مقابله با موازی‌‌‌کاری بین تشکل‌ها
مقابله با موازی‌‌‌کاری بین تشکل‌ها

حسین سلاح‌‌‌ورزی گفت: یکی از برنامه‌‌‌های ما در این دوره، ساماندهی و رتبه‌‌‌بندی تشکل‌هاست. در این بین اگر زمینه ادغام هم وجود داشته باشد، مقابله با موازی‌‌‌کاری بین تشکل‌ها انجام خواهد شد.

به گزارش سرمایه فردا، حسین سلاح‌‌‌ورزی افزود: یکی از برنامه‌‌‌های ما در این دوره، ساماندهی و رتبه‌‌‌بندی تشکل‌هاست. در این بین اگر زمینه ادغام هم وجود داشته باشد، مقابله با موازی‌‌‌کاری بین تشکل‌ها انجام خواهد شد. البته در حوزه تشکلی هنوز به نقطه مطلوب نرسیده‌‌‌ایم؛ هرچند فعالیت‌‌‌های رو به جلویی انجام‌‌‌ شده است.

رئیس اتاق ایران با اشاره به نظام مطلوب تشکلی گفت: نظام مطلوب تشکلی، نظامی است که به‌‌‌جای تعدد و تکثر تشکل‌ها به سمت تشکیل فدراسیون و کنفدراسیون حرکت کند تا درنهایت از موازی‌‌‌کاری جلوگیری شود. باید به تشکل‌ها وزن واقعی داده شود و برای همین لازم است نظام ارزیابی تشکل‌ها و رتبه‌‌‌بندی آنها را اصلاح کنیم و شاخص‌‌‌های علمی و دقیق‌‌‌تری را مبنای کار قرار دهیم. البته ساماندهی تشکل‌ها از قبل از انتخابات شروع‌‌‌ شده است و در این راستا برنامه‌‌‌ای مدون شده و این کار پیگیری می‌شود.

او در ادامه یکی از محوری‌‌‌ترین برنامه‌‌‌های اتاق دهم را توجه به تقسیم کار ملی عنوان کرد و افزود: در این حوزه اولین مخاطبان، تشکل‌های بالادستی هستند و قرار است با توافقاتی که با آنها خواهیم داشت، ماموریت‌‌‌ها را به آنها تفویض کرده و سپس متناسب با آن منابع لازم را اختصاص دهیم. سلاح‌‌‌ورزی گفت: در این مسیر به بانک اطلاعاتی‌‌‌ نیاز داریم و برای این موضوع، اتاق ایران به ایجاد پلتفرمی فکر می‌کند که از روی صورت مالی تشکل‌ها، نسبت‌‌‌هایی استخراج شود و در این مسیر با سامانه جامع تجارت توافق کرده‌‌‌ایم نسبت‌‌‌های اقتصادی موردنیاز شخص حقیقی و حقوقی را در اختیار ما قرار دهد که امیدواریم تا دوسال آینده، این پلتفرم آماده شود.

او درباره انتخابات کمیسیون‌‌‌های تخصصی هم گفت: ما به دنبال این هستیم که بر اساس مسائل فضای کسب‌وکار کمیسیون درست کنیم و در مورد مسائل تخصصی به ظرفیت تشکل‌ها، سندیکاها، فدراسیون‌‌‌ها و کنفدراسیون‌‌‌ها مراجعه کنیم. البته در این حوزه اول باید نظام تشکلی درست شود و بعد به وضعیت تشکل‌ها و کمیسیون‌‌‌های تخصصی سر و سامان داده شود. در ادامه محمدرضا بهرامن، نایب‌‌‌رئیس اتاق ایران گفت: باید در ساماندهی تشکل‌ها انضباط و قوانین تشکلی کاملا رعایت شود. تمام تلاش هیات‌رئیسه جدید، دستیابی به ساختار درست تشکلی و ایجاد تشکل‌های بالادستی مثل فدراسیون‌‌‌ها و کنفدراسیون‌‌‌هاست.

افق۱۰سال آینده ایران؛ تبدیل شدن به هاب انرژی

در بخشی از این نشست حمیدرضا صالحی، رئیس هیات‌‌‌مدیره فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته ایران گفت: فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته ایران سال ۱۳۸۹ به‌منظور ساماندهی تشکلی فرآیندهای تولید و صادرات کالاها و خدمات صنایع انرژی ایران و حفظ توازن و نظم و فراهم کردن امکان بهره‌‌‌برداری بیشتر از سرمایه‌گذاری و تولید انرژی در اتاق ایران تاسیس شد. هدف اولیه این فدراسیون این بود که از ظرفیت صنعت احداث و صنعت انرژی در کشور استفاده شود و این بخش از اقتصاد صدای واحدی در فدراسیون داشته باشد. صالحی گفت: تشکل‌های تشکیل‌‌‌دهنده فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته ایران حدود ۶۵‌درصد صادرات غیرنفتی ایران را در اختیار دارند و این عدد ۴۵میلیارد دلار است.

