میزان قدرت تقسیم سود هر صنعت چگونه محاسبه می شود؟
میزان قدرت تقسیم سود هر صنعت چگونه محاسبه می شود؟

میزان قدرت تقسیم سود هر صنعت یک نسبت برای صنایع تعریف شده است که این نسبت بر مبنای تقسیم مقدار‌ درصد توزیع هر نماد به میانگین ‌درصد توزیع سود همه نمادها و در نهایت میانگین حاصل ضرب وزن به دست می آید.

به گزارش سرمایه فردا، در انتهای تیرماه مهلت قانونی برگزاری مجامع عمومی و تقسیم سود توسط شرکت‌های سهامی عام به پایان رسید. در این جستار به بررسی سود هر سهم (EPS)، سود نقدی (DPS) و ‌درصد توزیع سود شرکت‌های بورسی و فرابورسی پرداخته شده که سال مالی آنها همگام با سال تقویمی در انتهای اسفند ۱۴۰۱ بوده است. جهت ارزیابی میزان قدرت تقسیم سود هر صنعت یک نسبت برای صنایع تعریف شده است که این نسبت بر مبنای تقسیم مقدار‌ درصد توزیع هر نماد به میانگین ‌درصد توزیع سود همه نمادها و در نهایت میانگین حاصل ضرب وزن به دست آمده در مقدار‌ درصد توزیع سود هر نماد به دست آمده است (در این فرمول، نمادهایی که تقسیم سود صفر داشته‌اند در قدرت سود صنعت لحاظ نشده‌اند).

بازه این نسبت با توجه به خط‌کش تعیین‌شده قدرت سود تقسیمی صنعت به‌صورت (ضعیف: صفر تا ۵/ ۰)، (متوسط: ۵/ ۰ تا ۷۵/ ۰) و (قوی: ۷۵/ ۰ و بیشتر) تعریف شده است. از میان ۳۸صنعت بورسی که مجامع همگام با سال تقویمی داشته‌‌‌اند، ۱۵صنعت توانستند با میانگین ‌درصد توزیع سود تقسیمی بالای خود در جایگاه قوی به لحاظ ‌درصد توزیع قرار بگیرند. این ۱۵صنعت عبارتند از: تامین آب و برق و گاز، چندرشته‌‌‌ای صنعتی، زراعت، زغال‌سنگ، سایر واسطه‌‌‌گری‌‌‌های مالی، سیمان، قندوشکر، کاشی و سرامیک، کانه فلزی، کانی غیرفلزی، محصولات چوبی، محصولات شیمیایی، محصولات کاغذی، مواد دارویی و وسایل ارتباطی. در این میان ۱۰صنعت دیگر از قرار صنایع انبوه‌‌‌سازی، بانک‌ها، بیمه و صندوق بازنشستگی، خودرو و ساخت قطعات، دستگاه‌‌‌های برقی، سایر معادن، محصولات چرمی، محصولات فلزی، منسوجات و نهادهای مالی با ‌درصد توزیع سود ضعیف خود و ثبت شاخص قدرت تقسیم سود کمتر از ۵۰/ ۰ در رده ضعیف صنایع به لحاظ تقسیم سود قرار گرفته‌‌‌اند. در آخر ۱۳صنعت مابقی که شامل استخراج نفت و گاز، اطلاعات و ارتباطات، حمل‌‌‌ونقل زمینی و دریایی، خرده‌فروشی، رایانه، سرمایه‌گذاری‌‌‌ها، غذایی به‌جز قند، فلزات اساسی، فنی‌ومهندسی، لاستیک‌‌‌وپلاستیک، ماشین‌‌‌آلات، مخابرات و هتل‌‌‌ورستوران هستند با ثبت نسبت بین ۵۰/ ۰ و ۷۵/ ۰ در رده صنایع متوسط از لحاظ قدرت تقسیم سود قرار گرفتند./دنیای اقتصاد