۷ عامل موثر بر قیمت خرید آهن و میلگرد استیل
۷ عامل موثر بر قیمت خرید آهن و میلگرد استیل

سرمایه فردا در این گزارش به بررسی کاربرد میلگرد استیل و ۷ عامل داخلی و خارجی موثر بر قیمت خرید آهن و میلگرد استیل می‌پردازد.

آهن در اشکال مختلفی تولید می‌شود که هرکدام از آن‌‌ها کاربردهای متنوعی در صنایع ساختمان‌سازی، ساخت تانک، هواپیما و … دارند. پروفیل، تیرآهن، میلگرد استیل، ورق، لوله، شمش و قراضه از انواع آهن‌آلات هستند. ساعت، روز، ماه و فصل از عوامل تعیین‌کننده‌ خرید آهن‌ است چراکه بسته به این عوامل هر کدام از انواع آهن در طول زمان دچار تغییراتی می‌شود. به عنوان نمونه در فرآیند خرید آهن، میلگرد محصولی با سطح مقطع دایره‌ای شکل و توپر بوده که در بخش‌های مختلف ساختمان‌سازی کاربرد دارد. میلگرد استیل به علت مقاومت بالا در انواع صنایع ساختمان‌سازی، صنایع غذایی، نفت همچنین پتروشیمی کاربرد بسیاری دارد.

سرمایه فردا در این گزارش به بررسی کاربرد میلگرد استیل و ۷ عامل داخلی و خارجی موثر بر قیمت خرید آهن و میلگرد استیل می‌پردازد.

کاربرد میلگرد استیل

صنایع غذایی: قطعات ماشین آلات تولید انواع محصولات غذایی باید از بالاترین سطح کیفی برخوردار باشند. به دلیل ویژگی‌ عدم اکسایش و زنگ‌زدگی میلگرد استیل می‌تواند در طراحی دستگاه‌ها و تجهیزات صنعت غذایی به افزایش طول عمر  و سلامت محصولات غذایی کمک کند.

صنعت ساخت و ساز: به علت استحکام و انعطاف‌پذیری میلگرد استیل، استفاده از آن در ساخت اسکلت‌های فلزی بسیار رایج است؛ به طوریکه میلگرد استیل در کنار بتن باعث استحکام سازه خواهد شد.

صنایع نفت، گاز و پتروشیمی: به دلیل خوردگی و فرسایش مواد مورد استفاده در این تجهیزات طی عملیات حفاری، فرآوری، ذخیره و تولید از میلگرد استیل که ضد زنگ است استفاده می‌کنند. به علاوه در عملیات حفاری به دلیل استفاده از مایعات اسیدی، خاصیت خورندگی و تخریب تجهیزات امری طبیعی است؛ بنابراین میلگرد استیل با مقاومت بالا نسبت به دما، فشار و اسیدیته می‌تواند در نگهداری از این تجهیزات مؤثر باشد.

عوامل داخلی و خارجی موثر بر قیمت خرید آهن و میلگرد استیل

قیمت مواد اولیه: مهم‌ترین عامل موثر بر قیمت میلگرد استیل هنگام خرید آهن، قیمت مواد اولیه‌ مورد استفاده در آن است. آهن، کربن، کروم و نیکل از مواد اولیه‌ی اصلی مورد استفاده در تولید میلگرد استیل هستند. قیمت این مواد اولیه تحت تأثیر عوامل مختلفی مانند میزان عرضه و تقاضا، قیمت جهانی، عوامل سیاسی و اقتصادی قرار دارد. به عنوان نمونه، اگر قیمت  خرید آهن در بازارهای جهانی افزایش یابد، قیمت میلگرد استیل نیز افزایش پیدا می‌کند.

هزینه‌ تولید: هزینه‌ تولید میلگرد استیل شامل هزینه‌های نیروی کار، انرژی و تجهیزات تولید بوده که بر قیمت خرید آهن و میلگرد استیل بسیار اثرگذار است.

نوسانات شاخص بورس: این عامل علاوه بر تأثیر بر قیمت خرید آهن می‌تواند بر قیمت میلگرد استیل نیز تأثیرگذار باشد. به عنوان نمونه، اگر شاخص بورس افزایش یابد، قیمت خرید آهن و میلگرد استیل هم افزایش خواهد یافت.

سیاست‌های اقتصادی دولت: سیاست‌های اقتصادی دولت بر قیمت خرید آهن و میلگرد استیل موثر است؛ به طوریکه اگر دولت، مالیات بر تولید میلگرد استیل را افزایش دهد، قیمت آن هم افزایش می‌یابد.

وضعیت اقتصاد جهانی: اگر اقتصاد جهانی رونق داشته باشد، تقاضا برای خرید آهن مانند میلگرد استیل افزایش می‌یابد؛ در نتیجه قیمت آن نیز افزایش خواهد یافت.

قیمت جهانی فولاد: اگر قیمت جهانی آهن و فولاد افزایش یابد، قیمت خرید آهن و میلگرد استیل نیز افزایش خواهد یافت.

تحریم‌های بین‌المللی: تحریم‌های بین‌المللی بر قیمت خرید آهن و میلگرد استیل موثر است. به عنوان نمونه، اگر یک کشور تحریم شود، صادرات آهن یا میلگرد استیل آن کشور کاهش خواهد یافته و قیمت آن در بازارهای جهانی افزایش پیدا می‌کند.

میلگرد استیل