لایحه جدید ساخت‌وساز در باغ‌‌‌ها در پارلمان شهری تهران منتشر شد
لایحه جدید ساخت‌وساز در باغ‌‌‌ها در پارلمان شهری تهران منتشر شد

با گذشت دو ماه از زمانی که اخباری از بررسی لایحه جدید ساخت‌وساز در باغ‌‌‌ها در پارلمان شهری تهران منتشر شد، این لایحه هنوز در نوبت بررسی صحن قرار نگرفته و به نظر می‌رسد مخالفت‌‌‌ها با محتوای این لایحه موجب شده فرآیند تدوین نسخه نهایی آن طولانی شود.

به گزارش سرمایه فردا، مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران به تازگی گفته است که برای تدوین نسخه نهایی این لایحه، یکسری جلسات مشورتی با استادان دانشگاه و حتی اعضای ادوار قبلی شورای شهر و همین‌طور فعالان بازار ساخت‌وساز برگزار شده و در جریان برگزاری است.
اوایل خرداد ماه بود که اخباری از ارسال لایحه جدید ساخت‌وساز در باغ‌‌‌ها در فضای رسانه‌‌‌ای منتشر شد و با انتشار محتوای این لایحه به صورت غیررسمی، محتوای آن که به نوعی بازگشت به عقب نسبت به مصوبه «خانه‌‌‌باغ» محسوب می‌‌‌شد، مورد انتقاد فعالان محیط‌زیست قرار گرفت. این لایحه حتی درون مدیریت شهری نیز مخالفانی داشت، کمااینکه اواسط تیرماه مهدی عباسی رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در یک برنامه تلویزیونی به صراحت گفته بود لایحه پیشنهادی فعلی را کمک به حفظ باغ‌‌‌ها نمی‌‌‌داند و به همین دلیل هم هنوز در حال بررسی در کمیسیون و اخذ نظرات کارشناسی است. اکنون نیز در حالی که تیرماه نیز به پایان رسیده، چمران از ادامه بررسی نظرات کارشناسی برای تدوین لایحه ساخت‌وساز در باغ‌‌‌ها خبر داده است.

 او گفته که پس از مشورت و جمع‌‌‌بندی نهایی، لایحه برای بررسی و تصویب به صحن علنی شورای شهر خواهد آمد اما زمان‌بندی مشخصی برای آن عنوان نکرده است. با این اوصاف به نظر می‌رسد نسخه قبلی لایحه مذکور که توسط شهرداری تدوین شده بود به دنبال انتقادهای فراوان نسبت به محتوای آن با اعمال تغییراتی به صحن خواهد آمد./دنیای اقتصاد