معروف ترین جاذبه های گردشگری دزفول
معروف ترین جاذبه های گردشگری دزفول

سرمایه فردا در این گزارش، معروف ترین جاذبه های گردشگری دزفول را معرفی می‌کند.

جاذبه های گردشگری دزفول یکی از دلایلی است که این شهر را به محلی برای سفر و بازدید در ایام مختلف سال تبدیل کرده است. این شهر طیف گسترده‌ای از جاهای تفریحی، بناهای تاریخی و جاذبه‌های طبیعی را تشکیل می‌دهد که می‌تواند سفر خاطره‌انگیزی را برای مسافران و گردشگران ایجاد کند.

سرمایه فردا در این گزارش، معروف ترین جاذبه های گردشگری دزفول را معرفی می‌کند.

۱-رودخانه دز

رودخانه دز که یکی از جاذبه های گردشگری دزفول به شمار می‌رود، از دل رشته‌کوه‌های زاگرس سرچشمه می‌گیرد و از استان خوزستان و شهر دزفول می‌گذرد و در نهایت هم به رود کارون می‌ریزد. روی این رودخانه، تعداد زیادی پل و سد احداث شده که قسمتی از زیبایی این شهر به شمار می‌رود. رودخانه دز در طول تاریخ، به نام‌های بسیاری شناخته می‌شد که در حال حاضر یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی این شهر محسوب می‌شود.

1-رودخانه دز

۲-آبشار شوی

آبشار شوی دزفول یکی از بزرگترین آبشارهای ایران است که با نام‌های آبشار تله‌زنگ و آبشار دزفول هم شناخته می‌شود و یکی از جاذبه های دزفول به شمار می‌رود. آبشار شوی در مسیر راه آهن تهران به جنوب در میان دره‌ای که بین دو کوه واقع شده است قرار دارد و منظره‌ای زیبا و تماشایی ایجاد می‌کند. آبشار شوی در حدود ۹۰ متر ارتفاع و ۸۵ متر عرض دارد و از قلب کوهی به نام چورویک در رشته کوه زاگرس جاری می‌شود.

آدرس آبشار شوی دزفول: خوزستان، دزفول، دهستان شوی

۳-دریاچه شهیون دزفول

دریاچه‌ای که در پشت سد دز قرار دارد دریاچه شهیون نام دارد که در زمان احداث سد دز به وجود آمده و اکنون یکی از جاهای دیدنی دزفول به شمار می‌رود و بسیاری از گردشگران و افراد محلی را برای بازدید به خود جذب می‌کند. علاوه بر زیبایی دریاچه، امکانات بسیاری که در اطراف آن ایجاد شده، می‌تواند یک سفر به‌یاد‌ماندنی را برای مسافران و بازدیدکنندگان ایجاد کند. این دریاچه همچنین برای افرادی که به طبیعت‌گردی علاقه دارند می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

آدرس دریاچه شهیون: استان خوزستان، ۲۳ کیلومتری شمال شرق اندیمشک، مجاور روستای پامنار

3-دریاچه شهیون دزفول

۴-دره چال کندی

دره چال کندی درواقع محل گذر آبی است که از سد دز بیرون می‌آید. این دره که بین شمال دزفول و شرق اندیمشک قرار دارد، از صخره‌های رسوبی و دیواره‌های بلندی تشکیل شده که آبی روان و زلال در آن جریان دارد. پوشش گیاهی و طبیعت زیبای اطراف چال کندی باعث شده به یکی از جاذبه های دزفول تبدیل شود. از جمله گیاهانی که در این منطقه قرار دارند می‌توان به گل‌گاو‌زبان، پونه وحشی و درختان بید اشاره کرد. در این منطقه همچنین تفریحاتی مثل قایق‌سواری‌، شنا و آب‌تنی در آب‌های زلال، غواصی، جت اسکی، شاتل، صخره‌نوردی و کوهنوردی وجود دارد که تجربه به یادماندنی را رقم می‌زند.

آدرس دره چال کندی: خوزستان، ۱۸ کیلومتری شمال دزفول، در جاده‌ دزفول به شهیون

4-دره چال کندی

۵-دره کول خرسان

یکی دیگر از جاذبه‌های دزفول دره کول خرسان است که از صعب‌العبورترین مناطق دیدنی دزفول به شمار می‌رود. عبور از این دره به گونه‌ای است که تنها طبیعت‌گردان حرفه‌ای و علاقه‌مندان به ماجراجویی به صورت گروهی می‌توانند به این منطقه عزیمت کنند. در مسیر عبور از دره کول خرسان به منطقه‌ای می‌رسید که شامل صخره، رود، آبشار و چشمه است و بهترین زمان سفر به دره کول خرسان فصل تابستان است.

آدرس دره کول خرسان: خوزستان، دزفول، کیلومتر ۲۸ جاده شیهون، همسایگی روستای بیشه‌بزان

5-دره کول خرسان