گل گهر با دستاورد افزایش سرمایه و رشد دارایی به مجمع می رود
گل گهر با دستاورد افزایش سرمایه و رشد دارایی به مجمع می رود

شرکت گل گهر در یک سال گذشته علاوه بر اینکه توانسته به ارزش دارایی‌های گل گهر بیفزاید با سرمایه گذاری بلندمدت و همچنین اجرای پروژه های مختلف در بخش توسعه تولید و ایجاد نیروگاه چشم انداز بلندمدتی را برای رشد سودآوری به وجود آورده است.

به گزارش سرمایه فردا، طبق صورت های مالی شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با نماد کگل در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ ضمن ثبت افزایش سرمایه ۱۸۲ درصدی و با لحاظ سرمایه جدید به ازای هر سهم ۳۹۷ ریال سود محقق کرده است.
«کگل» با سرمایه ثبت شده ۲۸۱۵ میلیارد تومانی طی عملکرد ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ مبلغ  ۱۱۱۶۴ میلیارد تومان  سود محقق کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۶ درصد کاهش داشته است. در واقع سال گذشته این شرکت در مجمع با سرمایه ۱۰ هزار میلیارد تومانی به ازای هر سهم ۱۳۰ تومان سود ساخته بود.
به دلیل اینکه شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل تغییر سرمایه داشته باشد سود خالص افت داشته، به همین دلیل نسبت سود هر سهم ملاک عملکرد شرکت محسوب نمی شود و مجموع سود شرکت و مقایسه آن با سال گذشته نشان دهنده وضعیت سودسازی شرکت است.
همچنین در سال مالی منتهی به پایان اسفند ۱۴۰۱ ارزش دارایی های مشهود شرکت به ۷۱۰۰ میلیارد تومان رسیده در حالی که در سال قبل تر ارزش دارایی های مشهود شرکت ۵ هزار میلیارد تومان بود و رشدی ۷۳ درصدی ثبت کرده و جمع دارایی های غیرجاری شرکت هم از ۲۸ هزار میلیارد تومان به ۴۱ هزار میلیارد تومان افزایش داشته که رشدی ۴۴ درصدی داشته است که ۳۷ درصد آن مربوط به سرمایه گذاری های بلندمدت شرکت بوده که در یک سال گذشته از ۲۰ هزار میلیارد تومان به ۲۷ هزار میلیارد تومان رسیده و سرمایه گذاری کوتاه مدت شرکت هم رشد قابل توجهی داشته و جمع دارایی های کل شرکت از ۵۹ هزار میلیارد تومان به ۸۵ هزار میلیارد تومان رسیده که ۴۴ درصد رشد داشته و حقوق مالکانه شرکت امسال با رشدی ۶ درصدی از ۳۸ هزار میلیارد تومان به ۴۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.
شرکت گل گهر بعد از یک مرحله افزایش سرمایه در حال حاضر ۹ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان سود انباشته دارد و بدهی های جاری را از ۱۵ هزار میلیارد تومان به ۸ هزار میلیارد تومان کاهش داده است. از طرف دیگر این شرکت این شرکت همچنین چندین پروژه در دست اجرا دارد که برخی از آنها همچون پروژه ارتقای کیفیت خط ۴، ۵، ۶ و ۷ تا پایان سال مالی منتهی اسفند ۱۴۰۱ به ۹۹ درصد پیشرفت فیزیکی رسیده اند و تا پایان امسال به بهره برداری خواهند شد. تاکنون شرکت ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار ریالی و ۶ هزار میلیارد تومان اعتبار ارزی صرف این پروژه ها کرده و پروژه های توسعه گندله سازی و پروژه سولفورزدایی گندله که پیشرفتی بالای ۲۰ درصد داشته اند بیش از سه هزار میلیارد میلیارد تومان اعتبار ریالی و ۶ هزار میلیارد تومان اعتبار ارزی نیاز دارند که تاکنون ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار ریالی و ۳ هزار میلیارد تومان اعتبار ارزی آن هزینه شده و تا پایان امسال قرار شده به پیشرفت بالای ۷۰ درصد برسند.
همچنین در حال حاضر شرکت گل گهر دو پروژه نیروگاه خورشیدی و نیروگاه گازسوز با ظرفیت ۵۵ مگاوات در دست اجرا دارد که تاکنون بیش از ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و تا پایان امسال به بهره‌برداری خواهند رسید.
بنابراین می توان پیش بینی کرد که گل گهر در یک سال آینده علاوه بر افزایش تولید، شاهد رشد بهره وری و کاهش هزینه های تولید خواهد بود زیرا علاوه بر پروژه‌های فرایندی با ایجاد نیروگاه می تواند راندمان تولید را بالا ببرد و همزمان هزینه ها را هم کاهش دهد.