تلاش ما این است که در کنار اتاق ایران و هیات‌رئیسه اتاق ایران، این پتانسیل‌‌‌ها را جذب اتاق کنیم. تلاش و هدف‌‌‌گذاری ما این است که ایران در ۱۰سال آینده به هاب انرژی و احداث (برق و گاز، نفت و سدسازی) منطقه تبدیل شود. صنایع این حوزه از آخرین استانداردها برخوردارند و از هیچ رانتی در کشور استفاده نکرده‌اند. او افزود: هدف ما این است که در کنار اتاق ایران قرار بگیریم. می‌‌‌توانیم کارشناسان و کارآفرینان زیادی را در اتاق ایران جذب کنیم و در بالا رفتن سهم GDP نقش داشته باشیم.

او اشاره کرد که اخیرا فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته ایران با صندوق توسعه ملی جلسه‌‌‌ای داشته که براساس آن، اگر فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته ایران بتواند در عراق پروژه‌‌‌هایی را اجرا کند، می‌‌‌تواند از منابع به‌عنوان صندوق زیرساختی استفاده کند. حتی می‌‌‌توان صندوقی مشترک با کشورهای عراق و عربستان تشکیل داد. البته فدراسیون با اتاق‌‌‌های مختلف اروپایی هم رابطه خوبی دارد و می‌‌‌توان در بازار ثالث اثرگذار بود و مسیری باز کرد تا از پتانسیل موجود در ایران استفاده شود.

او به ظرفیت فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته ایران اشاره کرد که می‌‌‌توان از ظرفیت آن در دیپلماسی اقتصادی و معاونت بین‌الملل اتاق ایران استفاده کرد. به گفته صالحی، فدراسیون ظرفیت‌‌‌هایی دارد که می‌‌‌تواند ناترازی برق و گاز را با سرمایه‌گذاری جدید رفع کند. برای این مساله، تقاضا وجود دارد و فدراسیون می‌‌‌تواند با سرمایه‌گذاری جدید، عرضه را تامین و با کمک و همکاری اتاق ایران پیشنهاد جدیدی به دولت و وزارت نیرو ارائه کند.

اتاق ایران نسبت به فدراسیون‌‌‌ها نگاه ویژه‌‌‌ای داشته باشد

در ادامه بهمن صالحی‌‌‌جاوید گفت: برنامه‌‌‌های اتاق ایران که مولود شرکت‌ها و تشکل‌هاست در دوره جدید درباره تشکل‌های حوزه تخصصی چیست؟ استیفای منافع ملی و بنگاهی به عنوان هدف‌گذاری برای این دوره باید در نظر گرفته شود و امیدوارم در این دوره اتاق ایران در این مسیر گام بردارد. او درباره تعارض منافع گفت: امیدواریم اتاق ایران نسبت به فدراسیون‌‌‌ها نگاه ویژه‌‌‌ای داشته باشد و برنامه‌‌‌ریزی فدراسیون هم باید کیفی و قابل اندازه‌‌‌گیری باشد. صالحی‌جاوید گفت: سیال بودن تشکل‌ها از ویژگی تشکل‌هاست. البته این به جای خود مزیت است ولی در وظایف ساختار بالادستی، پیچیدگی و سنگینی ایجاد می‌کند. این شرایط توجیه، هماهنگی و آموزش لازم دارد.

توقع فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته ایران از اتاق ایران این است که در راستای توانمند کردن تشکل‌ها، رگولاتوری، تسهیل‌‌‌گری و تنظیم‌‌‌گری گام بردارد. در ادامه این نشست، سیدمحسن میرصدری، علی‌‌‌اصغر گلسرخی و احسان ثقفی درباره مسائل و مشکلات فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته ایران سخن گفتند. آنها تاکید کردند که تنها راه برون‌‌‌رفت کشور از مشکلات، صادرات است و این فدراسیون هم وظیفه‌‌‌ صادراتی دارد. اما در حوزه صادرات میان دولت و تشکل‌ها وحدت رویه وجود ندارد و لازم است رویه‌‌‌ها مورد بازبینی قرار گیرند و اصلاح ایرادات ساختاری تشکل‌ها و کمیسیون‌‌‌های تخصصی اتاق ایران در دستور کار قرار گیرد.

باید کارهای تخصصی را فدراسیون‌‌‌ها و تشکل‌های تخصصی پیگیری کنند و مسائل عام در کمیسیون‌‌‌هایی مانند کمیسیون اقتصاد کلان، کمیسیون مسوولیت اجتماعی و حاکمیت شرکتی پیگیری شود. به باور اعضای هیات‌مدیره فدراسیون، در حال حاضر بین کمیسیون‌‌‌های تخصصی اتاق ایران و فدراسیون‌‌‌ها رقابت منفی شکل گرفته که لازم است به مشکلات این حوزه رسیدگی شود. همچنین باید تشکل‌ها و فدراسیون‌‌‌ها به نسبت تعداد اعضا و وزن خود در اتاق ایران نماینده داشته باشند. باید وزن‌‌‌دهی تشکل‌ها در دستور کار اتاق ایران قرار گیرد و در این زمینه مرکز پژوهش‌‌‌های اتاق ایران می‌‌‌تواند پژوهش و مطالعه تطبیقی انجام دهد./دنیای اقتصاد