سرنوشت بورس به ارز گره خورده است؟
سرنوشت بورس به ارز گره خورده است؟

در حال حاضر با توجه به نوسانات بازار همسو با قیمت دلار این سوال مطرح می شود که سرنوشت بورس به ارز گره خورده است؟ در این گزارش به این موضوع پرداخته شده است.

به گزارش سرمایه فردا، با توجه به اینکه بازار سرمایه پس از اصلاح از محدوده ۲۵۰۰ هزار واحد به زیر ۲۰۰۰ هزار واحد رسیده که حداقل ۲۰ درصد اصلاح شاخص کل بورس را نشان می دهد هرچند برخی نمادها تا ۵۰ درصد هم اصلاح کرده اند، به همین دلیل در این محدوده شرایط بازار به خبرهای مثبت و منفی گره زده شده و برخی کارشناسان معتقدند فعلا در بین محدوده ۱۹۰۰ تا ۲۰۵۰ هزار واحدی نوسان خواهد داشت.

جواد صلاحی معتقد است که در حال حاضر به نظر می رسد که تثبیت قیمت ارز روی بورس هم تاثیر گذاشته و از آنجایی که رشد قبلی بورس بعد از نوسانات ارزی بود احتمالا اینبار هم همین موضوع بعد از رشد نقدینگی و پایه پولی اتفاق خواهد افتاد

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه در سال های اخیر موضوع ناترازی بانک ها و افزایش پایه پولی منجر به بروز تورم در کشور شده است، گفت: انتظارات تورمی خود یک عاملی برای افزایش تقاضا برای ارز و رشد آن در بازار بوده و به تبع آن قیمت سایر بازارها هم صعودی شده است.
جواد صلاحی با بیان اینکه هرچند دولت در چند وقت اخیر قیمت ارز را مهار کرده است اما موقتی به نظر می رسد، افزود: در واقع سیاست های دولت برای توسعه همکاری با کشورهای همسایه و همچنین مذاکره برای آزادسازی منابع ارزی منجر شده فعلا نرخ ارز در همین محدوده تثبیت شود.
او با تاکید بر اینکه ارز به تنهایی سیگنالی برای افزایش قیمت سایر بازارها هم هست، تصریح کرد: در حال حاضر به نظر می رسد که تثبیت قیمت ارز روی بورس هم تاثیر گذاشته و از آنجایی که رشد قبلی بورس بعد از نوسانات ارزی بود احتمالا اینبار هم همین موضوع بعد از رشد نقدینگی و پایه پولی اتفاق خواهد افتاد.

احتمال افزایش نرخ دلار در معاملات بازار آزاد از پاییز

افزایش نرخ دلار در معاملات بازار آزاد ارز یکی از پیش بینی های کارشناسان برای نیمه دوم سال جاری است، این موضوع افزایش قیمت‌ها در آبان سال گذشته را هم موجب شده بود و بورس را تا سطوح بالای ۲میلیون و ۵۰۰هزار واحد در اردیبهشت سال جاری بالا کشید.

به گفته ابراهیم ساجد باتوجه به رشد پایه پولی، افزایش نرخ بهره در بازار آزاد، سیگنال های شهودی در خصوص عدم وجود منابع کافی ارزی می توان انتظار داشت سیاست های سیاستگذار پولی حداکثر تا اواخر سال بتواند بازار ارز را کنترل کند، ولی پس از این دوره شاهد رشد در بازار ارز و بازار سرمایه پس از آن باشیم

 دلار چند وقتی است که در جریان دادوستدهای بازار آزاد، در ارقامی پایین‌تر از ۵۰هزار تومان معامله می‌شود و سیگنال رشد به سیاست خارجی گره خورده است.
ابراهیم ساجد کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه عمده شرکت های حاضر در بازار سرمایه به لحاظ ارزشی کامودیتی محور هستند تحت تاثیر دلار و بازار جهانی هستند، گفت: در واقع صادرات این کالاها به بازار های جهانی باعث شده تحت تاثیر قیمت جهانی باشند و در بعد داخلی هم تحت تاثیر نرخ تسعیر ارز هستند؛ با علم به این موضوع می توان به رابطه مستقیم عمده شرکت های حاضر در بازار سرمایه با قیمت جهانی و دلار پی برد.
این فعال بازار سرمایه تصریح کرد: در مواقعی که از بعد جهانی و دلار وضعیت رو به رشد باشد، بازار سرمایه ایران نیز وضعیت مطلوبی را تجربه می کند و در مواقع دیگر وضعیت ساید و نزولی دارد.
به گفته ساجد جهش ارزی چند ماه گذشته و رشد متناسب بازار سرمایه در آن مقطع باعث ثبات نسبی در بازار ارز شده که نمی تواند البته در بلندمدت نیز ثبات داشته باشد.
او با تاکید بر اینکه بازار سرمایه تا چند ماه آینده وضعیت رشدی قابل توجهی را تجربه نخواهد کرد، تصریح کرد: سرمایه پس از اصلاح از محدوده ۲۵۰۰ هزار واحد به زیر ۲۰۰۰ هزار واحد رسیده، اما باتوجه به رشد پایه پولی، افزایش نرخ بهره در بازار آزاد، سیگنال های شهودی در خصوص عدم وجود منابع کافی ارزی می توان انتظار داشت سیاست های سیاستگذار پولی حداکثر تا اواخر سال بتواند بازار ارز را کنترل کند، ولی پس از این دوره شاهد رشد در بازار ارز و بازار سرمایه پس از آن باشیم.

قیمت دلار از محدوده کنونی پایین تر نمی رود

با توجه به اینکه به نظر نمی رسد قیمت دلار از محدوده کنونی پایین تر برود شاخص کل بورس هم در همین حمایت یک میلیون و نهصد و پنجاه هزار واحد کف سازی می کند، مگر اینکه به صورت دستوری به اصلاح خود ادامه دهد

سرنوشت بورس به ارز گره خورده است؟ با توجه به نظر کارشناسان اقتصادی باید به دقت روابط کشور در سطح بین‌المللی مورد رصد قرار گیرد و اثر تصمیمات در این حوزه بر متغیرهای کلان اقتصادی بررسی شود تا تاثیر این موضوع بر بازارها مشخص و در خصوص حضور در بازارهای مختلف تصمیمات عقلانی اتخاذ شود.

هرچند با در نظر گرفتن سیگنال های کنونی به نظر می رسد در نیمه دوم سال بار دیگر شاهد تورم و رشد بورس باشیم، هرچند این موضوع با تاخیر اتفاق می افتد، اما قطعا بروز می کند. بنابراین سرنوشت بورس به ارز گره خورده است.

مسأله دیگر این است که اصلاح شاخص کل بورس تا کجا ادامه پیدا می کند؟ با توجه به اینکه به نظر نمی رسد قیمت دلار از محدوده کنونی پایین تر برود شاخص کل بورس هم در همین حمایت یک میلیون و نهصد و پنجاه هزار واحد کف سازی می کند، مگر اینکه به صورت دستوری به اصلاح خود ادامه دهد.