سالانه بیش از هزار ساعت بارورسازی ابر انجام می شود
سالانه بیش از هزار ساعت بارورسازی ابر انجام می شود

به گزارش سرمایه فردا، بیش از ۶۰ ایستگاه در سراسر کشور تأسیس کرد که در آن سالانه بیش از هزار ساعت بارورسازی ابر انجام می شود.

افزایش دمای جهانی و فشار آن بر کشورهای خاورمیانه که به شدت در برابر تأثیرات تغییرات آب و هوایی آسیب پذیر هستند، باعث شد امارات متحده عربی در دهه ۹۰ میلادی، روشی به نام بارورسازی ابرها را برای افزایش بارش باران به کار بگیرد.

به گزارش سرمایه فردا، به نقل از سی ان بی سی، در اوایل دهه ۲۰۰۰، معاون رئیس جمهور این کشور، شیخ منصور بن زاید بودجه ۲۰ میلیون دلاری را برای تحقیقات در زمینه باروری ابرها اختصاص داد و همکاری گسترده‌ای را با ناسا و مرکز ملی تحقیقات جوی آغاز کرد.

دولت همچنین یک کارگروه به نام مرکز ملی هواشناسی با بیش از ۶۰ ایستگاه در سراسر کشور تأسیس کرد که در آن سالانه بیش از هزار ساعت بارورسازی ابر انجام می شود.

در این روش پس از بررسی و شناسایی ابرهای مناسب برای بارندگی، به خلبانان دستور می‌دهند تا با هواپیماهای مخصوص خود مواد نمکی را به ابرهای مناسب پرتاب کنند.

در نتیجه ورود بذرها به ابر، اندازه قطرات آب افزایش پیدا کرده و پس از غلبه بر جاذبه به صورت قطرات باران رها می‌شوند.

این موسسه در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد که از هیچ نوع مواد شیمیایی و مضر در عملیات خود استفاده نمی‌کند و تنها ماده مصرفی آن‌ها تنها نمک طبیعی است.