تغییر بازار سکه و طلا ناشی از قیمت نرخ ارز
تغییر بازار سکه و طلا ناشی از قیمت نرخ ارز

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با تاکید بر اینکه بازار همچنان با تقاضای خاصی روبرو نیست تغییر بازار سکه و طلا را ناشی از قیمت نرخ ارز دانست.

به گزارش سرمایه فردا، نادر بذرافشان در رابطه با وضعیت بازار سکه و طلا در یک هفته اخیر، اظهار کرد: در این هفته باتوجه به تعطیلی بازار تا سه روز بعد از عاشورا، عملا بازار از روز دوشنبه بصورت رسمی آغاز به‌کار کرد؛ بازار فعالیت خود را همراه با نوسانات صعودی آغاز کرد. پس از آن هم که باتوجه به تعطیلی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه توسط دولت به علت گرمای هوا و تاکید فرماندهی اماکن تهران بزرگ بر تعطیلی بازار سکه و طلا و حتی واحدهای صنفی سطح شهر، عملا بازار این هفته، دو روز فعال بود و آخرین معاملات نیز مربوط به روز سه‌شنبه بوده است. 

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران ادامه داد: روز دوشنبه و سه‌شنبه که بازار فعالیت داشت، در اونس جهانی طلا تغییرات خاصی نداشتیم و حدود چند دلار نوسان کاهشی دیده شد؛ اما در بازارهای داخلی نوسان نرخ ارز در بازار و خبرهای سیاسی-اقتصادی سبب شد که قیمت سکه و طلا با افزایش قیمت مواجه شدیم. این افزایش قیمت در حالی بود که افزایش تقاضا عاملی بر این صعود نبود و همچنان رکود بر بازار حاکم است و تقاضا کاهشی است. 

وی اعلام کرد: براساس آخرین معاملات رسمی در بازار سکه و طلا در روز سه‌شنبه نسبت به روز پیش از آن که روز اول معاملات و بازگشایی بازار بود، هر قطعه سکه تمام طرح جدید ٨٠٠ هزار تومان، سکه تمام طرح قدیم ۵٠٠ هزار تومان، نیم سکه و ربع سکه هریک ٣٠٠ هزار تومان، سکه‌های یک گرمی ١۵٠ هزار تومان افزایش قیمت داشته‌اند. هر گرم طلای ١٨ عیار نیز حدود ٢٢ هزار تومان افزایش قیمت ثبت کرده است. 

این مقام صنفی تصریح کرد: حال باید منتظر باشیم تا ببینم از فردا (شنبه) که بازار مجدد بازگشایی خواهد شد، چه اتفاقی خواهد افتاد؛ البته به اعتقاد بنده، این افزایش قیمت پیش آمده، باتوجه به نبود تقاضا در بازار، کاذب بوده است؛ بنابراین چنانچه از ابتدای هفته آینده نوسان خاصی در بازارهای جهانی نداشته باشیم و بازار ارز نیز با تغییرات خاصی روبرو نباشد، احتمال اینکه با نوسان خاصی در بازار سکه و طلا روبرو شویم، کم است. 

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران اعلام کرد: براساس آخرین معاملات بازار در روز سه‌شنبه، سکه تمام طرح جدید ٢٩ میلیون و ٣٠٠ هزار تومان، سکه تمام طرح قدیم ٢۶ میلیون و ٣٠٠ هزار تومان، نیم سکه ١۵ میلیون و ٣٠٠ هزار تومان، ربع سکه ١٠ میلیون و ٩٠٠ هزار تومان و سکه‌های یک گرمی بانک مرکزی شش میلیون و ٣۵٠ هزار تومان قیمت داشته است. حباب سکه نیز در آخرین معاملات نسبت به هفته پیش از آن ( هفته منتهی به ۶ خرداد ماه)، در مجموع ٣۵٠ هزار تومان افزایش داشته و به پنج میلیون و ۵٠٠ هزار تومان رسیده است. هر گرم طلای ١٨ عیار نیز در آخرین معاملات روز سه‌شنبه، دو میلیون و ٣٩٢ هزار تومان دادوستد شد.

بذرافشان افزود: در حال حاضر اونس جهانی طلا ١٩٣۴ دلار است که حدود ١٧ دلار نسبت به ابتدای هفته کاهش داشته است./ایسنا