نرخ بیکاری در میان دانش آموختگان دانشگاهی در سال ۱۴۰۲
نرخ بیکاری در میان دانش آموختگان دانشگاهی در سال ۱۴۰۲

به گزارش سرمایه فردا، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار گفت: نرخ بیکاری در میان دانش آموختگان دانشگاهی در ۲ سال اخیر از ۱۳.۸ درصد به ۱۱.۴ درصد رسیده است و بر این اساس اختلاف در بیکاری دانش آموختگان دانشگاهی و کل بیکاران به ۳.۵ درصد رسیده است.

بازارها اشباع شده و رشته‌های تحصیلی که شغلی برای آنها در کشور وجود ندارد به کابوس شبانه‌روزی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی تبدیل شده است.

 گزارش های سازمان فنی و حرفه ای حکایت از این دارد که ۴۰ درصد از مراجعه کنندگان برای کسب مهارت را فارغ التحصیلان دانشگاهی تشکیل می دهند. متأسفانه آموزش های عالی به قدری کفایت نمی کند که فرد بعد از پایان تحصیلات دانشگاهی بتواند مشغول بازار شود. در کنار هزاران دلیل برای پیدا نکردن شغل فارغ التحصیلان,عدم مهارت کافی مسئله مهمی است که باید به آن توجه شود.

محمود کریمی بیرانوند, معاون وزیر کار با اشاره به اینکه ایجاد سالانه یک میلیون شغل مسئله بیکاری را در کشور ریشه کن نمی کند گفت: ایجاد سالیانه یک میلیون شغل حتی اگر به صورت مکرر هم انجام شود بدون شک مسئله بیکاری را در کشور ریشه کن نخواهد کرد. طبق آمار مرکز آمار ایران هم اکنون حدود ۲ میلیون نفر بیکار در کشور وجود دارد که ۴۱٫۵ درصد این تعداد جمعیت بیکار فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند.

مطابق آخرین گزارش مرکز آمار در پاییز ۱۴۰۲، به میزان ۴۱٫۵ درصد جمعیت ۱۵ساله و بیش‌تر، از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه سال قبل (پاییز ۱۴۰۱) ۰٫۵ درصد افزایش یافته است.

بررسی نرخ بیکاری جمعیت ۱۵ساله و بیشتر فارغ التحصیلان آموزش عالی، نشان می دهد ۱۱٫۴درصد از جمعیت فعال فارغ التحصیل آموزش عالی بیکار بوده اند. این نرخ در بین زنان نسبت به مردان ودر نقاط روستایی نسبت به نقاط شهری بیشتر بوده است. بررسی روند تغییرات این نرخ حاکی از کاهش ۱٫۱ درصدی در پاییز ۱۴۰۲ نسبت به فصل مشابه سال قبل است.

در پاییز ۱۴۰۲ سهم جمعیت بیکار فارغ التحصیل آموزش عالی از کل بیکاران ۴۲٫۸درصد بوده است. این سهم در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بالاتر است. بررسی تغییرات این شاخص نشان می دهد که نسبت به فصل مشابه سال قبل۰٫۴درصد افزایش داشته است.

 در پاییز۱۴۰۲ سهم جمعیت شاغل فارغ التحصیل آموزش عالی از کل شاغلان ۲۷٫۵درصد بوده است. این سهم در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بالاتر است. بررسی تغییرات این شاخص نشان می دهد که نسبت به فصل مشابه سال قبل ۱٫۱درصد افزایش یافته است.

*تاکید بر اشتغال فارغ التحصیلان

ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور درچند روز اخیر در جلسه شورای عالی اشتغال از دبیرخانه شورای عالی اشتغال خواست تا درباره حل مسأله اشتغال فارغ‌التحصیلان راهکارهای مناسب و مؤثر را تدوین نماید.

محمود کریمی بیرانوند، معاون اشتغال وزارت کار درباره  آخرین وضعیت بازار کار گفت:  فضای کسب و کار در دولت سیزدهم مسیر رو به رشد داشته است به طوری که از تابستان ۱۴۰۰تا ۹ماهه امسال آمارها نشان می هد بازار کار در استان ها روبه رشد بوده است.

وی افزود: نرخ مشارکت اقتصادی نیز با نیم درصد افزایش به ۴۱٫۵ درصد رسید و جمعیت شاغل و جمعیت فعال نیز افزایش یافت.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: میزان ورودی به بازار کار در این دولت در پاییز امسال ۶۱۲ هزار نفر ثبت شده است، این رقم از تابستان سال ۱۴۰۰تا پاییز امسال روند مثبت و صعودی داشته است و به صورت پلکانی افزایش یافته است.

کریمی بیرانوند اظهار کرد: همچنین خالص اشتغال هر فصل در کشور از تابستان ۱۴۰۰تا ۹ماهه امسال روند صعودی و مثبت داشت به طوری که در سه فصل اول امسال براساس گزارش مرکز آمار، خالص اشتغال بیش از ۷۰۰هزار نفر بود.

وی گفت: اکنون ۸٫۱درصد از جمعیت شاغل کشور اشتغال ناقص دارند به این معنا که این افراد کمتر از ۴۴ساعت در هفته کار دارند که البته تلاش می شود تا پایان دولت سیزدهم، این وضعیت بهبود یابد.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: نرخ بیکاری در میان دانش آموختگان دانشگاهی نیز در ۲سال اخیر از ۱۳٫۸ درصد به ۱۱٫۴درصد رسیده است و بر این اساس اختلاف در بیکاری دانش آموختگان دانشگاهی و کل بیکاران به ۳٫۵ درصد رسیده است.

کریمی بیرانوند با اشاره به اینکه دولت توجه خاص به اشتغال بانوان دارد، اظهار کرد: افزایش ۵۰۰هزار نفری جمعیت فعال بانوان، افزایش ۶۰۰هزار نفری جمعیت شاغل بانوان و کاهش ۵۰هزار نفر جمعیت بیکار زنان از دستاوردهای این دولت است.

وی گفت: نرخ بیکاری زنان در این دولت از ۱۵٫۷درصد به ۱۴٫۲ درصد و نرخ بیکاری دانش آموختگان دانشگاهی این قشر نیز از ۲۲٫۶ درصد به ۱۹٫۴ درصد رسیده است و نیمی از بانوان فارغ التحصیل دانشگاهی کشور شاغل هستند.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: این دستاوردها در نتیجه اهتمام دولت برای بهبود فضای کسب و کار به دست آمده است و نشان از پاسخگو بودن مسوولان در این دولت در زمینه اشتغال دارد.

وی گفت: نظارت های جدی در طرح های اشتغالزایی و احیای ۶هزار و ۵۰۰واحد تولیدی راکد و بازگشت به فعالیت آنان هم در این باره موثر بوده است. دولت در ایجاد اشتغال از کمیت عبور کرده و اکنون هدف ما ارتقای کیفیت در این زمینه است.

وی با تاکید بر نقش کسب و کارهای خرد در رونق اشتغال، گفت: ۸۰درصد از بار اشتغال بر دوش مشاغل خرد است از این رو باید در پرداخت تسهیلات به این مشاغل توجه ویژه شود زیرا این کسب و کارها نقش ارزنده در ارتقای وضعیت اشتغال در کشور دارند./تسنیم