نقش بانک کشاورزی در تامین ارز کالاهای اساسی
نقش بانک کشاورزی در تامین ارز کالاهای اساسی

حالا سهم تامین ارز بانک کشاورزی روند صعودی پیدا کرده و ناشی از افزایش نقش بانک کشاورزی در تامین ارز کالاهای اساسی و نهاده ها است.

به گزارش سرمایه فردا، سال گذشته بیش از ۱۶ میلیارد دلار ارز به کالاهای اساسی اختصاص یافته بود و بخشی از ارز واردات با عاملیت بانک کشاورزی انجام شده و حالا سهم آن روند صعودی پیدا کرده و نشان دهنده افزایش نقش بانک کشاورزی در تامین ارز کالاهای اساسی و نهاده ها است.
بانک‌های تجاری به صورت جدی در بازار ابزارهای مشتقه ارزی حضور دارند. البته بر خلاف بانک‌های مرکزی که انگیزه اصلی ورودشان در خرید اوراق مشتقه، حفظ ثبات بازار ارز از منظر اقتصاد کلان است، بانک‌های تجاری به طور عمده با هدف پوشش ریسک در این بازار حضور پیدا می‌کنند.
چراکه بانک‌های تجاری معاملات ارزی گوناگونی با تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی دارند که در تمامی آنها خطر افزایش قیمت ارز در آینده، همواره بانک‌ها را تهدید می‌کند.
بانک هر سال با استفاده از تسعیر نرخ ارز، از محل این دارایی‌ها، سود شناسایی می‌کند‌ و همین مسأله باعث می شود که تراز تجمعی بانک ها هم مثبت باشد.

معاملات ارزی بانک‌ها
طبق گزارش بانک مرکزی معاملات ارزی بانک‌ها براساس اطلاعات شعب داخل کشور که عمدتاً شامل گشایش اعتبار و بروات اسنادی و اعطای تسهیلات ارزی و در بعضی موارد سپرده گذاری ارزی بانک‌ها نزد یکدیگر است، که منجر به شناسایی سودهای کارمزدی و تسهیلاتی غیر مشاع می‌شود برای بانک کشاورزی در ۴ ماهه نخست امسال مثبت بوده است
به طوری که سهم از بازار ارزی بانک کشاورزی در مقطع چهارماهه نخست سال جاری نسبت به سال گذشته، دو برابر شده و با ثبت سهم از بازار ارزی ۶٫۲۳ درصدی و دو پله صعود، این بانک در جایگاه هشتم در بین ۲۶ بانک فعال در حوزه ارز کشور قرار گرفته است.
در واقع حجم عملیات ارزی بانک کشاورزی در چهار ماهه ابتدای سال ۱۴۰۲ نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۵۶ درصد افزایش داشته و همین مسئله نشان دهنده نقش بانک کشاورزی در تامین ارز واردکنندگان کالاهای اساسی و حتی ماشین آلات و تجهیزات کشاورزی بوده است که به صورت تکلیفی با عاملیت بانک کشاورزی انجام می شود.

افزایش عملیات ارزی بانک کشاورزی
افزایش عملیات ارزی بانک کشاورزی از آنجایی اهمیت دارد که در ماه های اخیر بسیاری از متقاضیان ارز نسبت به عدم تخصیص ارز گلایه داشتند و حتی برخی تاکید داشتند که حداقل چند ماه در نوبت دریافت ارز هستند تا بانک عامل و صرافی تشخیص بدهند که ارز واردکننده را در مقصد مورد نظر که ذی‌ نفعش است می‌تواند تامین کند.
موضوع ارز از جمله موضوعات اساسی اقتصاد کشور است و بخش عمده‌ای از متولیان و دولت معطوف به ایجاد آرامش در این بازار است تا ثبات در اقتصاد کشور ایجاد شود، از این رو مدیران بانک کشاورزی در همین راستا گام برداشته اند.
اجرای سیاست ارز کالاهای اساسی یکی از اولین اقدامات بانک کشاورزی در چند وقت بود که ثبات را به بازار برگرداند و مانع از افزایش هیجانی نرخ کالاها اساسی و … شود.
با توجه به اینکه سال گذشته بابت ثبت سفارش های وزارت جهاد کشاورزی برای واردات ذرت، کنجاله سویا، روغن، جو، گندم، دانه های روغنی، برنج، گوشت و…، بیش از ۱۶ میلیارد دلار بوده و بخشی از آن توسط بانک کشاورزی انجام شده بود، از این رو پیش بینی می شود تا پایان سال نسبت سهم این بانک در بازار ارز افزایش قابل توجهی پیدا کند.