اولین کاتالیست صادراتی تولید بنزین ساخته شد
اولین کاتالیست صادراتی تولید بنزین ساخته شد

اولین کاتالیست صادراتی تولید بنزین ساخت ایران در پالایشگاه فراسرزمینی روز چهارشنبه ۱۸ مرداد ماه در محل شرکت اکسیر نوین فرآیند آسیا رونمایی شد.

به گزارش سرمایه فردا، در این مراسم معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: خدا را شاکریم که در این ایام محرم و ایام استقامت حسینی همکاران ما در مجموعه صنعت نفت در کنار پژوهش‌های صنعت نفت در مجموعه شرکت‌های دانش‌بنیان توانستند تهدیدهای دشمن را تبدیل به فرصت کنند و از این ظرفیتی که در کشور داریم به خوبی استفاده شد.

جلیل سالاری افزود: این فرزندان نظام با تأسی از رهنمودهای مقام معظم رهبری و امام بزرگوار، به رغم تهدید سنگینی که دشمن داشت با روحیه حسینی که داشتند تهدیدها را تبدیل به فرصت کردند. بحمدالله امروز در جایگاهی قرار داریم که کشور به خود می‌بالد که در حوزه کاتالیست، مواد شیمیایی و تجهیزات صنعت نفت به خودکفایی رسیده است.

وی عنوان کرد: علاوه بر این ما توانستیم با اقداماتی که انجام می‌دهیم در حوزه فراسرزمینی ورود کنیم و ضمن انتقال تجهیزات و دانش فنی در بخش مواد شیمیایی و کاتالیست، کشورهای دیگر را هم قانع کردیم که می‌توانیم در سطح رقبای بین‌المللی محصولات را در چارچوب استانداردهای بین‌المللی عرضه کنیم.

سالاری افزود: این یکی از دستاوردهای نظام به رغم همه تهدیدات محسوب می‌شود و این را به دشمن تفهیم کرده‌ایم که فشار و تهدید دیگر اثری ندارد. به مجموعه‌هایی هم که ورود کرده‌ایم آن‌ها هم مورد تهدید دشمن و استکبار بودند.

وی خاطرنشان کرد: حمایت ما توانست کمک کند و مجموعه‌هایی که دچار مشکل بودند از دستاوردهای نظام استفاده کردند و امروز در حوزه فراسرزمینی تجهیز و دانش فنی را منتقل کردیم و با هماهنگی و همراهی که بین ما هست توانستیم نفت خام را در پالایشگاه فراسرزمینی فرآورش و تبدیل به محصول کنیم.

معاون وزیر نفت یادآور شد: زمانی در کشور ما بنزین صادر می‌شد و بنزین در باک خودروهای فراسرزمینی می‌رفت و امروز دانش فنی منتقل شده و نفت خام را تبدیل به بنزین می‌کند. این به برکت این نظام است که دانش فنی تبدیل به بنزین می‌شود و آن بنزین در باک خودروی مصرف کننده آنجا قرار می‌گیرد.

سالاری عنوان کرد: این نتیجه تلاشی بوده که همکاران ما در شرکت ملی مهندسی، آقای احمدی و نیروهایی که در این مجموعه بودند و همکاران ما در شرکت‌های پالایشی و سیاست و رویکردی که امروز در حوزه بحث انرژی در بخش فراسرزمینی داشته‌ایم.

وی افزود: این دیپلماسی امروز به خوبی جواب داده و توانسته‌ایم در کشورهای مختلف ورود کنیم. بحمدالله هم صدور نفت خام را افزایش دادیم، هم دانش فنی را منتقل کردیم و هم تفاهم‌نامه‌های خوبی بین مجموعه‌ شرکت‌های پالایشی به رغم اینکه خصوصی شده‌اند ما از ظرفیت‌های نیروی انسانی یعنی تبادل اطلاعات، تبادل دانش فنی فی‌مابین همکاران ما در مجموعه شرکت ملی پالایش بخش و مجموعه پالایشگاه فراسرزمینی استفاده می‌کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران ادامه داد: این اتفاق نمی‌افتاد مگر اینکه ما هم بخش صنعت ما در کنار دانشگاه قرار بگیرد و بخش دانشگاه در کنار پژوهشگاه و بخش پژوهشگاه در کنار شرکت‌های دانش بنیان باشد.

سالاری گفت: با این تلاش جمعی که امروز اتفاق افتاده است توانسته‌ایم فرصت خوبی را برای کشور ایجاد کنیم که هم ظرفیت‌های کشور را منتقل کنیم و هم اینکه در کشورهای فراسرزمینی حضور پررنگی داشته باشیم. حجم زیادی کالا و تجهیزات را از بخش‌های مختلف منتقل شده است و نتیجه آن این بوده که چنین اعتمادسازی اتفاق بیفتد.

