موج جدید کاهش خرید و فروش طلا
موج جدید کاهش خرید و فروش طلا

رئیس اسبق اتحادیه طلا با اشاره به وصغیت بازار طلا و سکه گفت: با موج جدید کاهش خرید و فروش طلا در محرم روبرو هستیم. این وضعیت خصوصا در دهه اول محرم به چشم می‌خورد.

به گزارش سرمایه فردا، محمد کشتی‌آرای اعلام کرد: در چند روز گذشته کاهش داشته است، آیا این اتفاق در بازار محسوس است یا خیر؟ گفت: طلا یکی از نقدشونده‌ترین دارایی‌ها در بازار ایران است. نقدشوندگی این بازار به حدی بالاست که بسیاری از خانواده‌ها این کالا را برای پس‌انداز ضروری خود انتخاب می‌کنند و در حقیقت زیورآلاتی که می‌خرند در حکم سپرده بانکی یا پس‌انداز برایشان دارد.

او ادامه داد: غالبا در فصل نقل و انتقال مسکن، یعنی در تابستان ما با افزایش مراجعه مردم برای فروش طلا و جواهر روبرو هستیم. این افراد یا مستاجر هستند یا قصد خرید خانه‌ی بهتر دارند و در نتیجه برای آنکه نقدینگی لازمشان را تامین کنند، نسبت به فروش طلا اقدام می‌کنند.

وی این روند را در بازار ایران بسیار طبیعی توصیف کرد و گفت: در حقیقت همان‌طور که گفتم طلا جایگاه پس‌اندازی برای خانوار دارد، تورم سبب شده نگهداری پول در ایران صرفه و صلاح اقتصادی نداشته باشد و در نتیجه فرد ترجیح می‌دهد پس‌انداز خود را به شکل طلا یا کالایی که از گزند تورم مصون است، نگهداری کند.

او گفت: این تابستان اما درست در اواخر تیرماه، کاهش فروش طلا قابل پیش‌بینی بود چرا که با فرارسیدن محرم همواره ما با موج شدید کاهش خرید و حتی فروش روبرو می‌شویم. این وضعیت خصوصا در دهه اول محرم به چشم می‌خورد.

چرا حباب تخلیه نمی‌شود؟

کشتی‌آرای در پاسخ به این سئوال که چرا حباب سکه تخلیه نمی‌شود؟ گفت: مطمئنا اگر سیاستگذار بخواهد می‌تواند با اتحاذ تدابیری حباب بازار سکه را تخلیه کند. در حقیقت این موضوع ارتباط مستقیم با سیاست‌های عرضه سکه دارد و بهتر است این سئوال را دوستان در بانک مرکزی پاسخ دهند./خبرآنلاین