تورم نقطه به نقطه مواد خوراکی
تورم نقطه به نقطه مواد خوراکی

تورم نقطه به نقطه مواد خوراکی در خرداد امسال به ۴۲.۶ درصد رسید که نسبت به میانگین ۱۲ ماه گذشته ۳۳ درصد کمتر است.

به گزارش سرمایه فردا، مرکز آمار نشان می دهد با تخلیه اثر حذف ارز ۴۲۰۰ در محاسبات تورمی تورم نقطه به نقطه مواد خوراکی در خردادماه امسال به ۴۲.۶ درصد رسید که نسبت به میانگین ۱۲ ماه گذشته ۳۳ درصد کمتر شده که در یک دهه اخیر بی نظیر است.

تورم نقطه به نقطه مواد خوراکی در خرداد امسال نسبت به ماه قبل از آن هم اردیبهشت امسال با ۷۶.۱ درصد بالغ بر ۳۳.۵ درصد کمتر شده که رکورد سریع ترین کاهش تورم نقطه ای مواد خوراکی در یک ماه در دهه اخیر است.

تورم نقطه به نقطه مواد خوراکی در خرداد امسال ۴۲.۶ در صد از شاخص مشابه قبل از حذف ارز ۴۲۰۰ در صد در اردیبهشت سال گذشته که ۴۹.۷ در صد بود هم کمتر است.

تورم نقطه به نقطه مواد خوراکی در ۱۲ ماه پایانی دولت حسن روحانی به طور متوسط ۵۷.۳ درصد و در ۱۲ ماه قبل از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی هم به طور متوسط ۵۰.۷ درصد بود. این آمار بیانگر فروکش کردن التهابات تورمی در مواد خوراکی است که در ماه های آینده نیز تداوم خواهد یافت.

واگذاری زمین به ۴۰۰ هزار نفر در سال جاری

وزارت راه و شهرسازی تاکنون به ۲۰۰ هزار متقاضی طرح نهضت ملی مسکن زمین تحویل داده و واگذاری زمین به ۴۰۰ هزار نفر در سال جاری را نیز در دستور کار دارد.

بر این اساس وزارت راه و شهرسازی علاوه بر واگذاری زمین به خانوارها برای ساخت خانه های یک طبقه و دو طبقه حیاط دار اهدای زمین رایگان به خانوارهای دارای سه فرزند و بیشتر خانوارهای دارای فرزند چهارقلو و همچنین واگذاری زمین به گروههای دو نفره و بیشتر را نیز در دستور کار دارد. متقاضیان واجد شرایط از تمامی امتیازات و تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن بهره مند می شوند.

در حال حاضر نزدیک به یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد زمین تو ضت ملی تأمین شده و بیش از یک میلیون ۳۰۰ هزار واحد نیز در دست ساخت است. طبق آخرین آماری که وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده تا کنون ۶ میلیون و ۵۰ هزار و ۱۳۵۲ نفر در طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کرده اند که تعداد متقاضیان حائز شرایط اولیه ۴ میلیون و ۲۲۸ هزار و ۷۲۳ نفر بودند. از این تعداد یک میلیون و ۴۷۱ هزار و ۵۵ نفر حائز شرایط نهایی تشخیص داده شدند. مابقی نفرات به دلایلی همچون عدم واریز آورده اولیه هنوز در لیست قرار نگرفته اند. دولت تا کنون یک میلیون و ۳۰۱ هزار واحد را به مرحله ساخت رسانده و این پروژه ها در مراحل مختلف پیشرفت قرار دارد.

افزایش ۴ برابری استقبال خانوارها از کالابرگ

تاکتون بیش از ۷۰ هزار فروشگاه به طرح کالابرگ پیوسته اند و روزانه تا ۷۰ هزار خرید در قالب کالابرگ در کشور از ۱۱ قلم کالای اساسی انجام میشود. تعداد فروشگاههای زنجیره ای از ۶ مورد به ۸ مورد رسیده که این فروشگاهها حدود ۸ هزار شعبه در کشور دارند.

براساس اعلام شرکت خدمات فناوری اطلاعات از زمانی که بحث افزایش ۱۲۰ در صدی اعتبار یارانه برای طرح کالابرگ در سه دهک کم درآمدی اعلام شده است ظرف یک هفته تعداد خانوارهایی که از کالابرگ الکترونیکی استفاده میکنند. حدود ۴ برابر شده است.

افزایش ۲۰ درصدی یارانه برای ۲۵ میلیون ایرانی

در راستای پوشش کامل سه دهک اول درآمدی و تحقق حمایتهای دولت برای تأمین سبد غذایی خانوارها، از روز دو شنبه ۲۹ خرداد ماه افزایش ۲۰ درصدی اعتبار طرح ملی کالابرگ الکترونیکی برای هر سه دهک اعمال شد. این در حالی است که این طرح شامل ۲۵ میلیون نفر از جمعیت کشور می شود در مرحله نخست طرح که در ۱۳ خرداد فراخوان شد افزایش ۲۰ درصدی یارانه فقط برای مددجویان کمیته امداد و بهزیستی که هشت میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بودند فراهم شد. از ۲۹ خرداد کل دهکهای اول تا سوم که ۲۵ میلیون نفر هستند به طرح افزایش ۲۵ درصدی مبلغ کالابرگ الکترونیکی پیوستند.

خانوارها می توانند یک ماه زودتر از واریز یارانه از اعتبار خود استفاده کنند این طرح برای همه مشمولین اختیاری است. شیر کم چرب بطری پنیر گوشت مرغ تخم مرغ روغن مایع ماکارونی برنج ایرانی لبنیات قند و شکر حبوبات و گوشت منجمد گوساله، ۱۱ قلم کالای اساسی در طرح کالابرگ الکترونیک است.

ریزش ۲۵ درصدی قیمت آپارتمان در پردیس

قیمت آپارتمان در منطقه پردیس ۲۵ درصد کاهش یافته است، به طوری که قیمت هر آپارتمان در این شهر حدود ۵۰۰ تا یک میلیارد تومان طی یک ماه گذشته افت داشته است. در یک ماه گذشته ۱۰۰ بنگاه املاک غیرمجاز در پردیس شناسایی شد.

از این تعداد تاکنون ۵۷ بنگاه پلمب شده است که شناسایی و پلمب بنگاههای فاقد مجوز موجب شده تا قیمت آپارتمان در این منطقه ۱۰ تا ۲۵ درصد کاهش یابد. طی یک ماه گذشته حدود سه هزار و ۵۰۰ خانه خالی شناسایی شد./فارس