پیش بینی معاملات بازار سهام در سال ۱۴۰۳
پیش بینی معاملات بازار سهام در سال ۱۴۰۳

روحی با پیش بینی معاملات بازار سهام در سال ۱۴۰۳ گفت: از انتهای امسال بورس به پایان روند نزولی خود خواهد رسید.

به گزارش سرمایه فردا، یک کارشناس بورس گفت: در حال حاضر بازار تا چند ماه آینده در یک روند متعادل رو به مثبت قرار دارد. چراکه هنوز کابینه دولت مشخص نشده است. از طرف دیگر انتخابات آمریکا نیز می تواند روی معاملات بازار سهام تاثیر بگذارد که هنوز تعیین تکلیف نشده است.

رضا روحی کارشناس بورس با اشاره به اینکه مثبت دو روز اخیر بیشتر تحت تاثیر هیجانات سیاسی اتفاق افتاده است، گفت: تا زمانی که کابینه دولت تعیین نشود سیاست های دولت قابل پیش بینی نیست. به همین دلیل ذهنیت اینکه از هفته اخیر بورس وارد یک فاز صعودی میان مدت شود درست نیست. به عبارت دیگر کسی تصور نمی کرد که بازار در ابتدای روز یکشنبه به حالت تعادل برگردد.

تاثیر کاهش انتظارات تورمی بر بورس

او با تاکید بر اینکه بازار می تواند متعادل رو به مثبت داشته باشد، تصریح کرد: در شرایط کنونی کاهش انتظارات تورمی می تواند روی معاملات بازار تاثیر بگذارد. به طور قطع وقتی خبر مثبتی منتشر می شود تاثیرات زودگذری دارد. برای نمونه شب انتخابات تتر را تا قیمت ۵۹ هزار تومان فروختند و عده ای در روز شنبه در صف خرید سهام خریدند اما تا زمانی که کابینه مشخص نشود و رویکرد وزرا تعیین نشود نمی تواند سیگنالی به بازار بدهد.

روحی با تاکید بر اینکه افرادی که زیرساختی و زیربنای در بورس فعال هستند به عنوان رئیس سازمان بورس یا وزیر اقتصاد می تواند سیگنال مثبتی باشد، تصریح کرد: در حال حاضر بازار از نظر تکنیکال می تواند تا ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد صعود کند. بعد از آن بازار وارد یک روند متعادل می شود. به همین دلیل پاییز بازار متعادل خواهد بود.

تاثیر انتخابات آمریکا روی بورس

او با تاکید بر تاثیر انتخابات آمریکا روی بورس ایران تاثیر بگذارد، اظهار کرد: جایگزین شدن نماینده حدید دموکرات ها به جای بایدن می تواند خودش نوعی بلاتکلیفی در بازار ایجاد کند. با این حال به واسطه انتخاب پزشکیان نگرش مثبتی در بازار ایجاد شده است. به طوری که دیروز حدود ۲ هزار میلیارد تومان از صندوق های درآمد ثابت خارج شد. همچنین تقریبا به اندازه همین میزان پول وارد بازار سهام شد.

روحی با پیش بینی معاملات بازار سهام در سال ۱۴۰۳ گفت: از انتهای امسال بورس به پایان روند نزولی خود خواهد رسید. با این حال تک سهم ها به دلیل وضعیت تکنیکال و همچنین چشم اندازی که از نظر عملیاتی دارند. اینها می توانند بدون توجه به شرایط کلی بازار یک روند صعودی مستقل را دنبال کنند.