تشریح معاملات گواهی سپرده شمش طلا
تشریح معاملات گواهی سپرده شمش طلا

رئیس اداره توسعه بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران، انجام شده و او ضمن ارائه نکاتی به تشریح معاملات گواهی سپرده شمش طلا پرداخته است.

به گزارش سرمایه فردا، بورس‌کالای ایران در راستای توسعه ابزارهای مالی خود، اسفند سال گذشته معاملات گواهی سپرده شمش طلا را راه‌اندازی کرد که با توجه به امکان ورود سرمایه‌‌‌های خرد به این معاملات، بالغ بر یک‌تن شمش طلا در این بازار معامله شده است. فرض کنید با توجه به قیمت حدود ۳میلیون تومانی هر گرم طلای ۲۴عیار، سرمایه‌‌‌ای در حدود ۳میلیارد تومان برای خرید یک‌شمش یک‌کیلوگرمی نیاز است، اما همه مردم می‌‌‌توانند با سرمایه ۳۰۰‌هزار تومانی یک‌گواهی سپرده شمش طلا معادل یک‌دهم گرم در بورس‌کالا بخرند و هیچ‌یک از سختی‌‌‌های معامله در بازار فیزیکی طلا را نداشته باشند. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، به‌منظور بررسی آخرین تحولات بازار گواهی سپرده بورس‌کالا گفت‌وگویی کوتاه با محبوبه اسکندری، رئیس اداره توسعه بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران، انجام شده و او ضمن ارائه نکاتی به تشریح معاملات گواهی سپرده شمش طلا پرداخته است.

گواهی سپرده شمش طلا چگونه ابزاری است و میزان استقبال از معاملات این دارایی ظرف روزهای پس از شکل‌‌‌گیری چگونه بوده است؟

قطعا اطلاع دارید که افزایش قیمت طلا طی سال‌های اخیر و در نتیجه افزایش حداقل سرمایه موردنیاز برای سرمایه‌گذاری در این بازار، سبب عدم‌دسترسی گروه‌‌‌های زیادی از مردم به سرمایه‌گذاری در بازار طلا و مسکوکات شده است.

از طرفی به دلیل نبود جایگزین مناسب برای سکه طلا که در میان مردم شناخته شده و شرایط استاندارد داشته باشد، شاهد فزونی تقاضا برای انواع مسکوکات و در نتیجه شکل‌‌‌گیری حباب قیمتی در این بازار هستیم. با بررسی‌‌‌هایی که بورس‌کالا به‌منظور رفع این دو دغدغه اساسی انجام داد، تصمیم بر این شد که با توجه به ظرفیت‌‌‌های مطلوبی که در تولید و واردات شمش طلا در کشور وجود دارد، می‌‌‌توان اوراق بهادار مبتنی بر شمش طلا را به‌عنوان جایگزین بسیار مناسبی برای سکه، در بازار طلا معرفی کرد؛ چراکه علاوه بر ظرفیت ذکرشده، شمش طلا یک‌دارایی پایه استاندارد است و با حداقل حباب قیمتی معامله می‌شود و قیمت آن صرفا براساس ارزش طلاست.

به‌منظور ایجاد امکان حضور اکثریت مردم، حداقل واحد معامله در این بازار ۱۰۰سوت یا یک‌دهم گرم از شمش طلا با عیار ۹۹۵ (یعنی نزدیک به ۲۴عیار) درنظر گرفته شد. بنابراین تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی می‌‌‌توانند با دریافت کد بازار مالی بورس‌کالا، با حداقل سرمایه حدود ۳۰۰‌هزار تومان، وارد این بازار شوند.

مزیت دیگر این بازار این است که امکان انجام معاملات به صورت برخط فراهم است و خوشبختانه با استقبال خوب از این بازار، از ابتدای راه‌‌‌اندازی تاکنون بیش از یک‌تن و حدود ۱۰۹۰کیلوگرم شمش طلا معامله شده است. مقبولیت این بازار برای عرضه‌‌‌کنندگان نیز زیاد بوده است؛ چراکه شرکت‌های تولیدکننده و واردکننده شمش طلا نیز متقاضی عرضه در این بازار هستند و در حال حاضر هفت‌عرضه‌‌‌کننده بیش از ۳تن شمش طلا در خزانه پذیرش‌‌‌شده بورس سپرده کرده‌‌‌اند. این موارد رقابتی‌‌‌تر شدن بازار و در نتیجه بهبود کشف نرخ منصفانه را در بر خواهد داشت.

مالیات در معاملات گواهی سپرده شمش چگونه محاسبه می‌شود؟

براساس قانون مالیات‌‌‌های مستقیم، نقل و انتقال، صدور و ابطال و معاملات ابزارهای مالی موضوع بند ۲۴ ماده «یک» قانون بازار اوراق بهادار از پرداخت مالیات بر درآمد و مالیات ارزش‌افزوده معاف است. شناسایی و تصویب ابزارهای مزبور نیز برعهده شورای عالی بورس و اوراق بهادار است. گواهی سپرده کالایی نیز به‌عنوان یک ورقه بهادار و ابزار مالی مورد تصویب شورای عالی بورس، مشمول مزیت ذکرشده خواهد بود و اشخاص بابت انجام معاملات این ورقه بهادار در بورس‌کالا مالیاتی پرداخت نمی‌‌‌کنند./دنیای اقتصاد