چگونه نرخ تسعیر ارز اثر می گذارد ؟
چگونه نرخ تسعیر ارز اثر می گذارد ؟

با توجه به اینکه نرخ تسعیر ارز اثر بلند مدت تری دارد و به مرور خود را در صورت‌های مالی نشان خواهد داد رشد بورس بعد از دست به دست شدن سهام قطعی است.

به گزارش سرمایه فردا، با توجه به اینکه روز سه شنبه در آستانه تعطیلی  ۷ هزار میلیارد تومان حجم معاملات بورس بود به نظر می رسد که هفته پیش رو بورس نسبتا پر رونق ظاهر شود.
از آنجایی که در نیمه دوم بازار  عرضه‌ ها شدت گرفت و دلیل این افزایش عرضه‌ ها فارغ از مسائل تکنیکالی به نگرانی های سهامداران برمی گردد از اینکه عواملی ناگهانی بازار را تحت تاثیر قرار دهد و کف های جدیدی برای بازار ایجاد کند.
در روزهای آخر هفته گذشته عرضه سنگین برخی حقوقی‌ ها در قیمت‌های مثبت برای شناسایی سود، هم ترس از تسویه اعتبار کارگزاری‌ها و… باعث جلوگیری از رشد مثبت بازار دانست.

ماه دو عامل می‌تواند موتور محرک حرکت بازار شود

با وجود نگرانی ها در شهریور ماه دو عامل می‌تواند موتور محرک حرکت بازار شود یکی تسعیر است و دیگری جریان بازار خودرو است هرچند عدم اطمینان و عدم قطعیت به واسطه تصمیمات اخیر مانند یک سرعت گیر برای شاخص کل بورس عمل می کند.
در واقع دولت هنوز به طور مشخص اعلام نکرده چه محصولاتی مشمول نرخ های جدید تسعیر ارز و تالار دوم مرکز طلا و ارز برای توافقات بورس کالا هستند.

محمد تبرائی معتقد است که در شرایط کنونی ضعف تقاضا، عدم نقدشوندگی و رکود حاکم در سایر طبقات دارایی مانند خودرو، طلا و املاک حاکم است اما بورس یکی از نقد شونده‌ترین بازارهای امروز است که می‌تواند مورد توجه سرمایه‌گذاران خرد قرار گیرد

کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه بورس تهران آخرین روز کاری هفته جاری را در حالی به پایان رساند که شاهد رونق نسبی معاملات بودیم گفت:  توجه فعالان بازار به اخبار پیرامون تغییر مبنای نرخ پایه محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های ویژه پالایشی در بورس کالا به نرخ مرکز مبادله سبب ایجاد امیدواری سرمایه‌گذاران به این موضوع شده که سیاست‌گذار به دنبال حذف ارز ترجیحی باشند و به سمت تک نرخی شدن آن حرکت می‌کند.

او افزود: اگرچه بعید به نظر می‌رسد در بخش واردات کالاهای اساسی و دارو، دلار ۲۸.۵۰۰ تومانی حذف شود.
محمد تبرائی  با بیان اینکه در شرایط کنونی ضعف تقاضا، عدم نقدشوندگی و رکود حاکم در سایر طبقات دارایی مانند خودرو، طلا و املاک حاکم است، افزود: بورس یکی از نقد شونده‌ترین بازارهای امروز است که می‌تواند مورد توجه سرمایه‌گذاران خرد قرار گیرد. اما جذب سرمایه ها در صورتی قابلیت تحقق خواهد داشت که سایر پارامترهای مبهم و اثرگذار بر بازار سرمایه نیز رفع تکلیف شود.
او ادامه داد: همچنین شرایط قیمت‌گذاری دستوری شورای رقابت در صنعت خودرو که می‌توان آن را با ساز و کار بورس کالا یا قیمت‌گذاری از طریق حاشیه بازار رفع کرد، آزادسازی نرخ تایرسازان، افشای به موقع بخشنامه‌های با اهمیت و همچنین الزام شرکت‌ها به تجدید ارزیابی از محل دارایی‌های استهلاک پذیر می‌تواند به واقعی شدن ترازنامه شرکت‌ها منجر شود و همه اینها می توانند بورس را متحول کند.

