جزئیات تسهیلات تکلیفی شبکه بانکی برای دانش بنیان ها
جزئیات تسهیلات تکلیفی شبکه بانکی برای دانش بنیان ها

امسال ‌پنج هزار میلیارد تومان در قالب تبصره۱۸ قانون بودجه به‌عنوان تسهیلات تکلیفی شبکه بانکی برای اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه به شرکت‌های دانش‌بنیان پیش‌بینی شده است.

به گزارش سرمایه فردا، روح‌الله ذوالفقاری با اشاره به جزء۴ بند «ب» تبصره۱۸ قانون بودجه سال۱۴۰۲ کل کشور اظهار کرد: امسال ‌پنج هزار میلیارد تومان در قالب تبصره۱۸ قانون بودجه به‌عنوان تسهیلات تکلیفی شبکه بانکی برای اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه به شرکت‌های دانش‌بنیان و همچنین شرکت‌های فناور و خلاق پیش‌بینی شده است. بر همین اساس صندوق نوآوری و شکوفایی نسبت به شناسایی، ارزیابی اولیه و معرفی شرکت‌های دانش‌بنیان، فناور و خلاق متقاضی دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه اشتغال به بانک‌های عامل اقدام می‌کند. او با بیان اینکه سقف تسهیلاتی که در جریان این طرح به هر شرکت‌ اعطا می‌شود، ۳میلیارد تومان خواهد بود، تصریح کرد: نرخ کارمزد این تسهیلات ۴درصد (قرض‌الحسنه) و دوره بازپرداخت آن نیز ۴۸ماه است.

معاون تسهیلات و تجاری‌سازی صندوق نوآوری و شکوفایی همچنین با اشاره به اینکه در این فرآیند ۱۰بانک عامل صندوق نوآوری را همراهی خواهند کرد، گفت: این بانک‌ها شامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، قرض‌الحسنه رسالت، ملی، ملت، صادرات، تجارت، سینا، توسعه تعاون، سامان و اقتصاد نوین است. ذوالفقاری در ادامه درباره نحوه محاسبه مبلغ تسهیلات از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی برای معرفی به بانک‌ها نیز گفت: این تسهیلات بنا به درخواست متقاضیان با دو الگو محاسبه می‌شود؛ الگوی اول «تثبیت اشتغال ایجاد ‌شده» است.

در این روش، «خالص افزایش اشتغال» در شرکت از فروردین۱۴۰۱ تا تیر۱۴۰۲ بر اساس شاغلان تمام‌وقت لیست بیمه ملاک محاسبه قرار می‌گیرد. «خالص افزایش اشتغال» شرکت، از طریق تفریق «تعداد افراد مندرج در لیست بیمه فروردین‌ماه ۱۴۰۱» از «تعداد افراد مندرج در لیست بیمه تیرماه ۱۴۰۲» به دست می‌آید. به ازای هر نفر «خالص افزایش اشتغال» با مدرک کارشناسی و بالاتر، تسهیلات بر اساس نوع شرکت (دانش‌بنیان، فناور یا خلاق) آخرین مدرک تحصیلی شاغل، عضویت شاغل در بنیاد ملی نخبگان و استان محل ثبت شرکت محاسبه می‌شود.

او افزود: الگوی دوم نیز «ایجاد اشتغال جدید» است. در این روش، شرکت با تکمیل کاربرگ‌های مندرج در سامانه غزال صندوق نوآوری و شکوفایی، طرح خود برای ایجاد اشتغال جدید را به همراه «فرم تعهد اشتغال» (ابلاغی از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی) بارگذاری می‌کند. با ارزیابی طرح توسط صندوق، «خالص افزایش اشتغال» شرکت برآورد و تسهیلات بر اساس نوع شرکت (دانش‌بنیان، فناور یا خلاق)، آخرین مدرک تحصیلی شاغلان جدید و استان محل ثبت شرکت محاسبه می‌شود./دنیای اقتصاد