مهمترین مدارک مورد نیاز برای دریافت وام مسکن
مهمترین مدارک مورد نیاز برای دریافت وام مسکن

به گزارش سرمایه فردا، برای درخواست وام مسکن، معمولاً بانک‌ها یا مؤسسات مالی از شما مدارکی را می‌خواهند تا اعتبار و توانایی بازپرداخت اقساط وام را بررسی کنند. در این گزارش به جزئیات آن پرداخته شده است.

با توجه به افزایش نرخ تورم و ناکافی بودن میزان حقوق دریافتی، دریافت وام یکی از پرطرفدارترین روش‌های تامین نیازهای مهم و ضروری و یا خرید مسکن و ماشین به شمار می آید.

به گزارش سرمایه فردا، در این میان وام مسکن، وام خرید خودرو، وام ازدواج، وام تعمیرات مسکن، وام خرید کالا و وام خرید ماشین‌آلات و تجهیزات مهم‌ترین موارد درخواست وام محسوب می‌شوند؛ اما ارزشمندترین آنان، وام مسکن است.

توجیه‌ اقتصادی دریافت وام مسکن

قبل از دریافت وام مسکن یا هر نوع وام دیگر باید به این نکته توجه داشته باشید که به دلیل اینکه اثر تورم باعث می‌شود تا ارزش پول دریافتی که به‌عنوان وام از بانک ها دریافت می‌کنید، از دست برود، گرفتن وام زمانی توجیه‌پذیرتر و منطقی‌تر می‌شود که فکر اقتصادی درست و یا قصد خرید وسیله‌ای ترجیحا غیرمصرفی داشته باشید.

در گذشته، وام خرید مسکن حدود ۵۰ درصد از قیمت خانه را پوشش می‌داد، اما با افزایش تورم و طبعا افزایش شدید قیمت مسکن، این وام‌ها اکنون حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد قیمت مسکن را آن هم در مناطق متوسط شهری پوشش می‌دهند. همانطور که می‌دانید تقریباً همه بانک‌ها وام‌هایی را برای تامین نیازهای اولیه افراد ارائه می‌دهند، اما دریافت وام مسکن از هر بانک شرایط خاص خود را دارد که در ادامه به مهمترین شروط دریافت وام مسکن اشاره می‌کنیم.

برای خرید مسکن، بانک‌های منتخب از جمله بانک مسکن، ملی و سامان انواع وام مسکن ارائه می‌دهند که هر کدام نیاز به  مدارک خاص خود را دارند. اما در کل برای درخواست وام مسکن، معمولاً بانک‌ها یا مؤسسات مالی از شما مدارکی را می‌خواهند تا اعتبار و توانایی بازپرداخت اقساط وام را بررسی کنند.

به گزارش سرمایه فردا، مهمترین مدارک مورد نیاز برای دریافت وام مسکن عبارتند از:

کارت ملی:

این مدرک برای احراز هویت و شناسایی شما لازم است و هیچ کار بانکی را بدون ارائه کارت ملی نمی‌توان انجام داد و دریافت وام مسکن نیز از این نظر مستثنی نیست.

شناسنامه:

بعضی از بانک‌ها ممکن است در کنار کارت ملی، شناسنامه شما را هم برای احراز هویت و درخواست وام مسکن درخواست کنند و بهتر است آن را در تمام مراحل به‌همراه داشته باشید. همچنین بانک‌ها از شما می‌خواهند کپی کارت ملی یا شناسنامه‌تان را هم ارائه دهید تا احراز هویت شما تکمیل شود.

آخرین فیش حقوقی یا مشخصات پرداختی:

فیش حقوقی نشان می‌دهد که در حال حاضر دارای درآمد و منابع مالی کافی برای پرداخت اقساط وام مسکن هستید.

ارائه سند مالکیت برای دریافت وام مسکن

شما باید مدرکی را که نشان‌دهنده مالکیت یا اجاره مسکن از سوی شماست را هم ارائه کنید. در اسناد دفترچه‌ای تهیه کپی از صفحه اول نقل و انتقالات حتی در صورت خالی‌بودن هم الزامی است. ضمن اینکه سند ملکی شما نباید در رهن باشد.

دریافت وام- کاماپرس

دیگر مدارک ملکیت برای دریافت وام مسکن

بانک برای پرداخت وام مسکن مدارک دیگری مربوط به مسکن یا زمین را هم از شما خواهد خواست. برخی از این مدارک عبارتند از اصل و کپی مبایعه‌نامه همراه با کد رهگیری و اصل و کپی بنچاق. اگر ملک شما برای رهن نوساز است، ارائه تقسیم‌نامه الزامی است. همچنین ارائه اصل و کپی صورت‌مجلس تفکیکی هم الزامی است اما اگر سند متعلق به آپارتمان باشد نیازی نیست. از دیگر مدارک می‌توان به اصل و کپی تمام پروانه‌های ساخت اعم از تخریب و نوسازی، تغییر نقشه و … اشاره کرد که تمامی آن‌ها را می‌توان از شهرداری اخذ کرد.

گزارش تحقیقاتی ملک برای دریافت وام مسکن

در این میان، برخی از بانک‌ها ممکن است برای وام مسکن از شما بخواهند یک گزارش تحقیقاتی درباره وضعیت ملکی که قصد خرید یا ساخت آن را دارید، ارائه کنید.

سایر مدارک مورد نیاز بانک‌ها بسته به سیاست‌ها و شرایط هر بانکی برای پرداخت وام مسکن متفاوت است. فرد متقاضی می‌تواند از طریق مراجعه حضوری به بانک یا وب‌سایت بانک موردنظر تمامی مدارک لازم را پیش از آغاز فرآیند دریافت وام جمع‌آوری کند.