رشد تراکنش در حوزه تجارت الکترونیک
رشد تراکنش در حوزه تجارت الکترونیک

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی گفت: در سال قبل هزار و ۸۰۰ همت تراکنش در حوزه تجارت الکترونیک ( درگاه‌های پرداخت اینترنتی) انجام شد که در مقایسه با سال قبل ۴۸ درصد رشد داشته است.

به گزارش سرمایه فردا، امین کلاهدوزان رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی اظهار داشت: در سال ۱۴۰۱ عددی بالغ بر ۹ هزار همت گردش تجاری خرد در کشور وجود داشت که این گردش ها در کارتخوان‌های فروشگاهی و درگاه‌های پرداخت اینترنتی اتفاق افتاده است.

وی افزود: حجم تجارت الکترونیک هزار و ۸۰۰ همت یعنی نزدیک ۲۰ درصد کل تجارت های خرد بوده است، این عدد در سال گذشته هزار و ۲۳۰ همت بود که نشان دهنده رشد ۴۸ درصدی در حجم تجارت الکترونیکی است.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با بیان اینکه ۱۴۰ هزار شرکت تجارت الکترونیک رسمی در کشور وجود دارد، ادامه داد: شرکت‌های تجارت الکترونیکی که در زیرمجموعه  این مرکز مجوز خود را دریافت می کنند با رشد ۲۰ درصدی در سال ۱۴۰۱ داشته است.

تعداد امضاهای الکترونیکی صادر شده به ۵ میلیون امضا رسید

وی تصریح کرد: در حوزه امضای الکترونیکی به عنوان یکی از زیرساخت های تجارت الکترونیک در کشور در سال گذشته یک میلیون و ۸۰۰ هزار امضای جدید صادر شد که مجموع امضاهای الکترونیکی صادر شده را به ۵ میلیون امضا رساند.

کلاهدوزان افزود: همچنین بانک مرکزی به شبکه امضای الکترونیکی پیوست که که کاربرد آن برای بانکداری الکترونیکی است  و امسال شاهد تحول جدی در این بخش خواهیم بود.

وی افزود: بحث چک و سفته الکترونیکی از سال قبل شروع شده و عملیات الکترونیکی که نیاز به حضور کاربر در حوزه است با ایجاد و توسعه امضای الکترونیکی تسهیل می‌شود.

شفاف سازی معاملات دولتی ۱۱۶ درصد رشد کرد

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با بیان اینکه معاملات دولتی طبق قوانین ایران باید به صورت شفاف انجام شود ادامه داد:در دولت سیزدهم نیز شفاف سازی معاملات دولتی را در دستور کار دارد به طوری که حجم شفاف سازی معاملات دولتی در سال ۱۴۰۱ در مقایسه با سال ۱۴۰۰ معادل ۱۱۶ درصد رشد داشته است.

وی افزود: بر این اساس در سال ۱۴۰۱ معادل ۶۲۳ همت معاملات دولتی شفاف سازی و به صورت الکترونیک انجام شده است که  معادل کل معاملات انجام شده ۱۰ گذشته (۶۲۱ همت) در سامانه ستاد ایران بوده است.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی اظهار داشت: هر چند هنوز فاصله زیادی با وضعیت مطلوب داریم و بسیاری از شرکت های دولتی به این سامانه متصل نشده اند که ما به جد به دنبال اتصال دستگاه های دولتی به این سامانه هستیم./تسنیم