نقش مصرف کودهای یارانه‌ای در افزایش معنادار تولید
نقش مصرف کودهای یارانه‌ای در افزایش معنادار تولید

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی از نقش مصرف کودهای یارانه‌ای در افزایش معنادار تولید محصولات اساسی در سال ‌جاری خبر داد.

به گزارش سرمایه فردا، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، حمید رسولی، مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گفت: تغذیه گیاهی با مصرف کودهای یارانه‌ای در سال ۱۴۰۱، نقش بی‌نظیری در افزایش تولید محصولات کشاورزی به ویژه محصولات اساسی همچون گندم، برنج، چغندرقند و سایر محصولات کشاورزی داشته است.

وی افزود: در سال ۱۴۰۱ با تأمین ۳.۲ میلیون تن انواع کودهای یارانه‌ای گام بلندی برای تولید کمی و کیفی محصولات کشاورزی برداشته شد.

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی یادآور شد: در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ بیش از ۵۵۰ هزار تن کودهای فسفاته و پتاسه بیشتری توسط کشاورزان مصرف شد.

رسولی به افزایش ۳۰ درصدی محصول گندم در سال جاری نسبت به سال گذشته اشاره کرد و افزود: با وجود کاهش میزان بارندگی و نزولات جوی در بسیاری از مناطق کشور، خوشبختانه با تغذیه مناسب محصول گندم، شاهد افزایش ۳۰ درصدی تولید این محصول استراتژیک نسبت به سال زراعی قبل و همچنین رشد ۸۲ درصدی نسبت به سال زراعی ۱۴۰۰ هستیم.

وی یکی از مهمترین ابزار و سهل‌الوصول‌ترین روش‌های نیل به خودکفایی در محصولات اساسی را تغذیه گیاهی برشمرد و اظهار امیدواری کرد که در سال ۱۴۰۲ با تخصیص منابع مالی مناسب بتوانیم نیاز کشور به کودهای کشاورزی را تأمین کرده و در آینده نزدیک با افزایش کمی و کیفی تولید محصولات کشاورزی شاهد خودکفایی کشور در تولید محصولات اساسی باشیم./ مهر