در بورس خواهیم بود و همین مسأله رشد سایر نمادهای بورسی را به همراه خواهد داشت.

معاملات حال و هوای رشد و صعود دارند

به گزارش خبرنگار بازار، در حال حاضر وضعیت بازار نشان می دهد که معاملات حال و هوای رشد و صعود در هفته یا هفته‌های آتی دارد، زیرا کسی خیلی استرس فروش ندارد و برای فروش عجله نمی‌کند. اگر خبر بدی نیاید می‌توان انتظار داشت جو مثبت این هفته کماکان ادامه داشته باشد.

از طرف دیگر اگر قرار باشد بازارهای مالی تحت تاثیر رکود ناشی از کاهش تقاضای محصولات کامودیتی محور در چین واکنش نشان دهند به طور قطع زمانی خواهد بود. 

همچنین باید توجه داشت که بیشترین خرید نفت در ماه های اخیر توسط چین انجام شده و این ذخیره سازی سوخت حتما رشد تولید در آینده نه چندان دور به همراه دارد که پیرو آن سایر محصولات هم پرتقاضا خواهند شد.
هفته گذشته بانکی‌ ها با محوریت و تجارت بهتر از دیگر گروه‌های پر تراکنش عمل کردند و شاهد افزایش ارزش معاملات و رشد قیمت در این گروه بودیم.

بانکی‌ ها از نظر عملکردی در فصول اخیر اوضاع بهتری پیدا کردند و گزارش عملکرد ماهانه آنها نیز در ادامه گزارش‌های قبلی واقعا خوب بود. برخی از آنها با تراز عملیاتی مثبت، کماکان در حال انتشار گزارش‌های خوب هستند.