دلیل ناترازی منابع مالی در بانک ها
دلیل ناترازی منابع مالی در بانک ها

صمد عزیزنژاد گفت: دلیل ناترازی منابع مالی در بانک ها، این است که در آن ۵۰ درصد، در ۹۰ درصد پرونده‌هایی که امضا می‌شود، ۹۰ درصد افراد از آن اطلاع ندارند اما امضاء می‌زنند.

به گزارش سرمایه فردا، عزیز نژاد عضو هیات مدیره بانک ملی در نشست گفت‌وگوهای راهبردی پیرامون اصلاح ساختار ترازنامه بانک‌ها که در دانشگاه امام صادق(ع) برگزار شد، در پاسخ به انتقاداتی که موضوع ناترازی بانک‌ها را به استقراض دولت و تسهبلات تکلیفی نسبت می‌دهند، اظهار داشت: فرض کنید ۵۰ درصد منابع بانک‌ها درگیر موضوعاتی مثل استقراض دولت، تسهیلات تکلیفی، مطالبات غیرجاری و… باشد، اما مدیریت ۵۰ درصد مابقی منابع که با مدیران بانک‌هاست. چرا در همین بخش که آن‌ها مدیریت می‌کنند نیز ناترازی ایجاد می‌شود؟

وی افزود: وقتی هیئت‌مدیره بانک‌ها درست چیده نمی‌شود، وضعیت نظام بانکی این‌گونه خواهد بود. مگر می‌شود شما یک‌سری گوسفند فربه بگذارید به عنوان منابع بانک‌ها و بعد گرگ‌های گرسنه را بگذارید و بگویید با آن‌ها کار نداشته باش. این حکایت نظام بانکی ماست. یعنی یک بیت‌المالی را داریم به نااهل می‌سپاریم.

وی ادامه داد: دلیل ناترازی منابع مالی در بانک ها، این است که در آن ۵۰ درصد، در ۹۰ درصد پرونده‌هایی که امضا می‌شود، ۹۰ درصد افراد از آن اطلاع ندارند اما امضاء می‌زنند.
عزیز نژاد تصریح کرد: ای کاش از جلسات هیئت‌عامل بانک‌ها فیلم‌های مخفی پخش شود تا ببینید در این جلسات چه خبر است. اگر می‌خواهید ناترازی بانک‌ها در آن بخش ۵۰ درصدی حل شود، باید افرادی را به هیئت‌مدیره بفرستید که سالم و اهل باشند، سر سفره پدر و مادر خود بزرگ شده باشند و به بیت‌المال حساس باشند.

وی با اشاره به اینکه ۲۰ درصد از وام ازدواج به اهلش نمی‌رسد، گفت: در بانک ملی که من خودم خبر دارم. حدود ۲۰ درصد وام‌ها توسط کارمندان خرید و فروش می‌شود. این مختص بانک ملی هم نیست. در همه بانک‌ها همین وضع است.

سخنان عزیزنژاد در این نشست با تکبیر برخی حاضران همراه بود./ باشگاه بانکداران