بهترین فیلم استیون اسپیلبرگ
بهترین فیلم استیون اسپیلبرگ

بهترین فیلم استیون اسپیلبرگ از تیتر روزنامه محلی در شهر کوچک و ساحلی مالیبو لس‌آنجلس ساخته شد «کوسه جان یک شناگر را گرفت». جذابیت فیلم در چیست.

به گزارش سرمایه فردا، از استیون اسپیلبرگ به عنوان یکی از نوابع سینمای جهان یاد می شود و این شهرت را مدیون ذهن ایده پروری است. بهترین فیلم تاریخ سینما را از تیتر روزنامه محلی در شهر کوچک و ساحلی مالیبو لس‌آنجلس ساخت: «کوسه جان یک شناگر را گرفت».

«آرواره‌ها» پنجمین و بهترین فیلم استیون اسپیلبرگ است. با ساخت تریلر جاده ای و مهیج «دوئل» و «شرگرلند اکسپرس» نشان داد که سر جسوری دارد.

گرچه جرقه ساخت «آرواره‌ها» با آن تیتر در ذهن اسپیلبرگ زده شد اما فیلمساز ۲۹ ساله برای بخشیدن غنای بیشتر، به کتاب پرفروش «آواره ها» پیتر بنچلی مراجعه کرد و محتوای این اثر را با کمی تغییر، مبنای فیلم شگرف خود قرار داد.

نقش اصلی فیلم آرواره‌ها

روی شایدر، رابرت شاو و ریچارد دریفوس گرچه نقش اصلی را ایفا می کردند اما «کوسه» قاتل نقش پررنگی در «آرواره‌ها» داشت و البته پرخرج و گران قیمت!

تهیه کنندگان «آرواره ها» در ابتدا قصد داشتند با تربیت یک کوسه سفید بزرگ، صحنه ای نفس گیر جدال این دریازی خونخوار با شکارچیان را بسازند. اما متوجه شدند که این امکان پذیر نیست. بنابراین سه کوسه پنوماتیک(با گاز فشرده) با قطعات متحرک در اندازه و ابعاد واقعی ساخته شد.

کوسه ها طی سه ماه با همراهی تیمی متشکل از ۴۰ تکنسین افکت و ۱۴ اپراتور برای کنترل و هدایت اعضای بدن کوسه ها ساخته شدند.

بهترین فیلم ترسناک

«آرواره ها» نخستین فیلم بزرگی بود که در اقیانوس گرفته شد، از این رو فیلمبرداری دشوار بود و بر هزینه ها افزود.

هزینه در نظر گرفته شده برای «آرواره‌ها» چهار میلیون دلار بود. اما با ۹ میلیون پایان یافت که سه میلیون دلار خرج ساخت کوسه‌ها شد!

نبوغ اسپیلبرگ جواب داد و اعجاز تعلیق و دلهره ناشی از باورپذیری این اثر به حدی بود. که بسیاری از مردم پس از تماشای «آرواره‌ها» به هنگام مراجعه به سرویس بهداشتی نگران بودند. مبادا از درون سرویس کوسه ای خارج شود و آنها را ببلعد!!؟  

اهدای اسکار بهترین موسیقی

اسپیبرگ با «آرواره ها» به شهرت فراوانی رسید و فیلم توانست به فروش ۴۷۰ میلیون دلای دست یابد و موفق به کسب اسکار بهترین موسیقی، بهترین تدوین و میکس صدا شد.

آرواره ها ۲۰ ژوئن ۱۹۷۵ اکران شد و همواره در صدر برترین آثار تاریخ سینما جای دارد، اما در کنار این موفقیت ها منجر به کشف کارگردان بزرگی شد که سینما به او مدیون است.

فیلمسازی که گفته هر که یک ایده جدید در چند کلمه به من بدهد، از آن بزرگترین فیلم تاریخ سینما را خواهم ساخت.

«آرواره ها» از ایده ای چند کلمه ای متولد شد.

نویسنده: امید غیاثوند