سقوط بورس ناشی از ضعف سیاست گذاری و عدم شفافیت
سقوط بورس ناشی از ضعف سیاست گذاری و عدم شفافیت

بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند بخشی از سقوط بورس ناشی از ضعف سیاست گذاری و عدم شفافیت موضع گیری وزیر اقتصاد در قبال سیاست های کلان کشور است

به گزارش سرمایه فردا، هرچند حمایت از بورس بارها مورد تاکید مقامات بالا همچون رییس جمهور قرار گرفته اما در عمل به دلیل ضعف سیاست گذاری بورس مورد بی توجهی بوده و گاهی هم به عنوان ابزاری برای مهار تورم، جهت دهی به تقاضاها و… استفاده شده و همین موضوع گاهی اقتصاد را دچار انحرافاتی کرده است.

در دو سال اخیر احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و امور دارایی همواره در مصاحبه های خود اعلام کرده از بورس حمایت می کند و حتی در مواردی همچون نرخ خوراک پتروشیمی ها، عرصه خودرو در بورس کالا در ظاهر تمام قد از بورس حمایت کرده است.

اما در عمل نه تنها این موضوع واقعی نبوده بلکه سیاست های ضد بازار سرمایه هم اجرا کرده است، برای نمونه مصوبات مربوط به عرضه محصولات در خارج از بورس کالا از پیشنهادات وزیر اقتصاد بوده، هرچند این موضوع اجرایی نشد یا حداقل دولت در جمع بندی به این نتیجه رسید که باید همچنان مسیر شفافیت را در پیش بگیرد.

وقتی انتظارات تورمی تحریک شود…

یک استاد اقتصاد با اشاره به اینکه وزارت اقتصاد در حال حاضر تنها به فکر کنترل تورم است، اظهار کرد: بر همین مبنا هر بازاری که منجر شود انتظارات تورمی تحریک شود را سرکوب می کند، در حالی که بورس از این غائله مستثنی است، زیرا معاملات به صورت دو طرفه انجام می شود و عملا خریدار و فروشنده به صورت متعادل وجود دارد.

جواد صلاحی با بیان اینکه اقتصاد کشور در آستانه تجربه یک رشد نقدینگی است، افزود: در حال حاضر وزارت اقتصاد باید بیشتر به دنبال فعال سازی بخش های مولد اقتصادی برای جذب نقدینگی در این بخش هاست، زیرا با سرکوب اقتصاد تنها به رکود دامن زده می شود و این موضوع تهدیدی برای اشتغال کشور خواهد بود.

او با تاکید بر اینکه بخش دیگری از مشکل اقتصاد کشور کسری بودجه است، افزود: وزارت اقتصاد باید سیاست هایی در زمینه فعالسازی درآمدهای مالیاتی اجرا کند تا فشار ناشی از کسری بودجه به بخش های دیگر اقتصاد وارد نشود.

مهمترین رویکرد وزارت اقتصاد

در حال حاضر مهمترین رویکرد وزارت اقتصاد برای تامین اعتبارات اجرای طرح مولدسازی دارایی هاست اما هنوز به مرحله اجرا نرسیده است، هرچند وزارت اقتصاد وعده داده با اجرای این طرح دولت می تواند حداقل ۲۰۰ هزار میلیارد تومان از کسری بودجه خود را تامین کند اما با توجه به اینکه فعلا اعتباری از این محل وارد خزانه نشده همچنان کسری بودجه به عنوان یک تهدید بزرگ اقتصاد را تحت تاثیر قرار داده است.

یک استاد اقتصاد با اشاره به اینکه بازار سرمایه جدا از وضعیت کلان اقتصاد نیست، گفت: در چند وقت اخیر بازار سرمایه تحت تاثیر سیاست گذاری هایی قرار داشته که مبنایی نبوده و عملا کنترل نقدینگی و تورم هم به صورت موقتی اتفاق افتاده است.

عزیز آرمن با بیان اینکه نمی شود حاشیه سود شرکت ها را به بهانه درآمدزایی برای دولت کم کرد و انتظار رشد اقتصادی اتفاق بیفتد، تصریح کرد: بازار سرمایه آینه اقتصاد کشور است حالا تصور کنید که شرکت ها با قیمت گذاری دستوری مواجه هستند و هزینه تولید آن ها هم بالا رفته به همین دلیل سرمایه گذاران چشم انداز روشنی نسبت به آینده بخش های مولد نمی ندارند.

خیلی ها تصور می کردند که احسان خاندوزی زمانی که نماینده مجلس بود و به عنوان یکی از بزرگترین مطالعه گران بازار سرمایه رفتار می کرد بعد از اینکه به وزارت برسد تحت هر شرایطی بورس را سامان می دهد، اما در دو سال گذشته با وجود اینکه بورس یک مرحله رسد داشته اما به دلیل دوباره وارد اصلاح شده کارشناسان معتقدند این وضعیت بازار تنها به نفع عده ای است و اقتصاد کشور که ترسیم کننده چشم انداز سرمایه گذاری است در هاله ای از ابهام قرار دارد.