انواع ارز مسافرتی در سال۱۴۰۳
انواع ارز مسافرتی در سال۱۴۰۳

به گزارش سرمایه فردا، بانک مرکزی اعلام کرده انواع ارز مسافرتی در سال۱۴۰۳ شامل ۴ ارز مسافرتی دیگر شامل لیر ترکیه، درهم امارات، رینگیت مالزی و همچنین دینار عراق است.

انواع ارز مسافرتی در سال۱۴۰۳ طبق اعلام بانک مرکزی اقدام به دریافت لیر ترکیه، درهم امارات، رینگت مالزی و دینار عراق کنند.

به گزارش سرمایه فردا، بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای اعلام کرده برای جلوگیری از فشار کاذب بر روی ارز دلار و همچنین ذخیره خوب ارزی کشور، دارندگان کارت ملی می‌توانند در سامانه طلا و ارز اقدام به خرید ۲۰۰۰ دلار کند. البته در این اطلاعیه بانک مرکزی تاکید کرده خریداران می‌توانند وجه دلار را ۶ ماه بعد از ثبت دریافت کنند. یکی دیگر از مواردی که در این عرضه پیش‌بینی شده امکان فروش دلار در سامانه است و وجه آن در ساعات اداری امکان انتقال به حساب دارنده ارز را دارد.

همچنین بانک مرکزی اعلام کرده بعد از تعطیلات نوروز، انواع ارز مسافرتی در سال۱۴۰۳ شامل ۴ ارز مسافرتی دیگر شامل لیر ترکیه، درهم امارات، رینگیت مالزی و همچنین دینار عراق است.

به تازگی بانک مرکزی تمامی معاملات ارزی که خارج از سامانه تبادل ارز و طلا  انجام می شود را ممنوع و غیرقانونی اعلام کرده و افرادی که این معاملات را انجام می دهند مشمول پیگرد قانونی خواهند بود.

در حال حاضر صرافی ها تنها می‌توانند یوآن چین و روبل روسیه را خرید و فروش کنند و اجازه معامله دلار و یورو در کشور را ندارند.

چندی پیش بانک مرکزی مبلغ ارز مسافرتی را از ۵۰۰ یورو به ۱۰۰۰ یورو افزایش داد و همین مساله منجر به هجوم مردم به فرودگاه امام برای دریافت ارز مسافرتی شد و حتی گفته می‌شد که عده‌ای به محض اینکه ارز خود را دریافت کردند بلیت پرواز را کنسل کردند. باز این رو به دلیل تفاوت نرخ ارز مسافرتی و ارز بازار آزاد عده‌ای از دریافت آن سود بردند، البته بانک مرکزی اعلام کرد که این موضوع را پیگیری می‌کند و لیست افرادی که ارز مسافرتی دریافت کردند و پرواز خود را کسل کرده اند شناسایی خواهد کرد.