بهره برداری از مجموعه پرعیارسازی سنگ آهن تا یک ماه آینده
بهره برداری از مجموعه پرعیارسازی سنگ آهن تا یک ماه آینده

مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران از بهره برداری مجموعه پرعیارسازی ۳ میلیون تن ورودی تا یک ماه آینده خبر داد و گفت: ظرفیت ده میلیون تنی دیگری نیز تا دو ماه آینده به مجموعه پرعیارسازی اضافه خواهد شد.

به گزارش سرمایه فردا، مجتبی حمیدیان، طی بازدیدی از مجموعه باطله های معدن چغارت با بیان این مطلب اظهار کرد: در فعالیت های معدنکاری ذخایر باطله و سنگ های کم عیاری وجود دارد که سرعت گرفتن پرعیارسازی این سنگ ها از سیاست های شرکت سنگ آهن مرکزی برای تامین خوراک در آینده است.

وی افزود: همزمان با بهره برداری از مجموعه پرعیارسازی ۳ میلیون تن ورودی ، طرح توسعه ای دیگری با ظرفیت ۱۰ میلیون تن، ظرف دو ماه آینده به این مجموعه اضافه شده و شروع به کار می کند به این ترتیب ظرفیت پرعیارسازی مجموعه چغارت به رقم قابل توجهی خواهد رسید.

حمیدیان اضافه کرد: شرایط معدنی کشور به لحاظ ظرفیت های غنی و قابل توجه سنگ آهن تغییر کرده بنابراین باید به سمت سرمایه گذاری های جدید در حوزه اکتشاف، بهره برداری ، پرعیارسازی و تکمیل زنجیره های صنعتی برویم.

وی با تاکید بر داشتن نگاهی رقابتی و تحول گرا تصریح کرد:هم اکنون شرکت سنگ آهن مرکزی ایران اقدامات خوبی در باطله برداری و آماده سازی به خصوص در معادن چغارت، سه چاهون، آنومالی شمالی و میشدوان انجام داده است.

حمیدیان به باطله برداری در معادن جدید هم اشاره ای کرد و گفت: در معدن آریز هم حداکثر باطله برداری انجام شده و به زودی به سنگ آهن خواهیم رسید.همچنین ۶ معدن جدید نیز در این دوره فعال شده است.

مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران بیان داشت: امیدواریم با این مجموعه معدنکاری که انجام شده اتفاقات خوبی در حوزه زیرساخت های معدنی رقم بخورد.

ایجاد خط پرعیارسازی ۴ میلیون تنی در آنومالی شمالی

وی به ذخایر مجموعه آنومالی شمالی هم اشاره کرد و افزود: این معدن با وجود ذخایر خوبی که دارد اما عیار سنگ آن برای استفاده کافی نیست به همین دلیل یک خط پرعیارسازی با ظرفیت ۴ میلیون تن ایجاد شده و بالای ۵۰ درصد خروجی دارد.

حمیدیان تصریح کرد: پیش از اجرای این پروژه با وجود تمام هزینه هایی که در مسیر معدنکاری انجام می شد سنگ در چرخه استفاده قرار نمی گرفت و حدود ۷ میلیون تن سنگ بر روی زمین باقی مانده بود.

وی اضافه کرد: این خط علاوه بر پرعیارسازی سنگ های آنومالی شمالی موجب سودده شدن شرکت معدنی نوظهور شده و آن را از فضای قبل خارج کرده است به طوری که هم اکنون این شرکت می تواند علاوه بر تامین خوراک شرکت سنگ آهن مرکزی و سایر فعالیت های معدنی آن، زیرساخت کنسانتره خود را نیز فراهم کرده و به بازیگری فعال در منطقه تبدیل شود.

مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران خاطرنشان کرد: با اجرایی شدن چند خط پرعیارسازی و مجموعه فعالیت های معدنی، صنعتی و زیرساختی که صورت می گیرد پیش بینی می کنیم که آینده روشنی در انتظار شرکت سنگ آهن مرکزی ایران باشد.