بررسی حباب ۶ صندوق سرمایه گذاری طلا
بررسی حباب ۶ صندوق سرمایه گذاری طلا

به گزارش سرمایه فردا، در این گزارش بررسی حباب ۶ صندوق سرمایه گذاری طلا که در بازار سرمایه ایران معامله می‌شوند انجام شده است.

افرادی که ریسک‌پذیری کمتری دارند و به دنبال سرمایه گذاری با نقدشوندگی بالا هستند، خرید صندوق‌های طلا را در اولویت قرار داده‌اند. در همین راستا از چند وقت اخیر و با افزایش تقاضا برای خرید طلا در ایران حباب صندوق های طلا هم افزایش یافت.

به گزارش سرمایه فردا، طلا همچنان به عنوان یک دارایی امن مورد توجه سرمایه گذاران در ایران و جهان است. در ماه‌های اخیر قیمت اونس طلا نزدیک به ۳۰۰ دلار افزایش یافته و به تبع آن قیمت طلا و همچنین صندوق‌های سرمایه گذاری طلا افزایش داشته‌ است.

در این گزارش بررسی حباب ۶ صندوق سرمایه گذاری طلا که در بازار سرمایه ایران معامله می‌شوند انجام شد. در ضمن حباب آنها براساس تابلوی قیمت ۲۰ فروردین ۱۴۰۳ بررسی شده‌ است.

وضعیت معاملات صندوق‌های طلا حکایت از این دارد که با وجود اینکه در روزهای اخیر پرنوسان بودند در سه ماهه گذشته بین ۳۵ تا ۴۰ درصد بازدهی داشته‌اند.

نماد طلا

صندوق طلا که با نماد طلا در بازار سهام معامله می‌شود بررسی پرتفوی اسفند ماه آن نشان داد که ۲۳ درصد شمش طلا و ۷۵ درصد سکه طلا به عنوان دارایی دارد. در حال حاضر با در نظر گرفتن قیمت روز ۲۰ فروردین این نماد ۱۶ درصد حباب ذاتی دارد.

نماتد گوهر

صندوق گوهر با نماد گوهر در پایان اسفند ماه از مجموع ۱۰۰ درصد دارایی خود ۲۶ درصد آن را به شمش و حدود ۷۳ درصد را به سکه اختصاص داده‌است. بررسی قیمت این صندوق نشان می‌دهد که حدود ۱۴٫۶ درصد حباب ذاتی  واقعی دارد.

نماد زر

صندوق طلا با نماد زر در میانه اسفند ماه ۸۰ درصد دارایی خود را به صورت سکه و ۲۳٫۶ درصد شمش طلا در پرتفو داشته‌است. با در نظر گرفتن معاملات این صندوق حباب ذاتی این سهم ۱۵٫۶ است.

نماد عیار

صندوق عیار که با نماد عیار در بورس معامله می‌شود با در نظر گرفتن پرتفوی اسفند ماه دارایی آن شامل ۴۹٫۵ درصد شمش طلا و ۵۰٫۵ درصد سکه طلا است. براساس معاملات سهم در روز ۲۰ فروردین ماه حباب ذاتی آن ۱۰ درصد است.

نماد نفیس

صندوق نفیس با نماد نفیس در اسفند سال ۱۴۰۲ دارای ۴۶٫۵ درصد شمش طلا و ۵۳٫۴ درصد سکه طلا بوده‌است. این نماد در ۲۰ فروردین ۱۴۰۲ در ارزش هر واحد مورد معامله ۱۱ درصد حباب ذاتی است.

نماد کهربا

صندوق کهربا با نماد کهربا در اسفند ماه با پرتفویی از ۵۷٫۲ درصد شمش طلا و ۴۲٫۷ درصد سکه بسته شده‌است. این صندوق در معاملات فروردین ماه دارای ۸ درصد حباب ذاتی است.

در روزهای اخیر که عرضه سکه در سامانه مرکز مبادلات طلا و ارز آغاز شده، قیمت طلای فیزیکی افت داشته‌است. به همین نسبت معاملات صندوق های طلا در بازار سهام منفی شده و به نوعی میزان حباب صندوق ها کاهش یافته‌است.

در حال حاضر مهمترین عاملی که در قیمت صندوق های طلا تاثیرگذار بوده قیمت دلار و انس جهانی طلاست که در روزهای اخیر کمی کاهش تجربه کرده‌اند.

حباب ذاتی چیست؟

فاصله بین قیمت بازار و قیمت ذاتی طلا، صندوق طلا، سهام و … را حباب ذاتی می‌گویند. این حباب زمانی که تقاضا بیشتر از عرضه وجود داشته‌باشد در قیمت ها نمایانن می‌شود.