نرخ تسعیر ارز اثر  بلند مدت دارد
نرخ تسعیر ارز اثر  بلند مدت تری دارد که به مرور خود را در صورت‌های مالی و به تبع آن قیمت سهم‌ها نشان خواهد داد و می‌تواند آثار مثبت برجا  گذاشته بر پی به‌ ایی  بازار را اصلاح کند.

به گفته فرزین آقابزرگی پس از انتشار گزارشات ماهانه شهریورماه می‌توان انتظار داشت که مسیر صنایع مختلف از یکدیگر جدا شده و بازار وزن بیشتری برای عملکرد شرکت‌ها قائل شود

یک کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار بازار با اشاره به اینکه در روزهای آتی بازار سهام معاملات متعادل‌تری را تجربه کرده و هیجانات ناشی از اخبار مثبت منتشر شده در روزهای اخیر فروکش کند.

فرزین آقابزرگی  با اشاره به اینکه پس از انتشار گزارشات ماهانه شهریورماه می‌توان انتظار داشت که مسیر صنایع مختلف از یکدیگر جدا شده و بازار وزن بیشتری برای عملکرد شرکت‌ها قائل شود، گفت: به عنوان مثال با توجه به بهبود روند کرک اسپردها در تابستان، می‌توان انتظار گزارشات بهتری از پالایشی‌ها داشت، هرچند باتوجه به قطعی برق و رکود حاکم بر بازارهای جهانی، نمی‌توان انتظار گزارشات جذابی از صنایع معدنی و فلزی داشت.
او با بیان اینکه در شرایط فعلی بازار همچنان انگیزه‌های لازم برای رشد را دارد، افزود: بعد از یک پروسه دست به دست شدن و حجم خوردن دوباره شاخص کل بورس در مسیر بهتر قرار خواهد گرفت. بسیاری معتقدند بهانه جدید این رشد چیزی جز موضوع تسعیر ارز و افزایش نرخ های جدید نیست.
او افزود: با این دو خبر بازار وارد تحول جدیدی می‌شود. هرچند احتمال دارد دوباره حجم ها کم شود و افت قیمت را تجربه کنیم که البته این احتمال زیاد نیست و ممکن است در این فضا دو روز منفی و دو روز مثبت خواهد بود و در نهایت بازار با افزایش حجم ها روبرو می‌شود.

دو مرحله خاص پیش روی بازار وجود دارد مرحله اول حرکت دوباره روی مدار همین سهم‌های بزرگ و به اصطلاح شاخص ساز هستند که از هفته های گذشته آغاز شده و در دو هفته آتی ادامه پیدا کند و مرحله بعد چرخش سهم‌های بزرگ به سمت کوچکترها و به نوعی هم وزن است که احتمالاً حرکت آنها در بازار بعد از دو مرحله رالی رشد سهم‌های بزرگ بهتر خواهد شد

به گزارش تحلیل بازار، سناریو بدبینانه‌ای هم وجود دارد و برخی معتقدند مثبت اخیر بازار  موقت بوده خیلی زود دوباره بازار در جو منفی قرار می‌گیرد اما با توجه به ساختار اتفاقاتی که رخ داده و فضایی که داریم خبر منفی که بخواهد بازار را با قدرت به پایین هل دهد وجود ندارد از همین رو سناریوی مثبت محتمل‌تر است.
دو مرحله خاص پیش روی بازار وجود دارد مرحله اول حرکت دوباره روی مدار همین سهم‌های بزرگ و به اصطلاح شاخص ساز هستند که از هفته های گذشته آغاز شده و در دو هفته آتی ادامه پیدا کند و مرحله بعد چرخش سهم‌های بزرگ به سمت کوچکترها و به نوعی هم وزن است که احتمالاً حرکت آنها در بازار بعد از دو مرحله رالی رشد سهم‌های بزرگ بهتر خواهد شد.
کسری بودجه و ناترازی‌ های دولت یکی از مهم‌ترین دلایل تورم‌ های مزمن کشور است و ارز ترجیحی و دستوری دقیقاً همان چیزی است که موجب ایجاد کسری های بودجه و ترازهای منفی شده و شاید این چرخش هرچند دیر ولی گام بزرگی در جهت این رویداد خواهد بود