وی افزود: بطور قطع کارفرمای مجموعه هم بازدید کرده و حضور داشته و استانداردها را دیده است و به رغم همه مسائل و مشکلات که ما به لحاظ تبلیغ استاندارد و زبان و استانداردها در حوزه برق و سایر بخش‌ها داشتیم با همه تلاش‌هایی که اتفاق افتاد عزیزان ما در تدوین نقشه‌ها در مهندسی معکوس و حضور نیروهای توانمند و متخصص داخلی امروز توانستند به این دستاورد برسند و این یک اقدام مبارکی است که در این ایام اتفاق افتاد.

سالاری اظهار کرد: همین‌ جا از همه خبرنگاران مجموعه و عزیزانی که این موضوعات و دستاوردهای نظام را اطلاع‌رسانی، تبیین و منتقل می‌کنند این توانمندی دشمن که همیشه دنبال این است که چنین مسائلی مطرح نشود را گسترش می‌دهند قدردانی و تشکر می‌کنم.

سالاری گفت: بطور قطع در بخش‌های دیگر هم چنین توانمندی‌ها و زمینه‌هایی را فراهم کرده‌ایم و تدریجاً در بخش‌های دیگر هم ورود خواهیم کرد و ظرفیت‌های شرکت‌ها را منتقل می‌کنیم چراکه نگاه مجموعه وزارت نفت این است که تولید کننده‌های ما نباید صرفاً در داخل کشور حضور داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: تولیدکننده‌های ما باید به مجموعه‌های پژوهش فناوری و دستاوردهایشان منتقل شود و ارتباط نزدیکی فی‌مابین پالایشگاه داخلی، پالایشگاه فراسرزمینی در حوزه انتقال دانش فنی، تامین کالا و تجهیزات، انتقال رویکرد و رویدادهایی که در این کشور اتفاق افتاده، در حوزه خودکفایی و مهندسی در اخذ دانش فنی که در داخل کشور بومی شده و سایر بخش‌ها وجود داشته باشد.

معاون وزیر نفت یادآور شد: به کارفرمایی که بازدید کردند و عزیزانی که امروز در جمع ما حضور دارند خیر مقدم می‌گویم. این تفاهم و همکاری که بود و سفری که ریاست جمهوری به حوزه دریایی کارائیب داشتند و تفاهم‌نامه‌هایی که آنجا مبادله شد، امروز دستاوردهایش را در داخل کشور می‌بینیم.

سالاری بیان کرد: همچنین حمایت همه‌جانبه‌ای که رؤسای جمهور ایران و ونزوئلا در این بخش داشتند و امروز اولین خروجی این تفاهم‌نامه‌ها به این محصول تبدیل شده و امروز منتقل می‌شود و تبدیل به یک محصول در منطقه دریای کارائیب می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران ادامه داد: همه این‌ها دستاوردهای نظام است و نتیجه همکاری، هماهنگی و همدلی که بین نظام مقدس جمهوری اسلامی و مجموعه پی‌وی‌اس‌ها بوده و ما توانستیم این روحیه خودباوری را در آنجا ایجاد کنیم.

وی گفت: عزیزانی که از مجموعه کارفرمایی حضور داشتند از شرکت‌های ما و از توانمندی‌های صنعت داخل کشور بازدید کردند به این جمع‌بندی رسیدند که کشور به رغم همه فشارها و تهدیدات امروز توانسته در همه حوزه‌ها به خود اتکایی و خودباوری برسد و امروز خروجی توانمندی در مرزهای دانشی خارج از کشور ظهور پیدا می‌کند.

سالاری افزود: این تلاش همه عزیزان و اعتقادی است که عزیزانی که در مجموعه وزارت نفت و همه از بدنه صنعت نفت و سطح‌های پایین صنعت نفت هستند و تدریجاً آمده‌اند و امروز مسئول شده‌اند و تلاش این جمع و این اتکایی که هست و خودباوری که وجود دارد دستاورد آن امروز دیده شده است.

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: البته ما باید کارهای بزرگ‌تری در بخش‌های مختلف انجام دهیم. رئیس‌جمهور ونزوئلا هم گفتند این‌ها مقدمه کار در این حوزه است. ما کار زیادی داریم و در همه حوزه‌ها از جمله در حوزه‌های پتروشیمی، حوزه‌های اکتشاف، حوزه‌های استخراج و همه بخش‌ها و ظرفیت‌ها باید کنار هم قرار بگیرند.

در ادامه این برنامه، تفاهم‌نامه همکاری میان پژوهشگاه صنعت نفت و یکی از کشورهای خارجی به منظور تولید و صادرات کاتالیست ایرانی تولید بنزین جهت استفاده در پالایشگاه‌های آن کشور امضا شد./ایرنا