شرکت سرمایه گذاری پویا بازدهی بالاتر از شاخص داشته
شرکت سرمایه گذاری پویا بازدهی بالاتر از شاخص داشته

شرکت سرمایه گذاری پویا در یک سال گذشته بازدهی بالاتر از شاخص داشته و ارزش خالص دارایی هر سهم حدود ۶۰۰ تومان و ارزش خالص دارایی کل ۴۲۰۰ میلیارد تومان برآورد می شود. شرکت سرمایه‌گذاری پویا با نماد وپویا پرتفوی بلندمدتش

به گزارش سرمایه فردا، عمدتاً به شرکت‌های دارویی گروه برکت، تأمین سرمایه امین و شرکت‌های غیربورسی به رتبه‌بندی اعتباری پایا و شتاب‌دهنده فارابی اختصاص دارد.این شرکت در سال مالی گذشته توانسته در عین مدیریت ریسک و با بتای ۰.۸، به بازدهی ۱۵درصد بالاتر از شاخص برسد.

در واقع با تغییر روند بازار از آبان ماه و با رشد نرخ ارز، روند جدید شروع شد و تا دی ماه ادامه یافت تا اینکه ابهامات سیاست‌گذاری و درگیری‌های شورای رقابت با بورس بر سر موضوع خودرو، بار دیگر باعث افزایش ریسک و خروج سرمایه از بازار شد.

در مجموع در سال مالی گذشته، بازدهی بازار ۲۰درصد بود که اگرچه نسبت به رقم ۴درصدی سال قبل رشد داشت، اما نسبت به بازارهای موازی عقب بود که این خبر نشان‌دهنده پتانسیل نهفته بازار برای رشد بوده که در مدت طی شده از سال مالی جدید هم تا حدی محقق شده است.

این شرکت مالک ۴۹.۵ درصدی رتبه‌بندی اعتباری پایا است و بزرگ‌ترین سهم بازار را در میان سه شرکت فعال در این بخش دارد و رشد خوبی در سال‌های اخیر داشته است.نسبت P/NAV در سه ماه اخیر از محدوده ۵۰ به حدود ۷۵درصد رسیده و هنوز هم جذابیت دارد.

درآمد سود سهام از ۱۵۵ به ۲۴۶ میلیارد تومان و فروش سرمایه‌گذاری از ۲۸۰ به ۳۴۲ میلیارد تومان افزایش یافته و سود خالص با ۳۶درصد رشد نسبت به سال مالی قبل به ۵۸۲ میلیارد تومان رسیده است.

همچنین اضافه ارزش سبد سهام شرکت ۲۳۸۰ میلیارد تومان، ارزش خالص دارایی هر سهم حدود ۶۰۰ تومان و ارزش خالص دارایی کل ۴۲۰۰ میلیارد تومان برآورد شد.

افزایش سرمایه مرحله بعد از ۷۰۰ به ۹۵۰ میلیارد تومان و از محل مطالبات و آورده خواهد بود. همچنین انتقال نماد از فرابورس به بورس از مهم‌ترین برنامه‌های شرکت در سال مالی جاری است.